Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Civilizace neustále žádá nové a nové výzkumy, kosmetický i farmaceutický průmysl rozvíjí nové techniky testování účinných látek, hledá nové prvky, nebo nové účinky u již testovaných látek…
Nakonec se ale stále vrací k tradičním bylinám, prověřeným postupům, pouze hledá nové účinky. Byliny totiž zdaleka neposkytly světu všechny informace, které v sobě nosí. Věda se snaží stále objevovat nové látky, ale přírodní produkt je zkrátka nenahraditelný. Troufám si říct, že molekulárně perfektně napodobený prvek např. vitamínu nebude nikdy sloužit stejně jako ten z přírodních zdrojů. Vždy to bude jen náhražka. Proto se využívají extrakty bylin, výtažky z květů, listů, kořenů…, zkrátka ze všeho, co poskytuje cennou léčivou informaci, pečlivě se zpracovává a testuje v cílový produkt.
Někdy je přece jen nevyhnutelné využít „pouze“ extrakt…
Vezměte si třeba česnek. Každý ví, jak je intenzivní a jak je zdravý! Je odedávna znám svým pozitivním vlivem na imunitní systém, ale také zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému, napomáhá trávení a chrání proti rakovinotvorným látkám. Také podporuje odkašlávání, urychluje obnovu pokožky a hojení ran…
Ale umíte si představit, že si dáte stroužek česneku ke snídani a vyrazíte do práce? Mnohdy si člověk česnek „naplánuje“ k večeři, ale i po pečlivém vyčištění zubů následně po ránu mívá pocit, že bude muset v práci na kolegy či klienty mluvit skrz roušku…
Vznikl tedy produkt, který obsahuje česnek, ale tlumí jej pomocí petržele. Petržel zde ale není obsažena pouze k utlumení pachu česneku. Je známa svou močopudnou vlastností, proto je petržel používána i k přípravě léčivého čaje. Podporuje činnost ledvin, pomáhá vyloučit např. ledvinové, ale i žlučníkové kameny a mírní záněty močového měchýře. Také napomáhá k odstranění močového písku. V kombinaci s česnekem tedy slouží tělu jako ochranný faktor s regenerativními účinky, podpora srdeční činnosti, regulace tlaku, zmírňuje menstruační bolesti a také je produkt využíván při gastroenterologiích obtížích.
Dnes už si tedy můžeme užívat síly česneku, jak často potřebujeme…
Tradiční čínská medicína zase hojně využívá bylinu s názvem Perilla frutescens, jejíž výtažek se odedávna využívá pro svůj protialergický účinek. V dnešní době se jí opět dostává hojné pozornosti, protože její blahodárný vliv při léčbě alergií byl prokázán a nemá vedlejší účinky. Bylina je předepisována na plicní a nervové potíže. Její další využití je ale také při zmírnění bolesti, jako protijed, usnadňuje vykašlávání, zmírňuje horečky, kašle a nachlazení, ale také slouží jako prostředek proti pocení… Bylina Perilla frutescens je vhodná při potížích s astma, při chřipce, bolestech hlavy, při pocitech na zvracení v těhotenství, ale také na revmatismus, křeče, nebo poruchy trávení… Hlavní využití je v boji proti veškerým alergiím.