Novinky v oblasti přírodních olejů

cm wellness1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se objevily na našem trhu s přírodními přípravky některé méně známé přírodní oleje. V tomto článku bych rád uvedl některé z nich a přiblížil jejich vlastnosti.

První z nich je olej s exotickým názvem kukui – jeho zdrojem jsou ořechy získávané z havajského stromu kukui (latinsky Aleurite moluccana), který patří k místním symbolům. Jedná se o krásné velké stromy se světle zelenými listy a velkými ořechy.  Původem ovšem tento strom není havajský, pochází z Polynésie.

Anglicky se také ořechu říká “Candlenut” neboli svíčkový ořech. Havajané využívali tyto ořechy jako svíčky pro velký obsah oleje. Napíchali je na střední část listu kokosové palmy jeden za druhým a nejvyšší se zapálil. Od něj pak postupně chytly ty pod ním.

Kukui olej se rychle vstřebává do pokožky, nezanechává mastný film. Vyznačuje se vysokým podílem esenciálních mastných kyselin, aminokyselin a vitamínů A, C a E. Má hydratační a zklidňující účinek, napomáhá regeneraci stárnoucí pleti. Kukui olej přispívá k udržení dobrého stavu vlasové pokožky a zdravému vzhledu vlasů. Je vhodný pro všechny typy pleti, ale je doporučen zejména pro osoby s citlivou pletí.

Dalším, méně známým, olejem je Squalan. Vyrábí se z cukrové třtiny.  Přírodní squalan je součástí kožního mazu, ochranného povlaku, který zabraňuje ztrátě vody z kůže, pokožku chrání a udržuje v rovnováze.

Je označován, trochu zvláštně, jako tzv. “suchý” olej. Což může zarazit, když “olej” vlastně znamená totéž co “mastný”. Je to proto, že díky své struktuře se velice rychle a dobře po nanesení na kůži vstřebá a nezanechává mastný film. Rovněž působí, zejména díky obsahu beta karotenu (a dalších látek) jako antioxidant, který chrání pokožku před negativními faktory z okolního prostředí. Přispívá k hydrataci pokožky a zvyšuje její pružnost. Je doporučován i jako olej, který pomáhá snižovat výskyt vrásek. Hodí se na všechny typy pleti včetně pleti mladé, protože je to “suchý” olej.  Je vhodný také k regeneraci pokožky vysušené dlouhým pobytem na slunci v létě. Dý se použít také k péči o vlasy, pokud jsou roztřepené, uhladí je a dodá jim lesk.

Masáž

Další novinkou je mrkvový olej – uískává se ze semen mrkve lisováním za studena. Obsahuje antioxidanty, vitaminy A, B, C, D, E a K, beta-karoten, vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a síru. Obsažený beta karoten také pomáhá chránit buňky pokožky před předčasným stárnutím a podporuje její opálení. Proto mrkvový olej pomáhá dodávat pleti tmavší nádech a prodlužují tak výdrž opálení pokožky. Díky tomu je mrkvový olej je používán na vylepšení a prodloužení účinků opalování. Beta-karoten kromě toho působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí pokožky. Používá se i v přípravcích určených k péči o vlasy.

V kosmetice se přidává do přípravků proto, že chrání pokožku před předčasnou tvorbou vrásek i celkovou povadlostí.  Jeho regenerující působení na pleť se využívá v kosmetických přípravcích určených pro péči o pleť.

Pokožka se díky němu stává pevná, elastická, snižuje se počet vrásek a nové vznikají výrazně pomaleji. Pomáhá také při kruzích pod očima a doporučuje se i při péči o zrohovatělou kůži. Mrkvový olej je vhodný pro všechny typy pokožky.

Poslední z přírodních olejů, o kterých bych se rád zmínil je olej gerániový. Gerániový esenciální olej se získává parní destilací z vonných listů drobnokvětého druhu pelargónie (Pelargonium graveolens). Tento olej se používá v péči o všechny typy pokožky, které pomáhá regenerovat a udržovat v dobrém stavu. Výborně působí proti stresu (zde se používá v aromaterapii) a únavě svou jemnou růžovou vůní.  dá se použít i do koupele a přispívá k odstranění drobných jizev.

Gerániový esenciální olej má na pleť chladivé a vyrovnávací účinky. Je vhodný pro suchou, mastnou nebo smíšenou pleť a pro pleť náchylnou na akné. Jeho regenerační účinky oživí unavenou pleť. Gerániový esenciální olej je vhodný v podstatě pro všechny typy pleti. Zchladí a udržuje suchou pleť hydratovanou.

Tento olej se nedoporučuje v prvním trimestru těhotenství a u malých dětí, u citlivých pacientů může vyvolat alergické reakce.

Celková nabídka masážních přípravků včetně olejů.