Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Podzimu, konkrétně k listopadu, přísluší plíce a je to velmi křehký orgán, který nesnáší chlad a horko. Musí si zvykat po teplém létu na ostřejší vzduch, vlhkost a první mrazy… Tři podzimní měsíce se nazývají naplňování a dozrávání. Příroda již nebují, ale dozrává a utišuje se, čchi nebes se stává ostřejší a čchi země se projasňuje. V tomto období má člověk chodit spávat dříve, vstávat zároveň se slepicemi, aby si zabezpečil duševní klid a zmírnil vliv ostrého podzimního vzduchu. Shromažďujeme duševní energii, což je v souladu s charakterem podzimu, a pozornost už neobracíme na vnější svět, abychom si zachovali čistou čchi plic. Tak to odpovídá podzimní atmosféře a takový je způsob shromažďování čchi na podzim.
Plíce jsou „kancléřem“
Tento kancléř reguluje a řídí čchi v celém těle. Jsou jako stříška na císařském voze, která chránila a zdobila vůz panovníka (císaře-srdce). Sídlí na nejvyšším místě a ostatní vnitřní orgány se nacházejí pod nimi.
Dvojí původ onemocnění plic
Nachlazení ze zimy – do organismu vstupuje v oblasti zátylku a je jedno, jestli to nazveme klasickou virózou, infekcí nebo ofouknutím. A tato „škodlivina“ proniká pokožkou do plic, plíce nedokážou posílat čchi (energii) dolů, ta se hromadí a my začneme kašlat. Kromě kašle se zablokují cesty vody, nemohou jít dolů, hromadí se tekutina v plicích, což jsou právě zmíněné hleny. Zajímavé to je s pocity bolesti, ty máme proto, že chlad zastaví pohyb, „zamrzne to“. Je to vzbouřená „čchi“ a zde je namístě zázvorový čaj. Škodlivina póry vnikne do organismu a uzavře je.
Nachlazení z horka – vstupuje do nás ústy a nosem. Nejčastěji to bývá ofouknutím. Zatímco v předchozím případě je vhodný již zmíněný zázvorový čaj, v tomto nám uleví mátový čaj nebo listy moruše.
Viróza ani chřipka se nedá obejít, její léčbu můžeme podpořit bylinnými produkty. Vždy je nutno chřipku vyležet, jinak do budoucna můžeme očekávat zdravotní komplikace, které dokážou nemile překvapit a bohužel mnohdy je už zdravotní stav nevratný.
Vliv emoční zátěže na energii plic
Jedním z nejčastějších důsledků nemocí i emočních zátěží je nedostatek čchi plic. Má všechny znaky oslabené imunity (obava z chladu, časté nachlazení, kašel, únava, spontánní pocení, ale i sklon ke smutku) a právě tyto negativní emoce bývají hodně často důvodem, proč se naše zdraví tak pomalu navrací k normálu.
Do dalších emocí plic patří zklamání, smutek, žal, beznaděj, úzkost, soužení. A slabé plíce – to je plačtivost a dojetí. Jsou horním zdrojem vody, tím dolním jsou ledviny, takže pokud nemáme čas na to, abychom se vyleželi, a jen polykáme různé coldrexy, pak nepřímo ohrožujeme i naše ledviny, a ledviny, to je naše energie, síla, bystrost, vitalita, sexappeal a radost ze života. Jedním z důvodů, proč se rodí děti s oslabenou imunitou, je to, že ledviny nemají dostatečné množství čchi – životní síly, a je to i jeden z hlavních důvodů neplodnosti.
I ledviny se podílí na zdravém dýchání
Podle čínské medicíny však plíce nejsou jediným orgánem, který se podílí na dýchání. Jejich partnerem v této činnosti jsou právě i ledviny. Rozdělení práce mezi nimi je takové, že plíce řídí vydechování čchi, mají na starosti ledviny. Je důležité si uvědomit, jestli nám dělá větší potíže nádech, či výdech, dle toho si můžeme ověřit, který orgán je více oslabený. (Toto si neplést s tím, když se musíme „pro-dýchnout“, to je stagnace jater.) Dále plíce podporují, doplňují a regulují čchi všech vnitřních orgánů, tedy i celého organismu. Pravidelné nadechování a vydechování dělá z našich plic čerpací stanici, která „pohonné hmoty“ ve formě čerstvé čchi rozhání po celém těle a opotřebovanou z něho vypuzuje ven. Zodpovídají za celkový chod organismu, čili za určité základní a všeprostupující procesy, jako jsou distribuce čchi a krve, metabolismus a vylučování tekutin apod.
