Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Při ichtyóze vypadá pokožka jako suchá a popraskaná, sluncem vyprahlá země. Jde o geneticky dané onemocnění, charakterizované poruchou rohově-ní kůže. Jeho první známky se nejdříve objevují na trupu, na končetinách a také na obličeji. Ale známe také formu získanou, která může provázet onkologické a infekční nemoci, při nedostatku vitamínů a při užívání určitých druhů léků. Ichtyóza se také může vyskytnout u starších pacientů, zvláště na dolních končetinách.
U nejčastějšího typu (ichtyosis vulgaris) je kůže suchá a tvoří se hnědavé šupiny, které se podobají hadí kůži. Ichtyosis vulgaris je zapříčiněna mutacemi vedoucími ke ztrátě funkce genu pro profilagrin (FLG) „loss-of-function mutations“ na chromozómu 1q21. Profilagrin je hlavní součástí keratohyalinních granulí v horní vrstvě kůže, z tohoto prekurzoru následně vzniká 10 – 12 malých molekul filagrinu. Ztráta filagrinu vede k narušení ochranné funkce kůže, zejména proti vysoušení a zanášení infekce.
Samotné základní onemocnění nelze vyléčit, projevy se dají zmírnit použitím mastí. Nicméně je třeba kromě genetiky hledat další příčinné řetězce, které se mohou vedle základní genetické informace podílet na rozvoji nemoci: zánět (infekční, neinfekční), plíseň, alergii (potravinovou), autoimunitní chorobu, hormonální metabolickou poruchu, příčiny mající souvislost s jednotlivými orgány. Víme, že projevy na kůži jsou odrazem vnitřní choroby. Oslabená bývají játra, ledviny, je přítomna střevní dysbióza. Svou velmi důležitou roli hrají stresy, psychika, chybné stravování, reakce na očkování, situaci zhoršuje kouření, alkohol apod.
Při ichtyóze je extrémně důležitá každodenní pravidelná péče. Zajistíte-li pokožce potřebnou hydrataci, můžete předejít propuknutí nemoci a oslabit svědění, jež ji doprovází. Lékaři v ambulanci doporučují promazávání indiferentní indulonou. Zkouší se též koupele v olejovém roztoku Balneum Hermal a Leniensova mast (ung. Leniens) nebo ambiderman (tj. masťový základ). Někomu vyhovuje vazelína s měsíčkem lékařským. Nemají se používat mýdla, pěny do koupele a přípravky vysušujíc kůži. Voda při umývání by neměla přesáhnout 36° . Někdy lze použít mýdlo s obsahem ichtamolu.
Vzhled kůže se podobá lupence a tento jev svádí k používání kyseliny salicylové. Je třeba ji používat s rozmyslem, lze se jí předávkovat, závisí na koncentraci masti a plochy, na kterou se nanese. Je třeba se zmínit o mastech s ureou nebo s kyselinou mléčnou v koncentraci 1 až 10%.
Celková nabídka přípravků zajišťujících regeneraci pokožky.