Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Léky nevhodné pro pacienty vyššího věku dostává 41 procent českých seniorů, v západoevropských zemích v průměru 15 procent. Průměr Evropy se blíží 20 procentům, což je shodné s průměrem USA. Vyplynulo to z prvního evropského průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkum sledoval 3000 pacientů domácí péče v Česku, Dánsku, Finsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Velké Británii a na Islandu.
Léčiva, která jsou pro lidi středního věku bezpečná, mohou ve vyšším věku zvyšovat riziko dalších onemocnění. Podle průzkumu byla nejčastěji podávána seniorům v zemích, které jejich vhodnost sledují méně, například v Itálii je mělo 26,5 procenta seniorů. Naopak v Dánsku, kde předepisování kontroluje Národní institut zdraví, mělo nevhodný lék jen 5,8 procenta seniorů. V Česku se nyní připravuje národní seznam léčiv nevhodných ve stáří.
Nejčastěji byla podle průzkumu nevhodná léčiva podávána pacientům se špatnou ekonomickou situací, s vyšším počtem onemocnění a větším počtem užívaných léků, tedy těm, kteří jsou více ohroženi komplikacemi po užití léků. Nevhodné předepisování zatěžuje pacienty komplikacemi a systém zvýšenými náklady.
Největší roli v častém předepisování nevhodných léčiv v Česku hrála nedostatečná regulace na úrovni lékové politiky. Problém s volbou vhodného léku je často dán také tím, že řada bezpečných alternativ je ekonomicky nedostupná. K léčivům nevhodným ve stáří podle vědců patří například v Česku často předepisovaný diazepam.