Prášky na spaní

spanek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zní to lidově, setkáváte se s tímto pojmem v běžném životě, vyskytuje se ve filmech, mnoho lidí má doma v lékárničce své prášky na spaní.

Jsou přínosem?

Již dlouhá léta probíhá debata o tom, zda jsou prášky na spaní přínosem k léčení nespavosti. Jistě pochopíme omezené použití při krátkodobých potížích se spánkem v případech, kdy si pacient musí odpočinout, např. před operací a po ní.  Chemický prostředek má okamžitý efekt, dotyčný po něm rychle usne, řeší mu jeho aktuální problém, a tak snadno podlehne tomu, že si příště vezme další a další. U chronických nemocí panuje všeobecná shoda, že prášky na spaní mohou nadělat více škody než užitku.

Příčiny

Proč nemohu spát? Tuto otázku by si měl každý položit před tím, než si prášek vezme. Pokud otázku řešit nebude, velmi snadno sklouzne do závislosti, protože hypnotika jsou návyková.

Nespavost má mnoho příčin, mnoho z nich souvisí s chybnou stravou, špatným stravovacím návykem, posunutím biologických hodin, špatnými zvyklostmi spojenými se spaním, s rušivým prostředím ložnice.

Podobné příčiny lze odstranit právě jejich změnou. Teprve pokud provedené změny selžou, je třeba konzultovat s praktickým lékařem některé zdravotní příčiny.

Účinek

Prášek na spaní funguje jako vypínač, který vypne určitou oblast mozku. Krátkodobě se účinek projeví celkem dobře, ale protože se mozek docela rychle na lék adaptuje, po několika dnech už nemá stejná dávka stejný účinek, a vlastně mohou nastat komplikace:

>> Prášek na spaní se stane součástí podspánkové rutiny a dotyčný neusne, dokud prášek na spaní nepožije. Je nejen závislý na jeho farmakologickém účinku, ale vytváří tabletce místo ve svém rituálu.

>> Mnohem horší komplikací je i nutnost stále zvyšovat dávku k dosažení spánkového režimu. Tato závislost je pak již závažná.

>> A k tomu se přidá farmakologicky negativní účinek hypnotika; ovlivňuje po probuzení i během dne myšlení, schopnost úsudku, jemné koordinace, schopnost udržet pozornost a zvyšuje se ospalost. To všechno narušuje normální činnost v zaměstnání a doma, o nebezpečí za volantem nemluvě.

Odvykání

Mnohé prášky na spaní byly zakázány a vyřazeny z běžného léčebného programu. Odvykání závislosti pak přináší další složité postupy, jež zatěžují nejen pacienta, ale i jeho rodinu.

Nejdůležitějším postupem je tedy:

  • odhalit skutečnou příčinu nespavosti,
  • pojmenovat ji,
  • přijmout ji, že vůbec existuje,
  • a nekompromisně jít za jejím odstraňováním.

Problém se často týká celé rodiny, proto je třeba udělat jistou totální změnu v rámci jejího provozu:

  • odstranit rušivé vlivy, jak fyzikální, tak mezilidské. Do popředí problému přichází sledování televize s negativními programy, špatnými zprávami z černé kroniky. Každý si může vyzkoušet, zda dokáže odstranit televizi a její vliv z domácnosti, místo ní jít večer před spánkem na procházku. Je to nejlevnější i efektivní způsob léčení.

Pomoc z přírody

V přírodní medicíně známe účinek melatoninu, který hraje důležitou úlohu v regulaci biorytmu spánku a bdění. Jeho produkce narůstá při poklesu intenzity osvětlení, tím zapíná režim spánku, také prodlužuje dobu delta fáze spánku, která je nejhlubším úsekem a zároveň nejdůležitějším z hlediska osvěžení a regenerace organizmu. Lidé s poruchou štítné žlázy mají větší sklony také k poruše metabolizmu melatoninu, a tím k poruchám spánku. K účinku melatoninu – napravit spánkový režim – pomáháme také např. extraktem kozlíku lékařského, mučenky a chmelu. U psychosomatických onemocnění, kde je také potřeba dosažení kvalitnějšího spánku, se uplatní klanopraška, ta napomáhá zvyšovat odolnost organizmu vůči stresům, při stavech předráždění a úzkosti, při neurastenii. Dále ji oceníme při stavech tzv. myšlenkového trysku, kdy mozek bez ustání na něčem pracuje, eventuálně cosi počítá či vymýšlí a proud myšlenek nelze zastavit.

Jakýkoliv postup k navození spánku má přednost před automatickým požitím prášku na spaní.