Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hned na počátku je třeba říci, že krása je pojem velmi relativní. Zejména fyzická krása. V období baroka byly za krásné považovány ženy, které by dnes byly označeny za obézní, a ty dnešní štíhlé krásky by v baroku neměly šanci na označení “krásné”. Proč tedy tolik podléháme představám o ideálu? Proč se tolik ženeme za něčím, co nás stojí hlad anebo bolesti z plastických operací…?
Jeden z důvodů se nabízí. Chceme být žádoucí, ale neuvědomujeme si, že to neznamená určitý počet kil, ani velké velikosti tam a malé jinde, ale hrdost, se kterou nosíme své tělo, vzpřímenost, život, který je z nás cítit na míle, a zejména radost. Ne nadarmo jsme žádáni a “baleni” nejčastěji právě tehdy, když jsme zamilovaní.
Někdy je však toho baroka přece jen příliš, a potom přichází na řadu hubnutí. Ale pozor – to nemá nikdy znamenat jednostrannou stravu, ani hladovění!!! Spíše postupnou změnu režimu při zachování všeho důležitého pro organismus. Jinak je totiž hubnutí spíše aktem násilí k vlastnímu tělu než zdravým životním stylem.
Proč je někdo obézní?
Tou úplně nejčastější příčinou obezity je sebe-odmítání, a tím ztráta schopnosti spolupracovat s vlastním tělem. Každé dítě má velkou schopnost naslouchat vlastnímu tělu, vlastním pocitům, potřebám. Instinktivně si vybírá potravu podle svých aktuálních potřeb, i pohyb si dokáže přesně dávkovat. Problém začíná až s lákadly, která jsou silnější než přirozený instinkt – televize, počítač, sladkosti, hranolky a podobné dobroty. Jsou natolik lákavá, že dítě odloudí od přirozenosti.
Nicméně nejhorší pro komunikaci s tělem je stres. Tam obvykle končí každá komunikace a začíná boj o přežití. A to nejprve psychické přežití. Proto se lidé přejídají – takzvaně zajídají stres, proto tolik jedí sladké, jsou-li ve velkém psychickém napětí. Navíc dlouhodobý stres dle čínské medicíny vyčerpává slezinu-slinivku, které přísluší sladká chuť. Tedy chuť, která ji v mírné formě podpoří, ale přeženeme-li to, tak ji oslabí. Takže člověk ve stresu si vyčerpá slezinu-slinivku, tato potřebuje podpořit, dá signál “chci sladké” a člověk je silně puzen uposlechnout. Jenže slezina si přeje nasládlou chuť obilnin, tu, kterou získáme, žvýkáme-li dlouho chleba. Pokud dodáme bonbon, na chvíli ji uspokojíme, ale pak spadne tento orgán energeticky ještě níž a znovu volá po sladkém. Co tedy dělat? Rozhodně vyhovět! Zobněme si extrudovaných rýžových chlebíků nebo piškotu, ale nedávejme si bonbon ani zákusek.
Změnu zahájí spojení s vlastním tělem
V dnešní době je někdy pořádán doslova “hon” na obézní lidi. Často nevěřícně zírám na zprávy z interních oddělení, kde je stanovena diagnóza obezity u naprosto normálních žen středního věku, ke kterému jisté změny postavy prostě patří, protože jsou výrazem přirozených životních změn. Problémem nastavení společnosti ale je, že lidé tento vzorec přebírají a identifikují se s ním. A to má u řady lidí za následek prohloubení nenávisti k vlastnímu tělu, k nepřijímání sebe sama, a tím prohlubování propasti mezi fyzickým tělem a životem. Tělo nám nikdy nemůže dobře sloužit, pokud s ním nejsme v dobrém kontaktu. A kdo by stál o kontakt s něčím ošklivým, nepřijatelným? Proto se nesmíme nechat polapit do tohoto stereotypu, do tohoto vzorce. Naopak. Začít pracovat na změně vztahu k tělu.
