Piperin

cm pepr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Černý pepř (Piper nigrum) je liána původně rostoucí v Asii, ale poptávka rozšířila tuto plodinu do oblastí s tropickým podnebím po celém světě. Pepř obsahuje 5-10% alkaloidu piperinu a této obsahové látce jsou přisuzovány účinky rostliny.

Piperin zastaví naše enzymy

Piperin vykazuje, dle pozorování, tlumivé působení na vybrané enzymatické systémy v našem těle (konkrétně inhibice CYP3A4 a P-glykoproteinu).

Jak to ten piperin dělá?

  • Piperin tlumením vybraných enzymů v našem žaludku, střevech a především v játrech dovede zachránit řadu hodnotných látek před enzymatickým rozložením na neúčinné substance. Účinné látky projdou ve větším množství skrz žaludek, střeva, játra až do krve, čímž je zajištěná vyšší koncentrace dané látky v krvi. Účinek uvedených látek tedy roste.

S jakými látkami to piperin umí?

  • Do krve se díky piperinu dostává ze stravy více kurkuminu, beta-karotenu, nebo koenzymu Q10.

Stejně tak ale piperin zvyšuje obsah řady léčiv v krvi (léky na snížení krevní srážlivost, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol). Pozor na to, tuto informaci bychom měli mít při konzumaci piperinu na paměti!

Přišel snad zázrak na obezitu?

U piperinu jsou v posledních letech vyslovována odvážná tvrzení o jeho převratném účinku na hubnutí.
Své vysvětlení to opravdu má, protože pepř i piperin působí jako podpora peristaltiky a zvyšuje sekreci trávicích šťáv, takže vliv na stimulace a zefektivnění trávení opravdu má. Na tento převratný účinek na naši linii budeme muset počkat na oficiální vyjádření vědecké obce, které může trvat i několik let. Je na nás, zda se rozhodneme tyto roky strávit s pepřem, nebo bez něho.

Pepř konzumujeme denně, tak kde jsou ta naše štíhlá těla?

Zde si musíme vzít do úst výzkumníky, kteří potvrzují, že opravdu pouhé každodenní zařazení pepře do naší stravy nestačí pro navození zmíněného účinku. Naopak, vědecké autority potvrzují, že bychom museli denně zkonzumovat malou pepřenku, abychom docílili významné dávky piperinu. Taková dávka už ale překračuje doporučované denní dávkování pepře.

Konzumovat samotný piperin?

Nelze jednoznačně říci, zda konzumace samotného piperinu přinese účinky, které očekáváme. Na odborné úrovni se zatím tváří především jako látka, která dovede zvýšit prostup jiných hodnotných složek a účinných látek.