Pocit osiny v zadku, aneb obtíže s piriformním svalem

cm svalnaty muz1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

To jsou časté stesky běžců, cyklistů, veslařů, kteří znají nepříjemné a často chronické bolesti limitující jejich pohyb. Sval piriformní je zkrácen. Piriformní – hruškovitý sval vychází z křížové kosti, prochází sedacím otvorem v pánevní kosti a připojuje se na kostní výčnělek na straně stehna k velkému trochanteru. Hraje roli ve vnější rotaci kyčle. Jeho přední částí prochází sedací nerv, který se vine z míchy (má 5 větví a každá směřuje ke své cílové periferní oblasti, kterou inervuje) a směřuje k dolní končetině.

Obtíže svalu a jeho následky

Problém nastane, když se sval dostane do křeče, anebo má spasmus, a to vede k ostré, až elektrizující bolesti, směřující do zad, sedacího svalu, dolní končetiny, třísla, ale může zasáhnout i vnitřní pánevní orgány (podle inervace větví sedacího nervu). Někdy se problém projevuje „pouhým“ mravenčením.

 

V rámci patologické cesty může být utlačován nejenom nerv, ale i cévy, což vede k otoku hýždí, nohy, lýtka a chodidla. Bolest může být zvýšena jistou polohou vsedě, při stoupání do schodů, nebo v podřepu. Je to takový malý sval, a přitom dokáže zapříčinit mnoho těžko diagnostikovatelných problémů, které se snadno zamění za ischias.

 

Co způsobuje problém?

Sedavé zaměstnání, jehož následkem je zkrácení popsaného svalu, který začne mít problémy, když se začnete pohybovat chůzí, během, jízdou na kole… Zkrácený sval ve fázi natažení nesplní svou funkci ohybače kyčelního kloubu. Napínání svalu může způsobit změny v chůzi. Ovlivněná strana pánve se vytáhne nahoru, vytvoří nerovnováhu, krok na postižené straně je zkrácen. Tyto změny v chůzi mohou způsobit řadu následných problémů kvůli špatné biomechanice kosterního aparatátu.

 

Problém může nastat při pádu na zadek, nebo při jiném úrazovém mechanizmu. Svalu neprospívá přetěžování v rotaci kyčlí, například po dlouhodobé jízdě na kole, při jízdě na nerovném povrchu. Samostatnou kapitolou je zánět, který je většinou součástí celkové situace v těle.

 

Nápravné opatření – protahování

Pokud máte problém a sval je zkrácen, budete muset pracovat na protahování piriformního svalu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je následující: Lehněte si na záda, pokrčte postižené koleno a kyčel. Uchopte koleno pravou rukou a tlačte směrem k levému rameni. Uchopte pravý kotník levou rukou a otáčejte nohu dovnitř.

 

Protahování

 

A další cviky vám jistě vysvětlí váš fyzioterapeut. Náruživí sportovci, jak jsem uvedl v úvodu, mají omezit svou aktivitu jen do rekreační formy. Vyhýbejte se chůzi z kopce nebo v nerovném terénu, naopak vhodný je NORDIC WALKING, protože holemi zátěž rozkládáte na více opěrných bodů.

 

Diagnóza a ošetřování

Přesnou diagnózu konzultujte s ortopedem, neurologem, fyzioterapeutem. Jistě k tomu použijí RTG, ev. magnetickou rezonanci, zvláště proto, aby se vyloučila jiná příčina, ale u piriformního syndromu jsou obvykle nálezy normální. Léčba by pak měla obsahovat pojmenování patologické cesty, každý příčinný faktor bude vyžadovat jiný způsob léčení, od rehabilitace, fyzioterapie až po celkové řešení zánětu a celkových změn v životě trpícího. Operativní řešení je až tou poslední možností.