Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Člověk, který trpí opakovanými infekcemi močových cest, by měl především dbát na dostatečný a pravidelný přísun tekutin, a to během celého dne, v některých případech i v noci. Opatrnosti je třeba v případech, kdy se otoky a voda v těle zadržují. Jestliže jedinec trpí na tvorbu kamenů je dostatečné množství tekutin důležité k ředění kamenotvorných látek v moči a tím se usnadňuje léčba.
A při infekcích se dostatečným přívodem tekutin do těla snižuje koncentrace mikrobů v moči. Větší množství tekutin znamená pro ledviny snazší vylučování škodlivých produktů látkové přeměny organizmu. Vhodné jsou přírodní vody a bylinné čaje. Upřednostňujeme vody bez bublinek, tzv. sycená voda se vzdaluje od fyziologické tekutiny, obsahuje kysličník uhličitý, který mimo jiné může dráždit trávicí trakt a přispívá ke kyselinotvornosti, což se v případě zánětů vůbec nehodí. Pivo je nápoj, který má poměrně vhodné složení a velmi úspěšně nahradí ztracené tekutiny – nemusí jít jen o plzeňské. Je vhodné u některých kamenů, které mají sklon se tvořit v kyselém prostředí.
Nápoje typu cola jsou nevhodné – jasně kyselinotvorné a také nepříznivě ovlivňují metabolizmus některých látek, jako je kyselina močová, a také obsahují látky, které mohou přímo zvyšovat dispozici k některým typům zánětů a metabolických poruch. Totéž se týká alkoholických nápojů, které způsobují překrvení sliznic a dráždí močové cesty. V dietě je důležité omezit kuchyňské soli a také dráždivé látky pokrmů, worcestrová omáčka a sójová omáčka obsahující glutaman sodný.
Pokud onemocníme například zánětem močového měchýře, přejdeme ihned na lehce stravitelné jídlo, především rostlinného původu, tedy zeleninu, ovoce, chléb, tvaroh a lehčí netučné sýry. Z masných výrobků lze doporučit především bílá masa upravená například dušením nebo vařením. Nekořeníme. Jestliže se nám tvoří kameny ze solí kyseliny močové, pak vynecháme všechny vnitřnosti, mozeček, uzeniny, zvěřinu a červená masa, omezíme také masové vývary, smažená a pečená a pikantní jídla. Pít hodně šípkový čaj nebo z listů jahodníku, lipového květu a přesličky. Z minerálních vod dáváme přednost Bílinské, Korunní, Mattoniho kyselce, Poděbradce a Mlýnskému pramenu.
Přírodní extrakt z petržele kadeřavé, okurky a mrkve ve formě sirupu s komplexním podpůrným účinkem preventivně ochraňuje, posiluje a zlepšuje funkce uropoetického systému.