Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pelyněk hořký znají milovníci léčivých rostlin dobře. Ale méně známý je už jeho příbuzný, pelyněk brotan. Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) je vytrvalý polokeř z čeledi hvězdnicovité. Lidově se mu krásně říká boží dřevec.
Jeho původní vlastí je oblast Středozemí. Je považován za kulturní formu druhu Artemisia peniculata, který roste v pásmu od jihovýchodní Evropy do přední Asie.
Je pěstován často jako okrasná, kořeninová či léčivá rostlina. Jako koření se používají čerstvé nebo sušené mladé aromatické listy, které voní po citrónu a mají hořkou chuť. Proto se používají jen v malém množství ke kořenění tučného vepřového a skopového masa, pečené husy a kachny, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů. Jako koření se používal již v dávném Egyptě.
Zatímco dnes je pelyněk brotan málo známý, u středověkých bylinářů byl velmi populární. Popel z ní smíchaný z oleje se používal k obnově růstu vlasů a sloužila k vykuřování obytných prostor, aby byli vyhnání hadi (a vidíte, dnes si stěžujeme na mravence!).
Velmi populární je jeho využití na odpuzování šatních molů a dalšího hmyzu, zejména ve Francii. V lidovém léčitelství se používá na podporu zažívání stejně jako jiné druhy pelyňku. Nálev připravený z pelyňku brotanu se v něm používá pro svůj antibakteriální účinek k omývání těžko se hojících ran a vředů i jako kloktadlo. Rovněž se uplatňuje jako prostředek močopudný, podporující vylučování žluče a žaludečních šťáv. Je třeba zdůraznit, že léčitelé upozorňují na to, že nálev se musí pečlivě dávkovat, protože hrozí předávkování. Z dalších oblastí, kde ho přírodní medicína zmiňuje, lze uvést vypuzování parazitů z těla, nepravidelná menstruace a snižování horečky. Byl připravován i ve formě lihové tinktury či medicinální vína nebo likéru.
Jako zajímavost lze uvést, že jeho vůně připomíná vůni Coca-coly.