Nemoci nehtů

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zranitelnost nohou je předmětem odborného výzkumu dermatologů na celém světě. V České republice je vysoký výskyt houbové infekce nehtů. Vše je výsledkem toho, že Češi svoje nohy přehlížejí.

Stejně jako kterákoliv jiná část těla může onemocnět i nehet. Může jít o neinfekční a infekční choroby nebo může být poškozen při úrazech. Zhruba polovinu všech nehtových problémů představuje houbová infekce nehtů. Jedná se o plísňové onemocnění nehtů, kterým především trpí dospělí lidé.

Většinu infekcí způsobují houby zvané dermatofyty. Po napadení nehtu se zpočátku projevují nevinně jako drobné bílé skvrnky nebo puchýřky na okraji nehtu, které často provází oteklá kůže a svědění nebo pálení mezi prsty. Houby postupně pronikají nehtem, který zesiluje a barevně se mění. V další fázi onemocnění se ploténka začíná drolit. Dále se může i lámat a uvolňovat z nehtového lůžka až je nehet úplně zničen. Mykoza se šíří dost snadno, neboť houbová vlákna v buňkách odloučené kůže přežívají dlouhé měsíce a roky. Člověk, který nemá léčeno plísňové onemocnění je nebezpečný pro své okolí. Všude, kudy projde bosou nohou je zdrojem infekce.

Proto zásady správné ochrany nohou na koupalištích, společných sprchách je zapotřebí důsledně dodržovat. Když i přesto se onemocní, je vhodné vyhledat pomoc dermatologa, neboť se nejedná o kosmetický problém. Bohužel závažnost tohoto onemocnění nedoceňují někdy ani všichni lékaži a nevěnují pak dostatečnou pozornost léčbě. V pokročilejším stadiu způsobuje nehtová plíseň člověku nejen psychické problémy , ale především bolest, která brání v obouvání, chůzi a když se přenese i na nehty rukou i uchopení předmětů.

Pokud se toto onemocnění zachytí včas, lze ji účinnými postupy vyléčit. U mnoha případů spíše než léčba lokální pomáhá léčba celková, tedy polykání tabletek s antimykotickými látkami. I u nás je dnes k dispozici špičková pulzní terapie, která je pro pacienta šetrná a pohodlná. Lék s látkou intrakonazol lze užívat vždy jen jeden týden a poté si dát třítýdenní pauzu, kdy lék v těle stále působí. Toto se opakuje ve třech cyklech, po nichž je nehet obvykle úspěšně vyléčen.

Ochrana nohou proti plísním:

  • vlastní obutí do veřejných prostor (bazény, sauny)
  • nepůjčovat si cizí přezutí a boty
  • nenosit neprodyšnou obuv
  • houbám se daří ve vlhku
  • boty střídat a pravidelně vystříkávat antimykotickým sprejem
  • preventivně ošetřovat nohy antimykotickými přípravky
  • nosit ponožky z přírodních materiálů a minimálně je prát 30 minut.