
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jde o hnisavý zánět prstů ruky (článků). Nejčastější příčinou bývají poranění, většinou drobná, přehlédnutá nebo nesprávně ošetřená, zarůstající nehet, záděry apod. Existuje několik forem – kožní, podkožní a týkající se šlachové pochvy a kostní, které vzniká nejspíše v důsledku nesprávně ošetřeného panaricia měkkých tkání, dále panaricium kloubní, pokud se do kloubu dostane infekce přímým poraněním, metastaticky či šířením z okolí.
Zánětlivý proces je charakteristický již při prvním pohledu- část prstu je zarudlá, bolestivá, hromadí se hnis. V tomto stadiu je nutné uvolnění hnisu – incize a chirurgem provedená drenáž, imobilizace horní končetiny, antibiotika místně i celkově.
Jistou formou panaricia je paronichium – zánětlivé postižení nehtových valů, event. nehtového lůžka. Vidíme zarudnutí, otok, bolest při zatlačení na val lze vymáčknout kapičku hnisu. Častou příčinou je nešetrně prováděná manikúra či jiná drobná poranění.
Léčba
V počátečním stádiu lze provádět koupele v heřmánku, hypermanganu, ošetření jodovou tinkturou, ATB lokálně, tylexol, velmi často je nutná návštěva chirurga, který provede výše popisovanou incizi ve svodné anestézii, obvaz s antiseptikem či ATB ung. U pokročilých stádií provede snesení nehtu + koupele v hypermanganu, sterilní krytí …