Ozdravný pobyt u moře pro dětské zdraví: byla před 30 lety jiná doba?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nutně si kladu otázky stran dětí s alergiemi, co se změnilo, a proč alergií přibývá navzdory moderní léčbě a zvýšené péči.

Před 30 lety jsem si dával stejné otázky, a zvláště tehdy, když jsem byl u moře.

Proč tady nejsou „moji“ astmatici? Věnoval jsem se pacientům, kteří trpí alergií, ekzémem či astmatem. Organizoval jsem pro ně zájezdy k moři. Zpočátku společně s červeným křížem, pak jsme založili sdružení rodičů chronicky nemocných dětí. Snažili jsme se sestavit skupinu dětí a dospělých, kteří se o ně starali. Byli jsme ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku, v zimě v rakouských Alpách. Ale nebylo to ono – něco tomu chybělo. Ty děti v sobě nesly břímě, problémy z rodiny, úzkost.

V roce 1996 jsme se s manželkou rozhodli založit speciální letní tábor u moře, který bude ovšem založen na zcela jiném principu. Základem je rodina! Je důležité, aby u moře s nemocným alergickým dítětem byla celá rodina jako celek! Ne vychovatel, vedoucí oddílu nebo doktor. Postavili jsme ekonomicky nejvýhodnější a komfortní stanový tábor a později přidali karavany.

Mělo to myšlenku: Co nejblíže a nejlevněji, aby rodina s alergikem mohla být co nejdéle v prostředí mořského pobřeží v borovicovém lese s vysokou vlhkostí vzduchu, a přitom s dobrým materiálním zabezpečením. A ne týden nebo dva, ale dlouho: měsíc nebo více.

Z pohledu alergické sezóny je nejhorším obdobím „květen, červen, červenec“

Když je v tuto dobu alergický jedinec vystavován sezónnímu alergenu, jeho citlivost vůči němu narůstá a stupňuje se. Když po zimě bude tento jedinec v našem táboře od začátku května třeba do konce své sezóny, imunitní systém nebude senzibilizován alergenem, alergie nebude narůstat, a když se to udělá po dvě nebo tři sezóny, imunitní systém na alergen zapomene. Jasná idea! Obvykle za tu dobu v jednom karavanu postupně pobývalo s alergickým dítětem 8-10 příslušníků rodiny. Podstata spočívala v tom, aby byl alergik celou dobu u moře, a to se svými blízkými.

Jedna maminka alergička v karavanu bydlela se svým batoletem, u kterého se začal objevovat ekzém. Lidé z okolí se jí ptali: To se tady nebojíte sama? A jak to sama s dítětem zvládáte?

Ona odpověděla: Dělám to samé, co bych dělala doma. Jen s tím rozdílem, že je syn celou dobu venku, v lese, na pláži u moře. Bez ekzému a já jsem taky bez kýchání! Dnes, po 8 letech provozování tábora, mohu konstatovat, že se naše idea nenaplnila. Využití těchto možností bylo tak na 30 %.

Analyzuji celou situaci, proč není o tento způsob léčení alergie zájem. A vyvozuji: Léčení alergie dítěte není prioritním zájmem rodičů! Zní to tvrdě, ten, koho se to týká, bude namítat: Nemáme peníze, manžel je nezaměstnaný, nedostanu v práci tolik volna, nemáme auto a tak dále… Dnes to vím, je to jen záminka. Je to neochota změnit pořadí materiálních hodnot. Je to sklouznutí do systému: Však náš alergolog nám dá antihistaminika a foukačku – s tím se dá také žít.

astma, dite

Nyní jsem již v penzi, nemám ordinaci, ani klienty, již nemám „své astmatiky a ekzematiky“. Prožil jsem s nimi a jejich rodinami hodně chvil. Špatných chvil, kdy jejich dítě trpělo úporným svěděním, rodina prožívala neklidné noci, astmatici byli hospitalizováni pro dušnost. Také jsem ale viděl spokojené rodiny, protože se jejich opálené dítě vracelo z dlouhodobého pobytu od moře s klidnou kůží, astmatici bez nutnosti foukat kortikoidy. Když tento pobyt opakovali dvakrát po sobě, uklidnění nemoci se prodlužovalo.

Dnes pracuji ještě za počítačem a do mé poradny mi píšou lidé stále se stejnými problémy, maminky pláčou, protože jejich dítě má atopický ekzém, očekávají zázračný lék nebo mast, nebo jejich batole má diagnostikované astma, užívají nejmodernější léky, které obsahují různé kortikoidy, léky na roztahování průdušek, antihistaminika dvou generací, mají k dispozici inhalátory. Jsou ujišťováni, že díky těmto lékům mohou žít normálním životem. V rozboru situace si neodpustím je informovat o efektivnosti dlouhodobého pobytu u moře. Myslím si, že by jim pobyt v karavanu 10 m od moře pod borovicemi pomohl více než proklamovaná moderní terapie. Doba je jiná, lidé jsou movitější, mohou jezdit k moři častěji, než tomu bylo dříve. Mají chytré mobily, internet, skype, rodiny se mohou snadněji dorozumívat, i když je mezi nimi vzdálenost 1000 km. Vysvětluji jim, aby se spojili členové dvou rodin, pronajali si apartmán nebo karavan, a tam se střídali, respektive například dvě maminky a dvě děti současně. Nebo babičky, tatínkové. Hlavně aby dítě mohlo být u moře 4 měsíce v jednom kuse.

Pro vývoj jejich imunity je to nenahraditelná věc.

MUDr. P. Šácha

TIP Celostní medicíny: Ponořte se do tématu alergií. Více vám o celé problematice prozradí článek Alergie – projevy a prevence.