Osvěta o Bio výrobcích

cm sazenicky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co jsou to biopotraviny? Stále častěji můžeme v obchodech narazit na potraviny, označené předponou „BIO“. Co to jsou biopotraviny? Je to jen jeden z mnoha módních trendů, nebo jde o revoluci ve stravování a ve zdravé výživě? Přečtěte si náš krátký článek, ve kterém Vám objasníme některá základní fakta o biopotravinách.

Nejjednodušší vysvětlení pojmu biopotraviny přináší české Ministerstvo zemědělství. Podle něj mají biopotraviny tyto vlastnosti:

  • biopotraviny jsou produktem ekologického zemědělství, ve kterém se hospodaří šetrným způsobem
  • při jejich výrobě se nepoužívají pesticidy, umělá hnojiva a geneticky modifikované organismy
  • zvířata se chovají s možností výběhu nebo pastvy, krmí se přirozenými krmivy bez stimulátorů růstu a hormonálních přípravků
  • při zpracování biopotravin nejsou použita umělá barviva, ochucovadla a další cizorodé látky
  • každá biopotravina musí mít certifikovaný původ, který je přísně kontrolován.

Je tedy jasné, že biopotravinou může být prakticky cokoliv, co jíme či pijeme. Záleží jen na výrobě a způsobu zpracování. Ruku v ruce s nástupem biopotravin na český trh se však objevilo mnoho pověr a mýtů. Rádi Vám ukážeme, jak je to s biopotravinami ve skutečnosti.

3 největší pověry o biopotravinách:

1. Biopotraviny znamenají dietu a odříkání
Co byste řekli na šťavnatý a propečený hovězí steak z mladého býka, chovaného na pastvinách se svěží zelenou travou a v čistém prostředí? Chutnala by Vám domácí vejce, uzeniny plné masa, vynikající čerstvé sýry, kvalitní víno a stovky dalších jídel, vyrobených přirozenou a přírodní cestou? Časy, kdy zdravá výživa znamenala přísnou dietu a jídelníček s výhradně rostlinnou stravou, jsou dávno pryč. Potraviny v bio-kvalitě dnes produkuje snad každé odvětví zemědělské výroby. Vy se omezovat nemusíte. Jíst biopotraviny znamená jíst chutně, a zároveň zdravě.

2. Biopotraviny jsou zbytečně drahé
U biopotravin platí základní poučka: „Cena za biopotraviny není vysoká, ale přiměřená kvalitě.“ Jednoduše řečeno, vyšší kvalita je vykoupena vyšší cenou. Je jasné, že náklady na pěstování a chov bez chemických urychlovačů jsou vyšší. Na oplátku ale za své peníze dostanete zboží opravdu poctivé a prvotřídní kvality. Nutričně hodnotné a chuťově výrazné potraviny bez škodlivin jsou sice poněkud dražší, ale zase vše bohatě vynahradí kvalitou a chutí. Obecně přece platí, že je lepší dát si jednou za čas kvalitní a libový kus masa z bio-chovu, než třikrát týdně uměle ochucovaný a obarvený salám z hypermarketu. Do ceny také musíte započítat fakt, že výrobci biopotravin zároveň přispívají k ochraně přírody, zvyšují přirozenou úrodnost půdy a zajišťují lepší život pro hospodářská zvířata. Tím, že jíte biopotraviny, vlastně přispíváte k životu v lepším prostředí pro nás pro všechny.

3. Biopotraviny jsou bez chuti
Snad žádný mýtus o biopotravinách není tak vzdálen pravdě, jako tento. Řekli byste někdy o skvělém pečeném domácím kuřeti své babičky, že je bez chuti? Nebo že Vaše vlastní rajčata ze zahrádky nevoní? Jistě ne. Stejným způsobem se můžeme dívat i na biopotraviny. Tím, že jsou plodiny pěstovány bez chemických přísad a přirozenou cestou, obsahují méně vody a více vitaminů i nutričních látek. Zkrátka – chutnají lépe. Nejinak tomu je i u masa. Kvalitní krmivo (zapomeňte na granule s antibiotiky), volný pohyb v přírodě a humánní porážka dává masu z bio-chovů potřebnou křehkost, šťavnatost a vydatnost.