Petardy a ohňostroje: symboly války a pokleslé civilizace. Ohleduplný člověk je nepoužívá

Ohňostroj e1576825911559

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

K oslavám Silvestra a Nového roku, zejména ve velkých městech, patří dělobuchy, exploze a velkolepé ohňostroje. Ještě ve spojení s alkoholem se podle mě jedná o jedny z nejhorších projevů, jakých je člověk schopen. Smutné, že zrovna v tak posvátný čas, jako je konec starého a počátek nového roku.

Spíše než odborný článek je toto předsilvestrovská glosa, tak mi odpusťte více subjektivní styl psaní. Doba se mění. A to je podle mě dobře. Vnímal jsem už loni v zimě, že se směrem k masovým silvestrovským oslavám spustila v médiích a na sociálních sítích nebývale velká vlna kritiky. A zdá se, že to mělo smysl: Letos poprvé byly ve dvou našich největších městech, Praze a Brně, tradiční novoroční ohňostroje úplně zrušeny. Má je nahradit světelná show, respektive videomapping.

Nicméně hluku a „bordelu“ bude i tak zřejmě ještě stále dost. Nejen citliví lidé, ale i zvířata a planeta budou na Silvestra trpět, tak mi dává smysl připomenout známé + připojit svůj osobní pohled na věc.

Odpalování pyrotechniky je bezohledné

Před asi šesti lety jsem odcházel na Silvestra přibližně po osmé hodině večer z návštěvy od jedné známé, která tehdy, u nás v Brně, bydlela přímo v centru. Připadal jsem si jako ve válce. Cestou přes hlavní třídu a náměstí kolem mě vybuchovaly petardy a ve vzduchu létaly světlice. Říkal jsem si, jestli se mi to nezdá. Jaké absurdní zrůdnosti je lidský druh schopen vytvářet.

Pokud selhávají někteří rodiče, jsem pro, aby každý učitel na jakémkoliv typu škol před Vánocemi svým studentům připomněl, že člověk používající rachejtle může mít na svědomí:

  • smrt a krev zvířat

Uvádím doslovnou citaci naší autorky na Celostní medicíně Margit Slimákové z jejího blogu (2018):Podle ochránců přírody zahubí ohňostroje stovky ptáků. Novoroční ohňostroj v centru Prahy je například strašákem pro labutě. Při tom loňském vzlétali zmatení ptáci v randálu petard a světlic a po nárazech padali zranění a zakrvavení rovnou mezi diváky.“

  • utrpení zvířat

Můj kocour to na Silvestra ještě jakžtakž zvládá, ale dodnes nezapomenu na naprostou vyděšenost a prožívanou hrůzu našeho prvního psa, fenky Donaldy. A takových zvířat jsou tisíce. Možná by někdo lidem, co se silvestrovskými rachejtlemi baví, mohl připomenout, že existuje něco jako karma (že jakékoliv zlo, které způsobíme, budeme muset splatit do „posledního halíře“ – a někdy i několikanásobně).

  • poškození nervové soustavy a zdraví lidí

Naprosté buranství a bezohlednost je odpalování čehokoliv vůči starým nebo nemocným lidem, kteří nemohou odjet mimo město, protože jim to prostě jejich zdravotní stav neumožňuje. Já se pokládám za člověka zdravého, ale když okolo mě něco vybuchne, zvýší se mi tep samozřejmě také – pro nervovou soustavu je to v každém případě šok.

  • ničení planety – vypuštění jedovatých látek do ovzduší

Krása TICHA aneb začátek Nového roku je velmi důležitý

Ze spirituálního hlediska jsou pro každého člověka během roku nejsilnější (nejvýznamnější) dva dny: vlastní narozeniny a právě Nový rok. Tyto dny jsou – snad ještě s výjimkou Velikonoc a Slunovratu – nejvíce duchovně požehnané: vhodné pro různé začátky apod. Není tedy asi moc hloupějších začátků Nového roku, než s kocovinou a alkoholem v krvi (a úrazem způsobeným manipulací s pyrotechnikou).

Zároveň věřím, že větší smysl, než být proti něčemu, má smysl být PRO NĚCO. Za mě je tou nejskvělejší oslavou Nového roku bytí v meditaci a TICHO.

Kéž by se časem do této vize zamilovala většina planety a silvestrovské ohňostroje byly v budoucnu k vidění už jen v multimediálních učebnicích dějepisu.