Nejlepší vánoční dárek? Vděčnost, vzdělání a vědomá přítomnost

vanocni nalada

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vánoce se rychle blíží a my už tuto neděli zapálíme první adventní svíčku. Prosinec představuje podle slovanského Kola roku období klidu, rozjímání a introspekce. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Vánoční šílenství, tlačenince v obchodech, nákupy, slevy, stres a uzávěrky v práci. Z Vánoc se stal konzumní svátek, kdy nás masírují výrobci čehokoliv. Dovolme si to dělat jinak, zpomalme a přestaňme se honit za dárky. Stačí darovat svým blízkým to, co je skutečně důležité.

Pamatuju si doby, kdy se u nás dárky rozbalovaly několik hodin. Z pohledu dítěte byl stromek zavalený dárky nádherný. Bohatý Ježíšek! To jsme ale byli hodní! Čím jsem starší, tím více se snažím psát Ježíškovi o nehmotné dárky. O společnou blízkost milých lidí, o vzdělání, o zážitky (případně ještě o kvalitní vitamíny, které si sama vyberu, protože díky nim jsem fit. A ve zdraví se života užívá líp.). To jsou zkrátka věci, které nezevšední a rozhodně na ně v poličce nesedá prach.

Co k Vánocům rodině?

Mám pro vás hned několik netradičních tipů. Možná nejsou snadné, ale co opravdového je v dnešní uspěchané době snadné?

Vědomé naslouchání a pozornost

Často se Vánoc lidi děsí, protože budou muset jet na návštěvu k rodičům, tchýni, tetičce… Hlavně to přežít. Poslouchat tak na půl ucha, tvářit se zúčastněně, vypovídat svoje problémy, potažmo problémy kolegyně z práce. Rozhovor sice plyne, ale jsme z něj unavení a na konci tak nějak prázdní. Kdybychom si uměli skutečně naslouchat a vnímat nejen slova, možná by se návštěvy i naše celkové vztahy odvíjely v docela jiném duchu. Tak nějak hřejivějším, osobnějším a laskavějším směrem.

Co je to aktivní naslouchání?

Poslouchat neznamená naslouchat. Posloucháme slova, nasloucháme duši. Když skutečně naslouchám, možná za stížnostmi své babičky dokážu zavnímat nejen “negativitu“, ale také bolavou sociální deprivaci, strach z budoucna, obavy z neschopnosti se o sebe postarat, smutek z toho, že své důchodové plány z různých důvodů nemůže realizovat a tak dál.

Nesnažím se jí nutně zvednout náladu, jen abychom byly za každou cenu pozitivní. Nebagatelizuji, neodvádím pozornost jinam, protože možná mně samotné je v těchto tématech také nepříjemně… Když vypraví, neběží mi hlavou, co jí odpovím (že třeba paní Marta od vedle to má ještě horší). Jsem v tom aspoň na chvíli s ní a daruji pocit, že je slyšená – i tehdy, když to není ta nejspokojenější a nejzářivější babička na světě.

blizkost

Někomu to může připadat jednostranné, pokud druhý neumí naslouchat na oplátku. Mou zkušeností je, že skutečné naslouchání (pomalu a jistě) mění dynamiku rozhovorů, které se časem proměňují. Možná nikdy nebudou rovnocenné, ale proč by vlastně měly? Naslouchání vnímám jako dar, který je oboustranný. Dává plnou pozornost tomu, kdo mluví. Mně zase pomáhá rozvíjet laskavost, vděčnost a vnitřní soucit s druhými, nejen staršími, lidmi.

TIP č. 1: Místo neosobních ponožek, hrnků a čajů nadělte pod stromeček osobní výlet nebo společný čas, ve kterém budete na 100 % přítomní.

Vědomosti jsou nejlepší dárek

Aspoň pro mě. Nezáleží, jestli to bude deník vděčnosti nebo inspirativní kniha, která mi nabídne jiný úhel pohledu nebo nové informace. Bude to jazykový kurz nebo kurz přírodní medicíny? Na tom nesejde. Dozvím se něco nového, dostanu impulz, inspiraci, zpochybním to, co už znám. Možná se v dalších měsících naučím míchat domácí kosmetiku, nebo se dozvím více o tom, jak podpořit svá játra. Nadšení a vášeň pro objevování nových věcí nám pomáhá zůstat psychicky mladí. Že nevíte, co by vaše blízké lákalo? Zkuste jim opravdu naslouchat. 🙂

TIP č. 2: Darujte zážitky, vědomosti a věci, které do papíru nezabalíte.

vanocni nalada

Postupné rozbalování

Máte už odrostlé dítka? Nechcete zkusit Vánoce tak trochu jinak? Postupně! Je to, tuším, původní zvyk z Malorky, kdy děti rozbalují každý den jeden dárek, aby si každý balíček užily dosyta. U nás sice tuto tradici možná trochu supluje adventní kalendář, ale přiznejme si, že pokud ho dětem nevyrobíme sami (zdravěji nebo nekonzumně), není zpravidla o co stát. Více se o tom, jak vyrobit adventní kalendář, rozepsala kolegyně Zuzana Švédová. Pro mě postupné rozbalování dárku zajímavým způsobem, jak svátky opravdu zpomalit a užít si je doopravdy, v poklidu, beze stresu, plné jednoduchých radostí, blízkosti a pohody.

TIP č. 3: Méně je více. Pomaleji je vědomě a opravdu. Dovolte si zpomalit a nikam se nehnat. Dovolte si dělat věci jinak, než jste vy nebo lidé kolem vás zvyklí.

Ať to doma potřebujete mít jakkoliv, je to v pořádku. Za Celostní medicínu vám přeji nádherné svátky a krásný závěr roku.