Pohled na zdraví očima čínské medicíny

pentagram pruhledne pozadi e1612515688765

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tradiční čínská medicína vychází z pentagramu – pěti živlů/orgánů, které spolu vzájemně souvisejí. Podle TČM je i náš organismus složen z pěti základních orgánů. Jsou jimi játra, slezina, plíce, ledviny a srdce. Jsou-li tyto jednotlivé cípy pentagramu ve vzájemné harmonii, jsme ve zdravotní i duševní pohodě.

Toxiny, toxiny, toxiny

Mít v dnešní době „čisté“ tělo je téměř nereálné. Dýcháme vzduch, který má řadu neblahých prvků, jíme potraviny s mnoha aditivy (často skrytými), býváme často vystavováni stresu. Náš organismus je pravidelně zahlcován toxiny všeho druhu. Ty se mohou usadit kdekoli v těle a způsobovat řadu fyzických i psychických potíží.

Dá se tedy říci, že nějakou zátěž si v sobě nese každý z nás. Někdo bude mít více „zanesené“ plíce, jiný játra, další zase ledviny.

Otestujte se 

Trápí vás zdravotní problém, který nemá viditelné opodstatnění? Nerozumíte tomu, proč jste z ničeho nic dostali alergii/ekzém, když jste byli celý život zdraví jako řípa? I za těmito projevy mohou stát usazené toxiny. Zkuste se otestovat. Níže se dozvíte, jak se taková zátěž na pěti základních orgánech pentagramu může projevit. Pokud se v některé sekci najdete, je třeba daný orgán vyčistit, třeba informační, detoxikační metodou!

Okruh jater

Detoxikovaná játra výrazně napomáhají k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Nejvíce toxicky poznamenaná játra mívají lidé nervózní, obávající se o vlastní existenci.

Na špatný stav okruhu jater mohou upozornit tyto projevy:

 • bolest hlavy a krční páteře, bolesti kyčlí, slzení očí, slábnutí zraku
 • vyrážky na pohlavních orgánech, hučení v uchu, sucho v krku, záněty spojivek
 • agrese, zuřivost, samomluva, výbuchy smíchu, prudké reakce

Okruh sleziny

Slezina je největším orgánem lymfatického systému a zároveň zásobárnou energie. Nejvíce bude trápit lidi starostlivé a příliš přemýšlivé.  

Na špatný stav okruhu sleziny mohou upozornit tyto projevy:

 • obezita, hemoroidy, gynekologické výtoky, hormonální poruchy, opary, afty, mnoho hlenu na sliznicích, problémy s hrudní páteří
 • vodnatá rýma, únava především po jídle, chladné končetiny, krvácení z dásní
 • sny o jídle, nevolnosti při točivých pohybech (kolotoč)

Okruh plic

V tomto okruhu sídlí moc sebeuzdravování. Jakmile nastane v dýchacím ústrojí problém, tato energie nemůže být rozesílána dál – člověk se cítí unavený, nedokrvují se mu končetiny, těžko se mu dýchá. S plícemi mají potíže zejména lidé se sklony ke smutkům a depresím.

Na špatný stav okruhu plic mohou upozornit tyto projevy: 

 • kašel, ucpaný nos, dušnost, astma, krvácení z nosu
 • nadměrné pocení, zívání, tichý hlas, pocit staženého hrdla  
 • deprese, sebeponižování, sny o létání

Okruh ledvin

Tento orgán zastává důležitou úlohu – čistí krev od odpadních látek, které se do ní dostávají. Fungují-li špatně, je ohrožen celý krevní oběh a tím pádem také celý organismus. Na tento okruh by si měli dávat pozor úzkostliví a bojácní lidé.

Na špatný stav okruhu ledvin mohou upozornit tyto projevy: 

 • sucho v nose, gynekologický výtok, záněty močového měchýře, ranní otoky obličeje, pískání v uchu, ztuhlost šíje
 • poruchy menstruace, impotence, záněty nervů, odhalené krčky, bolest v třísle či bederní oblasti
 • sny o vodě, zapomnětlivost, roztržitost

Okruh srdce

Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Zatímco ložiska v ostatních orgánech se projevují reálnými problémy (bolestmi, infekcí apod.), ložisko v srdci o sobě dlouhé roky nemusí dát vůbec vědět. Přitom jej v této oblasti nosí až 50 % lidí.

Na špatný stav okruhu srdce mohou upozornit tyto projevy:

 • bušení srdce, srdeční arytmie, dráždivý kašel, zadýchávání po krátké námaze
 • změny na špičce jazyka (především zarudnutí), sucho v nose, krvavé žilky v očích
 • úzkost, velké množství snů, zapomnětlivost

Pokud jste se v některé z těchto pěti sekcí našli, je čas na detoxikaci od toxinů zaneseného orgánu. Taková očista přinese rychlou úlevu a pomoc.

Redakce Joalis