Přijde zima, přijde kašel

cm dite nachlazeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kašlem se tělo brání při podráždění dýchacích cest a pomáhá z nich odstranit překážky. Pokud se při kašli vylučuje hlen – jde o „produktivní“ kašel, pokud ne, jde o kašel suchý. Běžnou příčinou kašle je infekce dýchacích cest, zánět, či podráždění určitými látkami – kouř, chemikálie… Potlačování kašle může oddálit vyléčení. Přitom pálí v krku a v nose, oči slzí, při déle trvajícím kašli bolí břišní svaly.

Popsaný stav zhoršují virové či bakteriální infekce, astma, kouření. Prvním předpokladem pro léčbu je zůstat doma v posteli, mít více klidu, hodně pít bylinné čaje, med, aplikovat mazání hrudi. Při léčení kašle můžeme sledovat dvojí cíl – suchý, neproduktivní kašel je lépe mírnit (antitusika) a potlačovat, zvláště když je bolestivý a v noci budí nemocného; nemá totiž žádný léčebný účinek. Produktivní kašel (s vykašláváním hlenu) se potlačovat nesmí, protože odstraňuje spolu s hlenem škodlivý obsah z plic a pomáhá hojení sliznice dýchacích cest. Používáme spíše léky zřeďující hlen, který lze potom lépe vykašlat.

Z homeopatických prostředků se nabízí Bronchalis Heel, Husteel Heel, je vhodné doplnit Lymphomyosot kapky. Běžný kašel ustane spontánně, jakmile dojde k vypuzení cizího tělesa – dráždícího sliznici. Často smrkat, aby dýchací cesty zůstaly volné.

Z doplňků stravy jsou vhodné:

1. podběl, jablečník, mateřídouška

Dávkování: jeden šálek čaje třikrát denně
Doporučení: na jeden šálek horké vody použijte 1 nebo 2 lžičky sušené léčivky; lze užívat dohromady i každou zvlášť

2. lékořice

Dávkování: 45 kapek tinktury nebo jeden šálek čaje třikrát denně
Pozor: může zvyšovat krevní tlak – pokud jím trpíte, poraďte se s lékařem
Doporučení: tinkturu nakapejte do vody; na čaj vylouhujte lžičku léčivky s jilmem nebo proskurníkem

3. jilm americký

Dávkování: 1 šálek čaje podle potřeby až třikrát denně
Doporučení: 1 lžička sušené léčivky na šálek vroucí vody

4. proskurník lístky

Dávkování: jako čaj jeden šálek až třikrát denně
Doporučení: použijte 2 lžičky sušené léčivky na šálek horké vody; lze míchat s jilmem, nebo jednoduše extrakt z černého bezu , má příjemnou chuť a posílí mechanismus kašle a odkašlávání.