Přeneste se do přítomného okamžiku a objevte další rozměr bytí

kavarna e1630043500240

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nebylo by skvělé, naučit se z jakékoliv tzv. všední situace vytvořit nezapomenutelný zážitek lahodící naší duši a našemu Vyššímu Já? Žaneta Fikarová vidí svět jinak – s nesmírnou hloubkou a přesahem. V tomto článku, pomyslném léku pro duši, Vám z ženského pohledu ukáže, jak například ze setkání s kamarádkou v kavárně udělat něco mimořádného… 

Vnímat krásu v maličkostech, zřít plnost přítomného okamžiku, radovat se a dělat radost lidem kolem sebe – to jsou věci, které jsou pro mě ty nejdůležitější. Ostatně, zabývám se tím i po profesní stránce. A stále mě však nepřestává fascinovat, když objevím novou inspirativní knihu nebo inspirativního člověka, jehož vnímání reality je neotřelé a velmi obohacující. Proto si v tomto článku dovolím dát slovo studentce čínštiny na Masarykově univerzitě, Žanetě Fikarové.

A protože mých článků na téma přítomný okamžik a radost najdete v archívu Celostní medicíny bezpočet, rozhodl jsem se, že Vám Žanetin velmi poetický text, který mi zaslala, nabídnout celý v původní podobě. Tohle je ten typ článku, před jehož čtením si možná budete chtít udělat tu správnou atmosféru – možná si napřed půjdete uvařit dobrou kávu…

Jak udělat z návštěvy kavárny něco nezapomenutelného

Sedíte s nejlepší kamarádkou v útulné kavárně, která je přeplněna doplňky ze švédského řetězce, máte v ruce šálek espressa, protože v deset hodin dopoledne je Vám hloupé objednávat si víno a uvádět svět do rozpaků, zda nemáte sklon k závislosti na alkoholu. O čem se bavíte? Co řešíte? Partner, práce, přítel, práce, škola, všechno to, od čeho byste si raději vědomě odpočinuli, když se Vám konečně povedlo dostat ven z onoho světa povinností a denní rutiny. Stěžujete si, co bylo špatně tady a tam, co bylo nedostatečné, a co možná bylo dobré, ale vlastně mohlo být lepší.

Nezaslouží si tento vzácný okamžik alespoň špetku pozitivního myšlení? Alespoň kapku léku na duši, která Vás neuspí jako pilulka paralenu, ale rozzáří na další hodiny či dny? “Jak by mě mohla hodina v kavárně s kamarádkou pomoci k zásobárně energie na další dny, prostá a banální hodinka v kavárně?”, tahle logická myšlenka je zcela přirozená. Pojďme se ale podívat na to, že setkání s kamarádkou má mnohem větší rozměr a přesah, než by se z počátku zdálo. Lék totiž může začít působit ještě před tím, než vyjdete z Vašeho domu.

1.      Co si oblečete?

Využijte tuto příležitost, otevřete šatník a vyndejte nějaký kousek oblečení, který jste na sobě dlouho neměla. Hrajte si s barvami, ukažte svou neodolatelnou ženskost. Jste krásná! Opakujte si to! Každá žena má v sobě nekonvenční krásu, která čeká pouze na to, až si ji někdo všimne. V 16. století, v době barokního umění, krása byla klasifikována podle váhy, to jest, ta žena, čím oplácanější, tím krásnější. V 90. letech, to zase byl styl slavné Twiggy, ta se svými 40 kily i s postelí představovala ideál krásy oné doby. Co takhle se alespoň na toto odpoledne vzdát všech vykonstruovaných ideálů? Obléct si Vaše nejoblíbenější šaty, sukni nebo džíny, nalíčit se či nenalíčit, narovnat svá záda a vyjít s úsměvem ženy, která ví, že ji pánbůh nadělil tu její krásu, kterou není třeba přizpůsobovat žádným společenským ideálům.

2.      Nejezděte autem!

Kavárna, kde máte s kamarádkou sraz, je v tom samém městě, ve kterém bydlíte? Využijte toho, že se můžete projít. Vyrazte o pár minutek dříve. Nespěchejte. Neutíkejte. Vypněte telefon a rozhlédněte se kolem sebe. Nakoukněte do výloh s oblečením. Usmějte se na kolemjdoucího. Přivoňte si ke květině, která tu už třetím rokem kvete, ale vy jste nikdy nenašla čas se na ni ani podívat. Koukněte na fascinující barvu nebe a přemýšlejte o tom, kam asi letí letadlo, které zanechává na obloze dlouhou a výraznou Héliovu kometu. Zkrátka, buďte v myšlenkách tady a teď, putujete tváří tvář městu, komunikujete s přírodou a prostředím Vašeho okolí.

