Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pro nadpis tohoto článku jsem si vypůjčil myšlenku z mé knihy Sedm poselství. Pokud toužíme po tom, aby se všechny naše vztahy zlepšily, začněme nejprve rozvíjet a budovat vztah k sobě. Protože nejsme-li my sami se sebou a se svým životem spokojení, žádný člověk na světě tuto naši prázdnotu a nespokojenost nezaplní.
„To, jak vnímáme sami sebe, ovlivňuje úplně všechno,“ říká známý řečník a spisovatel Mark Dzirasa. Všechny vztahy, které máme k druhým lidem, se odvíjí od vztahu, jaký máme sami k sobě.
V knize Klíč ke všem vztahům (2011: 23) tuto myšlenku dále rozvádějí Esther a Jerry Hicks. Vztah k sobě znamená v jejich pojetí vztah k naší nefyzické – nesmrtelné části (Bohu): „Neexistuje důležitější vztah než vztah mezi vámi takovými, jací jste ve fyzickém těle tady a teď, a Zdrojem/Bohem, ze kterého pocházíte. Pokud pečujete v první řadě o tento vztah, potom – a jenom potom – budete mít dobrý předpoklad pro tvoření veškerých dalších vztahů. Vše hladce a rychle zapadne na své místo, pokud budete dbát především o tento základní, prvotní vztah.“
Jak mít k sobě ten nejlepší možný vztah
Existuje spousta postupů, jak svou sebeúctu a vztah k sobě budovat. Budeme-li se však držet následujícího principu, všechny další techniky jsou již netřeba: Nejvyššího souladu se svým Já a se svým nejvyšším potenciálem dosáhneme, když nekompromisně následujeme hlas vlastního srdce. Nejlepší možný vztah k sobě není o marnivosti, ale o absolutní věrnosti sobě samému.
Co znamená být věrný sám sobě
Znamená to následovat lásku, nikoliv strach. Naše moudřejší část (naše opravdové Já) vždy ví, co je pro nás dobré. Často dostaneme hodně silný impuls něco udělat, ale ze strachu se mu bráníme. Jdeme proti sobě a šlapeme si po štěstí. Být věrný sám sobě znamená naproti tomu jednat ve shodě se svou intuicí. Být v souladu se svými přáními a touhami. Jinými slovy: dívat se na svět očima Zdroje (očima našeho Vyššího Já). Zdroj (Bůh) všude vidí jen lásku. Proto platí: Kdykoliv se cítíme dobře, jsme se svým Já v souladu. Kdykoliv se necítíme dobře, jsme se svým Já v nesouladu.
Konkrétní příklad: V duši téměř každé lidské bytosti je touha po překrásném partnerském vztahu. Kdykoliv si dovolíme tuto touhu ve své nejryzejší podobě pociťovat (tj. buď být vděčný za svůj skvělý partnerský vztah, nebo se těšit = představovat si, jaké to bude krásné, až svou lásku potkáme), tehdy jsme v souladu se svým Já a prožíváme v oblasti vztahů to nejvyšší, co můžeme. Pokud ale svou pozornost zaměřujeme na svou osamocenost, nebo vztah, ve kterém právě prožíváme bolest a negativní pocity, odpíráme si prožívat to nejlepší a druhého v tomto případě používáme jako omluvu pro to cítit se špatně.
Shrnutí: Dva nejosvědčenější způsoby, jak se cítit dobře
V harmonii se sebou jsme tehdy, když:
- Cítíme vděčnost – tj. jsme schopni vnímat uvnitř i navenek vše krásné, co je hodné obdivu.
- Jsme v souladu se svými touhami a hlasem svého srdce.
Literatura: Hicks, E. a J. (2011): Klíč ke všem vztahům. Praha: Eugenika.