Nimbový olej

cm olej1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nimbový olej pochází z indického stromu Azadirachta indica, známého také pod názvem nimba či neem.

Nimbový olej v ájurvédě

V tradiční indické medicíně, ájurvédě, je znám již velmi dlouho. Ájurvéda z něj využívá kůru, listy, plody nebo šťávu z listí. Například kůra používá na snížení horečky, ale také při zvracení nebo průjmu. Společně s listy se používá při různých kožních nemocech. Plody jsou oblíbené jako projímadlo nebo doplněk léčby infekcí močových cest.

Nimbový olej a jeho obsahové látky

Získává se lisováním jeho plodů. Nimbový olej má mastnou olejovou konzistenci s těžkou oříškově-česnekovou vůní. Má světle hnědou až tmavohnědou barvu. Obsahuje z vitamínů zejména vitamín E, dále minerály, proteiny, ale i esenciální aminokyseliny.

V přírodní kosmetice

V současné přírodní kosmetice se velké oblibě těší olej z tohoto stromu. V kosmetických prostředcích se jako přísada přidává proto, že pomáhá regenerovat pokožku, ozdravuje pleť a zkrášluje vlasy. Je to i proto, že má vysoký obsah mastných kyselin, které svým působením zjemňují a zvláčňují pokožku. Jako zajímavost na závěr lze uvést, že v ájurvédě se (prý) používá více než čtyři tisíce let.

Komplexnost nimbového oleje

Velkou oblibu je možné přičíst komplexnímu působení nimbového oleje – působí proti cizorodým baktériím, má hojivé účinky při drobných ranách a popáleninách a urychluje jejich hojení. Je mu přisuzováno i protivirové působení – proto ho některé zdroje doporučují i jako součást léčby bradavic. Někteří dermatologové ho používají jako doplněk léčby lupenky nebo ekzému – zmírňuje pocit svědění a redukuje vznik pupínků (například u planých neštovic).

Masáže nimbovým olejem

Nimbový olej se dá využívat i jako masážní prostředek. Přidává se několik kapek tohoto oleje k masážnímu oleji či masti a poté se s ním může pracovat. Je možné zmínit, že někteří doporučují masážní oleje či masti s přísadou nimbového oleje při artritidě či revmatismu. Olej pomáhá uvolňovat i zatuhlé svalstvo.

Celková nabídka olejů.