Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pazvonek dangšen (nebo pazvonek chloupkatý), latinsky Codonopsis pilosula, patří do čeledi Campanulaceae (zvonkovité). Jedná se o vytrvalou liánu, která je dlouhá dva až tři metry. Její kořen je vůní i barvou podobný kořenu ženšenu všehoje. Proto je někdy poněkud nepřesně označován jako „ženšen pro chudé“.
Pazvonek dangšen má tmavě fialový stonek s řídkými chloupky, listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník se skládá ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, která obsahuje velké množství drobných a lesklých semen. Původní vlastí je Čína, Indie, Japonsko, ale také oblast jihovýchodní Asie. Je možné jej pěstovat i v našich podmínkách. Jako rostlinná droga se používá sušený kořen i nať.
Z důležitých přírodních látek (fytochemikálií) obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu dalších.
V tradiční čínské medicíně se používá při léčbě astmatu, horečky, diabetu 2. typu, jako afrodisiakum (u sníženého libida i potence), nebo ke zlepšení oběhu v centrálním nervovém systému. Dá se obecně použít jako tonikum při chronické únavě a vyčerpání organismu. Rovněž zvyšuje nespecifickou imunitu a tím posiluje obranyschopnost organismu.
Nať z pazvonku dangšenu se používá ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality. Používá se ve formě lihové tinktury nebo nálevu.
Protože zvyšuje krevní tlak, nesmí ho užívat lidé s vysokým krevním tlakem. Rovněž ho nesmí užívat těhotné a kojící ženy.
Velmi podobné, až téměř shodné působení má i pazvonek čínský – Codonopsis tangshen, který se v Číně považuje za odrůdu Codonopsis pilosula a při sběru jej často ani nerozlišují.