3.      Kupte kamarádce nějaký originální dárek!

Čokolád, lahví vína nebo mýdel z Provence už bylo příliš! Co Vás s kamarádkou spojuje? Máte nějakou společnou vzpomínku, něco legračního či naopak dojemného, co by si zasloužilo papírový kapesníček? Darovaný dárek neudělá radost jen darovanému. Samotným vymýšlením se dostanete mimo svou denní rutinu, mimo své každodenní starosti. Zavzpomínejte na to, co jste s kamarádkou, se kterou jdete na kávu, zažily. Chodily jste spolu do školy a její svačina každý den obsahovala sójový suk? Kupte ji ho, a začněte Vaše setkání právě vzpomínkou na tento její neobvyklý zvyk. Věřte, že bude následovat více úsměvu než smutku v celém Vašem setkání, potažmo z pocitu toho, který daruje, budete dýchat ještě nějakou chvíli i po vašem srazu.

4.      Objednejte si něco, co jste se vždy bála zkusit!

Ponořte se do menu podniku, ve kterém si většinou dáváte ono espresso nebo víno, protože se bojíte ochutnat něco nového, nebo naopak máte strach, co by o Vás řekla kamarádka, kdybyste si ve francouzské kavárně objednali něco jako kuřecí pařáty. Zkuste to a ukažte, že máte duši dobrodruha, který se nebojí jiných věcí! Nechte si doporučit něco výjimečného od obsluhy. Nebojte se experimentovat a co víc, inspirovat Vaše okolí. Co když to, co si objednám, mi nebude chutnat? Věřte, že každé další setkání s kamarádkou bude poté začínat připomenutím toho, jak jste si bláznivě objednali pekingskou polévku, která měla strukturu rosolu a pálila doslova jako čert. Zasmějete se vlastní originální bláznivosti, a pozitivně tak vstoupíte do dalšího rozhovoru.

5.      Jakou zmrzlinu máš vlastně nejraději?

Pokud si přejete opravdové odpočinutí od běžných záležitostí během setkání s kamarádkou, vyvarujte se témat, které v hlavě řešíte každou minutu. O čem si povídají děti? Zkuste jejich témata plná ideálů, nadějí, které nehodnotí a nevytvářejí předsudky. Zkuste se na svět dívat s nehodnotící tendencí, pro jednou to brát tak, že vše kolem Vás prostě a jednoduše je, existuje. Zaměřte se na cestu, kterou jste podnikla z domova do kavárny, kde jste se s kamarádkou setkala. “Představ si, jakou ta květina měla nádhernou vůni, jakou květinu máš ráda? Ve výloze měli takové krásně modré šaty, také ráda nosíš šaty? Témata plná naivních sluníček? A proč ne, když do teď bylo stále pod mrakem s občasnými přeháňkami.

Vsadím se, že pokud byste se zastavila a zamyslela nad dalšími body, které z Vaší stereotypní schůzky s kamarádkou vytvoří zážitek, jenž doslova bude lahodit duši Vašeho já, vymyslíte jich spoustu dalších. Svět a život není zajisté nikterak sluníčkový, alespoň, co se vytvořeného společenského konstruktu týče. Za svůj život však rozhodujeme my. Vždy před námi stojí volba, která je podmíněna našimi prioritami. Ne nadarmo se říká, že pokud bude šťastný Váš svět, bude šťastný i ten okolní, bez ohledu na to, kolik válek se v něm bude odehrávat. Celou společnost totiž napravit neumíme. Věřte však, že minimálně Vaše kamarádka bude po takovém setkání odcházet s úsměvem na tváři a kreativní náladou do dalších dnů, protože zažije něco, co už ji dlouho nepostihlo. Jen tak být a vidět svět barevný, vidět svět tady a teď. Alespoň na pár minut, hodin, pro začátek.

Pokud Vás styl psaní Žanety Fikarové zaujal a máte rádi témata jako cestování či Asii (na něž se Žaneta specializuje), tak můžete Žanetu dále sledovat na: https://mylifewhite.wordpress.com.

Jiří Hamerský