Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je nejčastěji důsledkem nízkého počtu spermií nebo anatomické abnormality. Nízký počet spermií může být zapříčiněn mnoha faktory včetně působení jedů, záření, nadměrné teploty, poranění varlat, endokrinních poruch, konzumace alkoholu, prodělaných akutních onemocnění nebo delších horeček a otoků varlat. Nejobvyklejší anatomickou abnormalitou, která vede k neplodnosti mužů, je varikocela, rozšíření žíly spermatického provazce.
Nedostatek selenu vede ke snížení počtu spermií a je spojován se sterilitou mužů a neplodností žen. Vitamin C je důležitý pro tvorbu spermatu. Brání shlukování spermií a podporuje jejich pohyblivost. Vitamin E je označován jako „vitamin plodnosti“- transportuje kyslík k pohlavním orgánům. Zinek je také důležitý pro funkci rozmnožovacích orgánů. L- arginin – zvyšuje počet spermií a podporuje jejich pohyblivost. Výtažek z chřestu podporuje pohyblivost spermií. Ženšen podporuje sexuální funkci a stejně tak i lékořice.
Maca – vliv macy se testoval na množství mužských spermií ve srovnání se stejnou skupinou mužů, kteří dostávali placebo (látka, která neobsahuje účinnou substanci, ale zevně vypadá zcela stejně jako lék). Výsledek byl velmi povzbudivý. Ve skupině mužů, kteří dostávali macu byl zaznamenán nárůst o 200 %.
Existují jisté práce, které hovoří o bezlepkové dietě, kdy její striktní dodržování umožnilo některým sterilním mužům docílit oplození partnerky.