Past na kuřáky v Moravské bráně

cm zlomena cigareta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Páchnoucí vlasy a oblečení, o „vůni“ v bytě či v kanceláři ani nemluvě, šedá pleť plná vrásek, žluté konečky prstů. To je kouření. A pak je tu Silvestr, narození potomka, jeho příjezd z porodnice domů, kritika kolegů v práci, pohled do zrcadla. To vše jsou impulsy, jak s ním skoncovat. A také tu jsou tabletky, náplasti, terapie, dokonce hypnóza. Nic ale moc nepomáhá.

V Evropě umírá ročně půl milionu lidí na nemoci způsobené kouřením. Například v Německu si kouření vybírá 300 životů za den. Zákaz kouření na veřejných místech uzákoněný v nejrůznějších zemích Evropy rozlítil kuřáky a potěšil ty druhé. V Irsku dokonce někteří pijáci zpočátku sabotovali návštěvy svých oblíbených pubů. Pak se ale rychle vrátili a smířili se s tím, že si páva musejí dát venku před hospůdkou. V Itálii byli restauratéři také před přijetím zákona hodně rozpačití, dnes si ale mnou ruce. Italské restaurace, kavárničky či vinárničky vykazují vyšší obraty než v minulosti. Jižané to vysvětlují tím, že se do restaurací vrátili ti, kteří sem kvůli hustému dýmu nechodili. Nekuřáci, rodiče s dětmi, celé rodiny včetně seniorů. Humbuk před časem způsobila i rakouská ministryně životního prostředí, která se postavila proti zákonu zakazujícímu kouřit na veřejnosti. Jako zelená by přitom měla stát v čele boje proti tabákovému dýmu. Ve Francii kouří 32% dospělých.

Příkladem pro Evropu může být možná Kanada – na krabičkách jsou místo varování přímo postižení kuřáci nebo jejich orgány. Jedná se o obrázek člověka s rakovinou plic na dýchacím přístroji, cigaretou ohnutou jako nefunkční penis s varováním, že kouření  snižuje potenci nebo těhotnou ženu s cigaretou v ruce – pod ní je napsáno, že její dítě poroste pomaleji, bude náchylné k infekčním chorobám, může být postižené nebo dokonce předčasně zemřít. Ve Francii vysoké ceny cigaret (vysoké daně) vedly k poklesu procenta kuřáků, ale zdá se, že nevadí dospívajícím. Kouří tam 6% třináctiletých, 36% šestnáctiletých a 51% devatenáctiletých!

Kouření negativně postihuje přetížené evropské zdravotnické systémy – ty se potýkají s nedostatkem prostředků a nárůstem pacientů. V Itálii léčení chorob vyvolaných kouřením spolyká ročně 15,4 miliardy eur, ve Francii téměř 10 miliard eur a ve Velké Británii v přepočtu z liber 2,3 miliardy eur! Kouření v uzavřených veřejných prostorách bude ve Velké Británii zakázáno od 1. července letošního roku. Zákaz bude platit pro kanceláře, továrny, restaurace a bary, nevztahuje se na venkovní prostory a privátní domy. Omezení kouření navazuje na podobný zákaz, jaký je v Irsku či Skotsku – ve Walesu bude zahájen od 2. dubna. Podle ministrů britské vlády bude zákon chránit všechny před pasivním kouřením. Oponenti naopak tvrdí, že úplný zákaz je „drakonický“.

Světlo na konci tunelu teď ale zasvítilo kuřákům v lázních Teplice nad Bečvou v podobě unikátního zařízení, které tu lékaři používají. Jedná se o takzvanou biorezonanci. „V případě biorezonance nehovoříme o klasické medicíně. Ale konec konců, vše, co může pomoci kuřákovi odvyknout je dobré,“ říká o této metodě MUDr. Věra Mrázová z Lázní Teplice nad Bečvou. A co si můžeme představit pod pojmeme biorezonance? Přístroje, které pracují na bázi biorezonance, využívají možnosti zjištění různých elektromagnetických vln vysílaných z organismu, přičemž buňky různých tkání a orgánů vysílají specifická vlnění. A toto vlnění je u zdravého člověka jiné než u nemocného. S lékaři tu na odstranění zlozvyku kouření úspěšně spolupracuje Bicom 2000. Přístroj pracuje na  principu takzvané oscilační terapie. V literatuře je uváděna jako léčba bez vedlejších účinků, neměla by ale být aplikována u pacientů s kardiostimulátory a u těhotných žen. Léčení je zcela bezbolestné a také pohodlné. Během procesu léčby kuřák leží, je oblečený, v ruce drží jen elektrodu.

A co musí kuřák odhodlaný skoncovat se svým zlozvykem udělat kromě toho, že se k terapii odhodlá? Stačí s sebou donést nedopalek své poslední  vykouřené cigarety. Ta se vloží do detekční elektrody přístroje k provedení analýzy. Na základě této analýzy přístroj vysílá zrcadlově obrácenou elektromagnetickou vlnu do těla pacienta. Ta pak působí v okolí chuťových „nikotinových“ buněk. Díky tomu mizí chuť na nikotin prakticky ihned, nebo za několik hodin po zákroku. Ten lze opakovat v  rozmezí sedmi až deseti dnů od první procedury.

A jaké mohou být nežádoucí vedlejší projevy této léčby?
Přechodně se mohou u odvykání kouření objevit některé reakce, jako je například kovová chuť v ústech, sucho v puse, ospalost či mírné podráždění, také bolesti hlavy. To vše jsou ale přirozené známky abstinence nikotinu. Proto doporučujeme zvýšený přísun tekutin, nejlépe vody či ovocných čajů. Příznaky pak odeznívají během několika dnů. V den podávání procedury se nedoporučuje pít kávu, černý čaj či jiný přípravek s obsahem kofeinu. Pozor také na analgetika s obsahem kofeinu. A také se nedoporučuje v den procedury pít alkohol. Jediným negativním faktem tedy je, že toto léčení není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Ale ve srovnání s cenou cigaret…