Porucha štítné žlázy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Držím dietu a stejně kilogramy přibývají. Mám zplihlé vlasy, vypadávají a lámou se mi nehty, špatně se soustředím, jsem unavená, méně výkonná, zimomřivá. To jsou časté příznaky napovídající, že není v pořádku funkce  štítné žlázy. K tomu může být sklon k zácpě, objevují se otoky rukou a obličeje, především kolem očí. Celkově jsou lidské funkce  sníženy. Ženy, které touto poruchou trpí, si také stěžují na poruchu spánku a často k diagnóze dojde až na popud gynekologa, který pátrá,  proč se ženě nedaří otěhotnět.

Štítná žláza produkuje hormony důležité pro látkovou výměnu, ale také ovlivňuje hospodářství s vápníkem. Ke své správné činnosti potřebuje zcela bezpodmínečně jód. Prevence takových stavů bude v doporučení solení jodizovanou solí a minimálně 1x týdně zařazením do jídelníčku mořských ryb a mořských řas.

Snížená funkce štítné žlázy se mnohdy projevuje nenápadně a trvá roky, než se na ni přijde. Praktický lékař, pokud na takovou poruchu pomýšlí, provede odběr krve a zaměří pozornost na stanovení hladiny TSH (tyroxin stimulujícího hormonu) a stanovení hladiny jednoho z hormonů T3 nebo T4 štítné žlázy a může se tak rychle orientovat o funkčnosti štítné žlázy. Při nejasnosti pacienta odešle k endokrinologovi, který provede další testy, které se zaměřují na tvorbu protilátek proti buňkám štítné žlázy, které produkují hormony.

Po stanovení diagnózy má být nastavena příčinná léčba. Často jde jen o pouhé doplnění jódu dietní formou nebo se přistoupí k substituční terapii chybějícím hormonem. Ale především by měla být  rozebrána životní situace pacientky a hledány příčinné  vztahy, které vedou nebo vedly k vyčerpání štítné žlázy. Problém často nastane již v dětství nebo v pubertě – rychlý růst, nevyvážená strava s převahou sladkostí, nastupující hormonální aktivita, nepravidelné měsíčky související s psychickými konflikty v rodině, kdy se rodiče hádají, chybí láska atd. Mladá dívka začne chodit na diskotéky, naruší si biorytmus, ponocuje, začne kouřit, možná zkusí drogy, alkohol. Není vzácností, že v 16 letech již užívá  hormonální antikoncepci, což je nepřirozený zásah do hormonálních regulací. Se začínající sexuální aktivitou se zvýší gynekologické záněty, kvasinkové výtoky, mycoplasmata. Tyto infekty často  startují autoimunitní nemoc. Samostatná kapitola souvisí s opakovanými antibiotiky, dál s alergií, očkováním, stresy v zaměstnání…. Výše popsané jevy připravují v těle „terén“ a vyčerpávají její regulační schopnosti, a tedy také štítnou žlázu. Pak přijde banální  chřipka, která spustí chybnou reakci imunitního systému, a vytvořené protilátky se zaměří na vyčerpanou štítnou žlázu.

Dílo zkázy je dokonáno a člověk začne trpět nedostatkem hormonu a objevují se příznaky, které byly popsány v úvodu. Současně s léčením u lékaře musí pacient velmi výrazně  změnit svůj  životní styl. Nejde o to brát lék, ale je třeba si uvědomit, že štítná žláza je důležitý  regulační orgán, který reaguje na změny a různé zátěže. Jestliže bude klient neustále žít nevyrovnaným životem, nemůže očekávat  vyléčení svého stavu. Ba naopak, jeho potíže se budou stupňovat.