Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Léto končí a přichází chladnější podzim. Řada z nás se leckdy neumí smířit s tím, že už na letní oblečení není počasí, což má, mimo jiné, za následek zejména u žen vznik infekcí močových cest.
Infekce močových cest – příznaky
Na počátku infekce dochází k nepříjemným pocitům při močení – pálení a řezání, moč může být i lehce začervenalá. Pak se připojí horečka a bolesti v oblasti močového měchýře. Pokud dojde ke komplikacím – rozšíření infekce z močového měchýře přes močovod do ledvin, tak to už znamená vážné ohrožení našeho zdraví i života. V tom případě je nutná už hospitalizace.
Původcem infekce je ve většině případů bakterie Escherichia coli. Tato bakterie nám za normálních okolností neškodí. Žije vlastně s námi v souladu čili v symbióze. Pomáhá nám chránit střevo před množením nebezpečných bakterií a naše tělo ji na oplátku poskytuje potravu.
Někdy se ovšem stane, že i při pečlivé hygieně pronikne bakterie z oblasti konečníku do močové trubice a z ní do močového měchýře. To představuje podstatně vyšší riziko u žen než u mužů. Navíc, pokud nepijeme dostatek tekutin, které mohou bakterie spláchnout ještě před usazením na stěnách sliznice močových cest, dochází k jejich pomnožení a rozšíření infekce. Míra, síla a průběh infekce může být velmi individuální, záleží na naší odolnosti, pitném režimu, počtu a agresivitě bakterií.
Léčba infekce močových cest
V některých případech se dá infekce zastavit úpravou pitného režimu a čajů (urologických směsí nebo třeba kopřivy). Pokud nedojde ke zlepšení během dvou dní, je třeba vyhledat lékaře. Léčbu jako takovou je možné úspěšně doplnit podáváním potravinových doplňků. Některé v nich obsažené přírodní látky mají antibakteriální účinek (pomáhají ničit bakterie), další podporují snižování bolesti, jiné posilují imunitu. Některé, jako d-manosa, znemožňují bakterii přilnout na stěnu měchýře a tím snižují riziko rozvoje infekce. Nejčastější složkou těchto přípravků jsou výtažky z brusinek, které blahodárně působí na ledviny, močový měchýř, močovou trubici a prostatu. Brusinky obsahují flavonoidy prontokyanidiny. Mechanismus jejich působení spočívá v tom, že adherují (lidově bychom řekli asi, že se „přilepí“) na bakterie, znemožní jim tak se usadit na stěnách sliznice močových cest a tam škodit. Pokud se bakterie nemohou uchytit, jsou vyplavovány močí. Léčivou rostlinou, která je často používána v lidovém léčitelství při infekcích močových cest, je lichořeřišnice větší, označovaná někdy jako “přírodní antibiotikum”. Zastavuje růst bakterií a působí i diureticky, takže podporuje jejich vyplavování. Příznivě působí i výtažky z česneku a petržele nebo z břízy.