Zdravé plíce se projevují i zdravou pokožkou a silnou ochranou čchi, zajišťující i dostatečnou obranyschopnost organismu. Když je však čchi plic oslabená, prázdná, k horšímu se mění i vlastnosti kůže a ochlupení, narušují se regulační funkce potních žláz a otvorů a snižuje se i celková obranyschopnost. Vnější škodliví činitelé pak snadněji vnikají do pokožky, čímž blokují rozptyl-ovací funkci plic a zpětně poškozují i plíce a oslabují ochrannou čchi. Zde je zajímavé, že v zimě bychom měli být co nejvíce „ochlupení“, neboť tím zajišťujeme první obranný val před „nepřítelem“ ve formě virů.
Dále plíce kromě pokožky řídí i nos a hlas. Dle toho poznáme stav plic. Každá disharmonie v plicích se projeví v hlase. Při „prázdnotě“ plic (chybí energie), je hlas tichý, slabý. Při přeplněnosti plic je drsný, silný. Plíce kontrolují funkce kůže, otevírání a zavírání pórů. Když někoho nemáme rádi, říkáme o něm, že ho „nemůžeme ani cítit“.
Veselá mysl – půl zdraví
Zde spíše celé zdraví, neboť k plicím se váže smutek. Proto ve starých filmech vidíme například, jak se hned po pohřbu šlo ze hřbitova do hospody zapít smutek z plic dostat a je jedno jak. Klidně křičte, plačte, zpívejte, neboť smutek a žal vedou k vyčerpání a ubývání čchi plic. A jelikož plíce řídí a ovlivňují čchi v celém těle, časté podléhání zmíněným emocím bude mít za následek nejenom jejich oslabování, ale i postupné chřadnutí celého organismu. Současně platí i obrácená závislost, tedy že jedinec s vrozenou slabostí plic, s nedostatkem jejich čchi, bude v životě více náchylný oddávat se pocitům zármutku a žalu.
Pro zdravé plíce je vhodná konzumace bílé zeleniny
Součástí regenerace organismu je strava a výběr potravin jak pro daný orgán, tak i roční období. A protože podzim = plíce, jimž přísluší kov, tedy bílá barva, většina ostré zeleniny, která napomáhá správnému rozptylování tekutin v plicích v období podzimu má právě bílou barvu. Ostrá chuť otevírá povrch těla, ovlivňuje pohyb směrem ven z těla.
Co jíst v listopadu?
Křen, cibuli, ředkvičky a ostré části pórku, černý kořen, celer, květák.
Zdravý udržovací čaj
Skládá se z listů ostružiníku, maliníku a jahodníku (lesní), přidáme vřes, kopřivu dvoudomou, měsíček lékařský. Všechny složky ve stejném množství.
Posilující koupel
Asi 350 g ovesné slámy se povaří 25 minut v 5 litrech vody. Vývar se vlije do lázně. První koupel by měla trvat 15 minut, další může trvat 20 minut. Koupel se obvykle provádí 2x týdně a doporučuje se asi 5 koupelí, po nichž má být měsíc až šest týdnů pauza.
Horké potraviny – ty, které nás rozehřejí
Maso: jelen
Mléčné výrobky: plísňový sýr
Koření: kajenský pepř, lusky a prášek čili, kari, zázvor sypký, česnek, pepř, nové koření
Nápoje: vysokoprocentní alkohol, yogi čaj
Teplé
Obilí: oves
Zelenina: jarní cibulka, pórek, křen, syrová cibule
Maso: bažant, koroptev, srnec, divoký zajíc, divoké prase
Nápoje: rýžové víno (saké)
Bylinky/koření: ze sušených bylinek to je anýz, bazalka, pelyněk, saturejka, estragon, majoránka, oregano, tymián, rozmarýn, pažitka, lékořice, kmín; z čerstvých anýz, zázvor, koriandr, pažitka, lékořice, kopr
Neutrální
Obilí: rýže
Zelenina: černá řeřicha
Maso: husa, krůta, divoký králík, křepelka
Osvěžující
Zelenina: řeřicha, ředkvička, výhonky ředkvičky, bílá ředkev
Maso: králík
Bylinky: šalvěj
Nápoje: mátový čaj
Ze studených
– kov, zastoupení není