Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Léčivé studánky, posvátné kopce, iniciační stezky, magická a silová místa v krajině. Jan Kroča nám v dnešním rozhovoru poradí, jak začít hledat energeticky silná místa i ve vlastním okolí a kam stojí za to se v naší krásné zemi rozhodně vydat. Jako průvodce klade důraz na propojení krajiny a architektury – při své práci výjimečným způsobem kombinuje také posvátnou geometrii, alchymii, historii a tarot. „Dokud naši předkové neznali léky, využívali léčivou sílu přírody mnohem více,“ říká.
Honzo, jak jste se k průvodcovství a práci s energetickými místy vlastně dostal a čím vším se kromě toho ještě zabýváte?
Práce s energií a bytostmi přírody mě lákala už od dětství. Stejně jako návštěva pravěkých hradišť. I proto jsem vystudoval historii, abych lépe pronikl do duchovního světa předků. Odvahu pro provázení lidí krajinou mi ale dodaly až semináře Pavla Kozáka a Marko Pogačnika, dvou geomantů, které považuji za své učitele. Vedle průvodcovských aktivit se věnuji i psaní článků a knih, a taky píšu komerční texty pro firmy, třeba na weby. A vedle toto vyučuji Tarot a občas i vykládám karty.
Opravdu existují místa, která léčí?
Ano, naši předkové neměli k dispozici antibiotika ani jiné léky, a museli využívat léčivou sílu přírody. Ať už v podobě bylin nebo míst, která jim navrátili vitalitu. Nemocné děti z celých Čech se od pradávna vozily na Bezděz do kaple Archanděla Michaela s prosbou o uzdravení na tomto mimořádném energetickém místě. Lidé s nemocnými klouby se vozili ke studánce Kloubovka u Koutouně. A s nemocnýma očima se chodilo – a dodnes chodí – třeba k Trojiční studánce u Trhových Svin. Ještě v 19. století existovalo po Čechách mnoho malých lokálních lázní, často jediný lázeňský dům u nějakého pramene, a bylo tam pořád plno. Karlovy Vary si mohli dovolit jenom bohatí lidé, zatímco lokální vodní lázně byly celkem dostupné – léčily hlavně přírodním prostředím, a třeba i masivním pitím vody a někdy i syrovátky, což bychom dnes už asi nezvládli.
Sám provázíte turisty a poutníky po mnohých českých, moravských a slezských městech, různých iniciačních stezkách a nevšedních místech. Jak taková typická procházka s Vámi vypadá?
U soukromých procházek vybereme trasu tak, aby dávala hlubší smysl. Pak vyrazíme k nástupnímu bodu, kde necháme auto, a jdeme ke vstupnímu bodu, kde se očistíme kouřem z bylin. Pak pomalu postupujeme podél jednotlivých energetických bodů a vnímáme signály a zvuky přírody. Po cestě chvílemi mlčíme a soustředíme se na dech a rytmus chůze, chvílemi si povídáme o životě, často zastavujeme a rozhlížíme se do krajiny. Občas se zeptáme Tarotových karet, předků nebo duchů přírody. Trochu jinak vypadají veřejné procházky pro větší skupiny lidí. Tam nejdeme to takové hloubky, ale spíše pracujeme s energií celé skupiny. A většinou si užijeme i zábavu a společné sdílení.
Kdyby někdo chtěl začít magická a silová místa v naší zemi objevovat, jak mu doporučujete začít?
Už staré buddhistické přísloví říká, že „největší poklady máme na vlastní zahradě“. Můžeme obnovit skalku před domem, zasadit nové stromy a najít si nejbližší silový bod krajiny. Často tam dnes stojí kaple, kostel nebo vysílač, ale to někdy nemusí vadit. Podívejte se na Mapy.cz, které přepnete do turistického módu, kde máte ve svém okolí poutní místa, přírodní rezervace, jeskyně, hradiště, skály a prameny. Postupně je navštivte a vaše osobní místo se vám určitě přihlásí.
Co můžeme očekávat, když silové nebo léčivé místo navštívíme? Je třeba se dopředu se na to nějak připravit?
Určitě je vhodné určitě vyladění do jemnosti, a to dokážou i děti, když to uvidí u nás. Taky je dobré si dát den dopředu lepší životosprávu, bez masa, opíjení a chemických látek. Genius loci nám obvykle nikdy neuškodí, ale reaguje na naši vibraci, a někdy své místo preventivně energeticky uzavře, aby chránil sebe i nás. A je dobré nemít strach, i když se bude dít na energetickém místě cokoliv v dobrém nebo špatném. Stačí hluboce dýchat a případně si sednout, nebo odejít, pokud cítíme, že nejsme vítáni.
Jaká posvátná místa patří k Vaším nejoblíbenějším?
Já osobně miluji Český ráj a moravskou Pálavu, včetně její rakouské části. A samozřejmě celou pražskou kotlinu s jejími magickými skalami, jako je keltská Závist, Branické skály, Děvín, Vyšehrad, Hradčany, Letná, Troja a Baba.
Existují místa, která mohou prohlubovat meditaci a vstup do změněných stavů vědomí?
Tohle umí skoro všechna energetická místa. Tady záleží, s jakými světy se chcete spojit. Reliéf krajiny může napovědět. Na vrcholcích hor se šamani odjakživa spojovali s horními světy, zatímco třeba v jeskyních vstupovali do spodních světů, například pro radu předků. Meditovat se odjakživa chodilo na pražský Vyšehrad, brněnský Petrov, olomoucký Michalský vrch, ostravský Landek, Kunětickou horu u Pardubic, Andělskou horu v Karlových Varů. Na mnoha starých místech síly dnes stojí kostely nebo hrady, takže někdy musíme chvíli správné místo hledat mimo zástavbu.
Jsou u nás nebo ve světě i místa, kde se dějí vyloženě anomálie nebo zázraky? A zažil jste to i na vlastní kůži?
Většinu mých zážitků nemůžu vyprávět, kdo na vlastní kůži nezažije, ten neuvěří… A různí lidí mohou mít na stejném místě dost odlišné prožitky. Pokud ale chcete navázat s nějakým krásným místem hlubší vztah, navštěvujte ho častěji, v různá roční období, a ono se vám postupně otevře. Nebo si večer udělejte oheň a sledujte, jak se mění energie místa a jeho bytostí v různých fázích noci.
Honzo, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji vše dobré. Čtenářům můžeme slíbit, že se mohou v brzké době těšit na několik Vašich konkrétních tipů na léčivá místa v naší zemi.
Webová stránka Jana Kroči: http://www.jankroca.cz/