Pokles libida

cm muz zena10

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příznaky:

  • neschopnost orgasmu
  • nedostatečný zájem o pohlavní styk
  • ztráta sexuálního pudu a pocitu rozkoše z milování

PŘÍČINA:
Snížená produkce gonadotropních hormonů LH a FSH, řídících činnost pohlavních žláz. Při erotickém stimulování (něžnostech, pohledech, slovech) vylučuje hypotalamus (část mozku řídící podvěsek mozkový a jeho prostřednictvím mimo jiné pohlavní žlázy) hormony, které v hypofýze vytvoří vlastní sexuální hormony LH (luteizační hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon). Tyto hormony pak například u žen putují krví k vaječníkům a stimulují tam produkci pohlavních hormonů gestagenů (hormonů, jejichž funkcí je zejména příprava pohlavních orgánů k těhotenství), u mužů ovlivňuje tvorbu testosteronu (mužského pohlavního hormonu, nezbytného mimo jiné pro správnou tvorbu spermií ve varlatech). Snížení a ztrátu libida mohou vyvolat jednak psychologické faktory, například stres v důsledku pracovního vytížení, manželského konfliktu nebo zármutku. Také problémy fyzického rázu, k nimž se řadí únava, nemoci nebo užívání léčiv (zvláště uklidňujících nebo léků na snížení krevního tlaku).

Pokles libida je také ovlivňován špatným bílkovinným statusem v těle, resp. Nedostatečnou resorpcí bílkovin. V tom je i příčina nedostatečné produkce sexuálních hormonů LH a FSH. Stres odebírá bílkovinu z krve a těla, ovlivňuje tím pokles libida a neschopnost orgasmu. Zde je prostor pro působení správné výživy.

KÚRA OVOCEM A ZELENINOU:

  1. Určité látky v potravinách podporují produkci žaludečních šťáv, zlepšují tím resorpci bílkovin a zlepšují bílkovinný status ve všech buňkách v těle důležitých pro sexuální život. Patří k nim cholin (obsažen zejména v sójových výrobcích), thiamin (vitamín B1, obsažen v luštěninách, pohance, všech semenech a jádrech), niacin (vitamín B3 v sušeném ovoci, houbách, zeleném hrášku a sóje) a pyridoxin (vitamín B6 v sóje, banánech, špenátu a avokádu).
  2. Čerstvá syrová sezónní zelenina obsahuje proteolytické enzymy (rozkládající bílkoviny), které rovněž zabezpečují přísun bílkovin pro buňky žláz a jiných orgánů.
  3. Histamin, látka působící na libido, je obsažen ve všech přezrálých potravinách (zejména v banánech, ale též například ve vyzrálém sýru).

AROMATERAPIE:
Éterické olejíčky nám můžou velmi pomoci. Stačí nakapat pár kapek buďto do aromalampy nebo do koupele. Velmi příjemná je i masáž vybraným olejem. Erotickou atmosféru navozují: RUŽE, JASMÍN (ten obzvlášť probouzí tvořivost a erotickou fantazii), YLANG-YLANG (má mimořádně silný uvolňující účinek a povzbuzuje emoce), ROZMARÝN. Oleje musí být 100 % přírodní!

BYLINKY:
Odstranit napětí a patřičně uvolnit může MEDUŇKA, TŘEZALKA.

NÁVYK A JEHO NÁSLEDKY:
Právě v déletrvajících svazcích, do nichž se už promítl zvyk a určitá nedbalost, týkající se vzhledu, se často projevuje vzájemnou lhostejností i v sexu. I mezi letitými partnery však platí totéž pravidlo jako mezi mladými – muž a žena by měli být jeden pro druhého atraktivní, pak si vzájemně dokáží působit i větší potěšení.

ROZHOVORY TAKY ŘEŠÍ PROBLÉMY:
Nikdo nemůže očekávat, že to po mnohaletém partnerství doma erotikou přímo jiskří. Vášeň přichází a odchází, s tím se nedá nic dělat. Sexualita je zrcadlem vztahů, vyvíjí se zároveň s námi, s naší fantazií i touhami. Změní-li se postavení a sebevědomí partnera, bude asi chtít hrát jinou úlohu i v sexu. Je nutné to však tomu druhému říct, nenechat jej hádat, o co vlastně jde. Hlavní zásadou mezi partnery je komunikace!!!

V článku jsem použila materiály MUDr. Ch. Lenzové a své vlastní zkušenosti.