Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Perilla frutescens je bylina z rodu Lamiaceae (hluchavkovité) pocházející z Číny a Indie, kde se vyskytuje ve výškách asi 1 200 m. Pěstují se především dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens, někdy také uváděná jako Mentha perilloides) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Oba dorůstají výšky přibližně jednoho metru, listy připomínají „nablýskanou hluchavku“, květy jsou nenápadné, fialové. Již celá staletí se tato bylina používá v čínské medicíně buď sama, nebo v kombinaci s dalšími bylinami.
Hlavními indikacemi je kašel (zahlenění) a proti astmatu. V zemích východní Asie se komerčně pěstuje. Důležité ovšem je, že nová vědecká vyšetření uvádějí antialergenní, antikancerogenní, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Perila křovitá má řadu možností použití. Éterický olej působí antimikrobiálně, a proto se používá i jako konzervační prostředek do pokrmů. V asijských zemích tradiční způsob přípravy pokrmů z krabů a korýšů využívá listy z Perilly proto, aby se vyvarovalo tzv. jedu, nacházejícího se v krabím mase. Nyní to může být použito jako účinná cesta ochrany před potravinovou alergií.
Tuky obsažené v oleji této byliny se vyznačují vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin, čímž mj. snižují koncentraci cholesterolu a triacylglycerolů. Extrakty z listů červené odrůdy mají vzhledem k obsaženým flavonoidům a antokyanům vysoký antioxidační potenciál. Nevýhodou je možné alergenní působení na některé osoby. Kromě účinku na zdraví má perilla kvůli citronové nasládlé chuti zajímavé využití v moderní kuchyni. Rostlina může být použita obdobně mnohostranně jako bazalka, nejčastěji do pokrmů z ryb či masa.
V Japonsku byl proveden výzkum zeleniny s imunoregulační schopností. Experimenty in vivo a in vitro ukazují, že mezi 18 druhy zeleniny perilla (a zázvor) vykazovaly největší schopnost v redukci tzv. cytokyninu TNF (Tumor Necrosis Factor) a jeho aktivity, která je zapojena do alergické reakce zánětlivého procesu. Bylo také zjištěno, že olej ze semen Perilly je bohatý na n-3 mastnou kyselinu (alfa-linolenovou), která má rovněž blahodárné účinky v léčbě alergií.
Tyto informace odpovídají dřívějším zprávám o použitíi směsi Perilly a zázvoru na léčbu astma a chronické bronchitidy. I jiné zprávy potvrzují tradiční použití listů a semen Perilly (stovky let) v léčbě alergií a dalších příznaků, které jsou nyní známy jako alergická onemocnění. Ačkoliv přesný mechanismus působení Perilly na léčbu alergií není dosud dobře objasněn, současné výzkumy jejích různorodých fytochemických a farmakologických vlastností potvrzují některé mechanismy působení Perilly na alergická onemocnění. Bylo zjištěno, že některé aktivní sloučeniny obsaženy v Perille jsou zapojeny do antialergické a protizánětlivé reakce. Jsou to např. alfa pinen, karyophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a některé další bioflavonidy, které působí jako protizánětlivé složky.