
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Premenstruační syndrom (PMS) je kombinací tělesných a psychických (emocionálních) příznaků, které se objevují u žen po ovulaci a trvají až do menstruace. Obvyklé možné symptomy zahrnují pocity deprese, podrážděnost, plačtivost, přecitlivělost, změny a prudké výkyvy nálad (od smutku po hněv). Může se taky přidružovat únava, nadýmání a pocity plynatosti, citlivost prsou, akné, změny chuti k jídlu, poruchy spánku (nadměrná spavost nebo naopak, insomnie), zadržování vody, zácpa, bolesti hlavy, kloubů, břicha apod. Podle povahy těchto příznaků pomáhají různé metody, které většinou závisí na povaze a osobitosti ženy a které preferuje. Kromě medikace můžou symptomy PMS zmírňovat např. cvičení, přizpůsobení stravy, kontakt s rodinou, přáteli a s blízkými.
Při zmírňování PMS se vychází ze symptomů, které se u ženy nejvíc projevují. Nejvíc pomáhá změna životního stylu, která zahrnuje dostatek cvičení, kontakt s rodinou a přáteli, který tak poskytuje emocionální prostředí a podporu během ovulace a menstruace.
Když však nezabírá zmíněná „samoléčba“ a symptomy PMS negativně zasahují do normálního fungování a životního stylu ženy po stránce zdravotní, psychické i sociální, je potřebné poradit se s lékařem o vhodné medikaci. Ta zahrnuje diuretika (odstraňující nadměrnou vodu z těla), analgetika (tišící bolest), antidepresiva (zmírňující pocity a stavy deprese) a jiné léky v souvislosti s menstruačními funkcemi ženy (převážně na báze hormonálních přípravků a antikoncepce).
Co tedy pomáhá? Ke snížení symptomů PMS je dobré zahrnout tyto kroky:
- jezte po menších porcích a častěji (než najednou velkou porci jídla) – to zamezí pocitu plynatosti, nafouknutí a přeplněnosti.
- omezte sůl a slaná jídla – co taky zamezí pocitu nafouknutí a zadržování vody v těle
- z jídel si vybírejte ty, které obsahují množství karbohydrátů jako např. v ovoci, zelenině, vláknině; a vápníku (mléčné výrobky, doplňky stravy obsahující calcium)
- jezte jídla nebo přípravky s obsahem vitamínů (vitamíny ze skupiny B, C, E)
- vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a nikotinu.
- cvičte, chodívejte na procházky, bicykl, plavat či podnikejte jiné sportovní aktivity – co zamezí pocitům únavy, deprese a změnám nálad.
- dostatek spánku, relaxace, hluboké dýchání – pomáhá redukovat stres, bolesti hlavy, úzkost či potíže se spánkem (nespavost, insomnie)
- kontakt s blízkými pomáhá proti sociální izolaci a taky změnám nálad či pocitům deprese.
Při přetrvávajících potížích je potřebné kontaktovat svého lékaře, který na základě posouzení či vyšetření doporučí vhodný postup.