Perga – včelí chléb

perga e1636110936221

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pod názvem perga neboli včelí chléb se skrývá jeden z dvou druhů včelího květového pylu. Tím druhým je pyl rouskovaný. Ale zpět k pylu perga. Je též nazýván plástový či plástečkový pyl. Vzniká pomocí enzymů od včel (fermentací) z květového pylu. V úlu je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu.

Včelí pyl sbírají včely z různých druhů rostlin. Po získání většího množství ho stlačí do pevných kuliček a ukládají ho do plástů. Obsahuje velké množství důležitých přírodních látek. Je možné zmínit vitaminy skupiny B, bílkoviny, sacharidy, antioxidanty, enzymy, dále vitamíny A, C, D, E, K aminokyseliny nebo nenasycené mastné kyseliny. Dále ze stopových prvků a minerálů železo, zinek, měď, hořčík, draslík, síru, fosfor, vápník a další.  Důležité pro vegany a vegetariány je, že obsahuje vitamín B12 (cyanocobalamin), který je pro ně jinak z přírodních zdrojů obtížně dostupný. Vitamín B12 je potřebný pro tvorbu fosfolipidů buněčných membrán (důležité pro správný přenos nervových vzruchů) a myelinových pouzder, které kryjí a chrání nervové buňky a zrychlují vedení nervových vzruchů.

Důležitá obsažená látka je rutin. Tato látka hlavně pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Pro toto působení se používá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Podpora zlepšení křehkosti krevních kapilár se používá při zvýšené lámavosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitaminu C. Někteří ho řadí mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Také pomáhá snižovat hladiny LDL-cholesterolu. LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách artérií a tím snižuje jejich tzv. vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza).

Včelí chléb podporuje imunitu, působí příznivě na stav kardiovaskulárního systému nebo trávicího traktu, zlepšuje chuť k jídlu, ale také pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a krevních lipidů.

Některé zdroje uvádějí, že ve srovnání s nefermentovaným včelím pylem je využitelnost látek ze včelího chleba 4x větší. Zkušenosti ukazují, že pyl perga je účinnější než květový pyl rouskovaný. Jako zajímavost na závěr lze uvést, že patří mezi nejstarší potravinové doplňky na světě, který jedli už starověcí Egypťané nebo Číňané.