Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ořešák černý (Juglans nigra) je obvykle osaměle rostoucí strom, který dorůstá až do působivých rozměrů – až 40 metrů do výšky a až 25 metrů do šířky. Jeho kůra je tmavá a rozbrázděná rýhami, jeho lístky jsou dlouze zašpičatělé a jemně pilovité. Plody jsou zelené, kulovité, 4 až 6 cm v průměru a voňavé.
Tento strom pochází původně ze Severní Ameriky, přesněji řečeno z jejích východních oblastí. Z Ameriky se postupně rozšířil do Evropy, střední Asie a dokonce až do Číny. U nás v Čechách se poprvé objevil začátkem 19. století. V současnosti na něj můžeme narazit v některých parcích.
V léčitelství se využívaly a stále ještě využívají účinky nedozrálých slupek, jader, listů a oplodí ořešáku černého. Z příznivých působení na náš organismus, jaká jsou uváděna v tradičním léčitelství, lze zmínit, že pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu, zlepšuje činnost centrální nervové soustavy a posiluje organismus. Dále se můžeme dočíst, že podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při srdečně-cévních onemocněních. Používá se při zvýšeném cholesterolu a při ateroskleróze.
Důležitou roli odedávna hraje při infekci parazity. Extrakt z jeho slupek byl již v minulosti používán indiánskými kmeny, zejména právě při očistě střevního traktu od usídlených parazitů. Přítomnost parazitů může snižovat účinnost obranyschopnosti a všeobecně narušit rovnováhu našeho zdraví. Obvykle jejich přítomnost nevadí, žijí s námi, ale pokud se přemnoží, je zle. Pak pronikají přes střevní stěnu do krve a do celého těla, kde způsobují snižování účinnosti imunitního systému. Postupným rozmnožováním a pronikáním do dalších částí organismu sílí a více ohrožují veškeré životní pochody, funkce a rovnováhu. Pokud nejsou zastaveni, může se celkově zhoršit zdravotní stav a objeví se nemoci.
Ještě je důležité zmínit, že v gemmoterapii se používá tinktura z pupenů ořešáku černého. Je mu přisuzována podpůrná funkce při onkologických onemocněních, zejména u neoperovatelných nádorů při chemoterapii a radioterapii.