Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Slzy mají na biologické i duchovní úrovni především ochrannou a očišťující funkci. Pokud prožijeme silnou emoci jen uvnitř a nedáme ji najevo navenek (např. svým pláčem), v těle začne vznikat velmi nezdravé napětí. Po určité době můžeme onemocnět.
Neznám v přírodě krásnější výjev, než když svítí slunce a zároveň prší. Je to balzám, takhle vlhký vzduch dýchat a přitom se těšit z pohledu do slunečních paprsků. A neznám více uchvacující pohled do tváře člověka, než pohled na malé dítě, kterému ještě ani nestačily uschnout slzy, a které se už zároveň usmívá. Slzy znamenají, že žijeme. Slzy nás činí lidskými – je v nich skryta moudrost, otevřenost, bezbrannost i hloubka. Slzy jsou něčím velmi přirozeným, skrze ně jako by k nám promlouval život sám. Ukážeme-li druhým své slzy, většinou je to s námi paradoxně více sblíží.
Dovolme si plakat a buďme za své slzy vděční
Svěřila se mi jednou klientka: „Jsem už taková cíťa. Stačí málo a hned se rozpláču. Chtěla bych se toho zbavit.“ V desítkách a stovkách případů jsem byl na skupinách svědkem toho, jak byli lidé nesví z toho, že pláčou. Někteří své slzy skrývali před okolím léta. „ Vedl jsem velkou firmu a lidé byli zvyklí, že všechno za ně vyřeším. Nemohl jsem dát najevo svou slabost,“ řekl mi před pár dny pro změnu jeden jinak velmi úspěšný muž. Pocitu, když si po hrozně dlouhé době dovolíme plakat – když připustíme, že máme na své slzy právo – se nic nevyrovná. Je to úlevné, osvobozující a lidské.
Pokud můžete plakat, buďte za to vděční – vězte, že jsou i lidé, kteří by si plakat přáli, ale potlačovali své slzy tak dlouho, až emočně zcela „otupěli“. Často se chráníme před bolestí a vystavíme kolem sebe zeď, aby nám už nikdo nemohl ublížit. Tím ale znemožňujeme přirozený tok životní síly a odpíráme si i vše ostatní, co život nabízí.
Proud slz nás léčí a očišťuje
Slzy chrání rohovku a odplavují z oka nečistoty – mají antibakteriální účinek. Také pomáhají naší duši vyrovnat se s prožitým traumatem. Často slzy symbolizují začátek nebo konec – pláč je přítomen při narození i smrti. Pláče dítě právě zrozené, pláče stařec nad hrobem a pláčou příbuzní, když ho vrací matce zemi. Někdy jsou slzy darem, nutným pro očistu našeho charakteru (viz Pokora a její role v uzdravování lidské duše). Zatímco prožíváme silnou bolest, z vyššího nadhledu se nám právě děje nejvyšší dobrodiní. Po každé bouřce a každém silném lijáku navíc vždy vyjde slunce a nám bude zase dobře.
Krystalky slz v sobě nesou vzorce štěstí nebo disharmonické struktury
Lidské slzy obsahují 99 % vody a zajímavé je, že existuje rozdíl ve složení slz, v návaznosti na emoci, kterou prožíváme. Na fotografiích tak můžeme vidět, jak nádherné harmonické struktury vody (slzy štěstí), tak nevábné, až skoro jedovaté obrazce (slzy smutku – kdy se z těla opravdu doslova vyplavují jedovaté látky).
Někdy prosíme o odpuštění nebo jsme pohnutí prožitou krásou do té míry, že spadneme na kolena a pláčeme. Podle S. N. Lazareva se v ten moment prudce přibližujeme Bohu a slzy opět plní svou očistnou funkci – mimo jiné též blokují intenzitu spojení s Božstvím (pokud jde např. o pozitivní emoci, nejsme totiž ještě tak silnou radost totiž schopni unést). Slzy štěstí jsou přímým indikátorem toho, že se svým prožíváním (alespoň nepatrně) přibližujeme Bohu. Jinými slovy, jak by řekla má kolegyně z Celostní medicíny, Zuzana Švédová: „Slzy jsou prostě božské.“