Nejlépe se začíná pohybem. Potřebujeme zažít pocit síly, dobrý pocit z těla, radost z pohybu… Nemusí to být hned sport, ale třeba chůze, tanec, pohyb ve vodě, který šetří klouby, radost ze sdílení stejných aktivit s ostatními lidmi, prostě příjemný pocit vycházející z těla. Tak se postupně můžeme s naším tělem lépe kontaktovat a uvědomíme si, že je moudré, šikovné a právě takové, jaké je potřebujeme v tomto životním období mít. Podaří-li se nám kontakt vybudovat, budeme schopni tělu naslouchat a dokážeme si společně s ním vybrat takový systém režimu, jídla, pohybu, který mu bude blízký.
Ne každému sedí dělená strava, ne každému vyhovuje velké množství tekutin či jídlo 6x denně. Každý jsme jiný a řada z nás podléhá obecným doporučením bez ohledu na svoji individualitu. Pak dochází ke zbytečným zklamáním.
Jak tedy získat krásnou postavu?
- Psychologicky – S láskou ke svému moudrému tělu, které toho s námi má také dost co dělat. Základem je milovat se v současném stavu a nepodmiňovat to tím, že až zhubnu 5 kilo, budu se sobě líbit, milovat se…
- V klidu – Sestavit si jídelníček z pestré stravy, nemučit se hlady, naopak, jíst pořád, ale vybírat tu pravou potravu. Nezapomínejme na žádnou z živin. Bílkoviny, tuky, i cukry (spíše škroby) opravdu potřebujeme pro život. Jakákoli jednostrannost škodí. Na nové návyky je třeba najíždět pozvolna, krok za krokem a nezapomeňte, že vám jídlo musí především chutnat! Přijmete-li předem svoje tělo, budete dobře cítit, jakou stravu potřebuje a co mu dělá doopravdy dobře. Mějte hlavně radost z každého krůčku, který se vám podaří.
- S pohybem – Dle možností, zejména zdravotních. Klouby šetří pohyb ve vodě, srdíčko zase šetří pohyb pod hranicí maximálního zatížení, a ti, kteří jsou zdrávi, mohou dělat cokoliv. I zde platí, že vás to musí především bavit a naplňovat radostí. Pohyb má tělo zatížit, ale nesmí je přetížit, protože přetrénování je stejně závažná situace jako pasivita.
- Zařadit “prasečí” den – 1–2x v měsíci je třeba si povolit uzdu, dát si všechny možné dobroty a válet se. Jen tak si organismus nevytvoří návyk na hubnoucí režim, a hubnutí může pokračovat. A navíc si psychicky pěkně odpočinete.
- Dodávat vlákninu – Ta pomůže střevům pracovat. Číňané tvrdí, že strava má přinášet trojí uspokojení. Při její přípravě, při jejím požívání a při vylučování.
- Nevážit se, měřit se! – Váha není spolehlivým ukazatelem pozitivních změn vaší postavy. Naopak měření v pase, eventuálně na bocích ano. Část lehkého tuku se totiž změní v těžké svaly, a váha vás pak mylně informuje o tom, že nehubnete, ale váš objem se zmenšuje.
A jde přece hlavně o dobrý pocit ze sebe, svého těla, o radost z pohybu, z toho, že lehce vyběhneme schody a že se za námi leckdo obdivně otočí.
Přípravky vás podpoří
Hubnutí má ale i svá negativa. V tucích je vázána řada látek, které jsou pro tělo zatěžující a se kterými si metabolismus neumí příliš dobře poradit. A tyto látky musíme co nejrychleji z těla vyloučit, protože při ztrátě tuku se dostávají do oběhu a tělo zatěžují.
Ke krásné postavě podle vašich představ vede jistě více cest, v tomto článku jsme je nemohli vyčerpat všechny. Ale zmíněné nejdůležitější a obecně platné rady by vám mohly pomoci vyvarovat se nejčastějších chyb. Přeji vám hodně radosti ze života a spokojenosti se sebou samými!