Přírodní cestou proti ledvinovým kamenům

cm ledviny1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ledvinové kameny jsou minerální usazeniny nejčastěji tvořené vápníkem, kyselinou močovou nebo cysteinem (aminokyselina). Oficiální medicína mívala  různé teorie jak se tyto „kameny“ utvářejí a dlouhé roky tvrdila, že vznik ledvinových kamenů nemůžete zcela ovlivnit, i když nedostatečný pitný režim je jako spoluviník uznáván i zde.

V přírodní medicíně raději tvrdíme, že člověk si nějakým způsobem za své ledvinové kameny může sám a proto jejich vznik ovlivnit může. Kromě nedostatku vhodných tekutin upozorňujeme především na chronické překysel-ování. To je poznatek, na který se v obecnější rovině upozorňovalo již dávno (Hippokrates: „Ze všech složenin našich tělesných sil se kyseliny projevují jako ty nejškodlivější.“).

Bez ohledu na jejich způsob vzniku, ledvinovým kamenům se můžeme vyhnout přírodní cestou bez toho, abychom se uchýlili k chemickým lékům. Experti se shodují, že jeden z hlavních faktorů tvorby kamenů je dieta. Vegetariáni a lidé, kteří jedí dostatek čerstvé zeleniny, mají o polovinu nižší nebezpečí ledvinových kamenů oproti lidem s nedostatečným příjmem zeleniny. Další rizikové faktory zahrnují obezitu a opakované infekce ledvin.

Jedna z efektivních cest jak rozrušit již vzniklé ledvinové kameny je konzumovat pouze vodní meloun ve velkém množství po dobu jednoho dne. Půst o vodním melounu  pomáhá vyčistit ledviny i celý zbytek vašeho těla. Pravidelná konzumace vodního melounu zastane prevenci před ledvinovými kameny.

Ledvinové kameny tvořené kyselinou močovou se často nachází v příliš kyselé moči. Třešně, jahody, jablečný džus, chřest a kopřivy pomáhají přetvořit moč na více zásaditou. Přílišná konzumace bílkovin může způsobovat přílišnou kyselost moči. Bylinky jako tužebník, sušený přestup, sadec nachový, jitrocel jsou hojně využívané v čínské medicíně na léčbu potíží s ledvinami a pomáhají zbavit moč přebytečné kyseliny močové.

Petržel je výborné diuretikum a tak je dobrým lékem proti ledvinovým kamenům a otokům. Věří se, že pomáhá eliminovat odpadní produkty jako je močovina a další kyselé metabolity. Čerstvá petržel je také velmi výživná.

Pozn. Petržel by neměla být požívaná v době těhotenství nebo v době bolestivé menstruace.

Další bylinky, které mohou pomoci s ledvinovými kameny:

  • Sadec nachový přezdívaný jako „štěrkový kořen“ pro jeho schopnost zbavit se ledvinových kamenů.
  • Zlatobýl – získal oficiální potvrzení v Německu jako účinný lék proti ledvinovým kamenům.
  • Řepíček, přeslička, řebříček obecný, kokoška pastuší tobolka, třezalka, a kopřivy napomáhají ledvinám a také mohou snižovat krvácení způsobené ledvinovými kameny.