Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Petrklíč neboli správně prvosenka jarní (Primula veris) patří do čeledi prvosenkovitých (Primulaceae). K jejím dalším lidovým názvům patří jména jako bylina sv. Petra či bukvice bílá. Název prvosenka pochází z polštiny, naproti tomu petrklíč pochází z němčiny.
Je to drobná vytrvalá rostlina. Dosahuje výšky až 25 cm. Květy jsou žluté barvy a příjemně voní. Jejím plodem je tobolka. Je zajímavé, že se tato drobná květina může dožít až 50 let. Nejvíce se vyskytuje v Evropě a Asii, hlavně ve světlých listnatých lesích a hájích. V ČR patří mezi vzácné až ohrožené druhy.
Mezi hlavní obsažené látky patří glykosidy a saponiny. Ze saponinů lze uvést kyselinu primulovou. Obsahuje také silice, které dávají jejímu květu charakteristickou vůni. Z dalších látek obsahuje zejména flavonoidy, vitamin C a kyselinu křemičitou. Užívaná část je květ a oddenek s kořeny. Její nejznámější použití v tradičním léčitelství je expectorans, díky obsahu saponinů podporuje vykašlávání, což se uplatní při onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Jako expectorans uvolňuje hleny a působí i protizánětlivě. Uvolněním hlenů tiší do té doby neproduktivní kašel. Z dalších uváděných působení lze zmínit močopudný efekt, v léčitelství se doporučuje při uvolňování drobnějších močových kamenů. Také se uvádí, že v nemoci celkově uklidňuje a posiluje. Je však zapotřebí mít na mysli, jak některé zdroje uvádějí, že saponiny obsažené v petrklíči působí ve vyšších dávkách hemolyticky, proto je dobré to nepřehánět s pitím nálevu. Také se toto předávkování může projevit průjmy a zvracením. Větší riziko, jak se uvádí, hrozí u čerstvé drogy než u usušené.
Na závěr lze uvést, že lihová tinktura z prvosenky jarní se používá jako tzv. matečná tinktura i v homeopatii.