Nebojte se detoxikace!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pod pojmem detoxikace organismu se skrývá mnohem víc, než jen občasné pití kopřivového čaje nebo zobání řasy chlorelly. Detoxikace organismu vyžaduje čas a trpělivost. Tu především…

Mnoho reklam na detoxikační přípravky slibuje nesplnitelné: zázraky na počkání, nemožné do tří dnů. Usmívají se na nás nádherní lidé, kterým se podařilo v horizontu několika týdnů radikálně zhubnout, za pár dnů se zbavit potíží, které je trápily roky,… To však není realita, ale chytrý marketingový tah.

Detoxikace

Detoxikace může probíhat preventivně – v takovém případě změnu můžeme skutečně pocítit už za jeden, dva týdny – anebo z důvodu zdravotního problému. Zdravotní problém mívá hluboké kořeny a jeho propuknutí předchází dlouhé měsíce, ba dokonce roky ukládání a hromadění toxinů. V obou případech je však třeba se na detoxikaci připravit. Tomu, abychom se znovu cítili báječně, plni energie a naše problémy zmizely, předchází řada procesů – a některé z nich nemusí být zrovna příjemné…

Základem je: nevzdat se. Uvědomit si, že tyto procesy jsou přirozené a jsou pouze projevem toho, že organismus začíná s toxiny svádět boj. Je třeba nepolevit a mít nablízku někoho, kdo pomůže: například terapeuta, který poradí, jak reagovat v případě silných detoxikačních projevů, jak upravit dávkování kúry, kdy jej naopak zesílit. Detoxikační projevy potkají téměř každého. Mohou být různé a mít různou intenzitu, protože každý z nás je originál a jeho tělo reaguje jinak. Žádný z těchto projevů však není nebezpečný.

Nejčastější detoxikační projevy:

  • Bolest hlavy, nevolnost – objevuje se nejčastěji v prvním týdnu detoxikace, člověk se může cítit unavený, schvácen. Je důležité dodržovat bez-zátěžový režim a dát tělu, oč žádá: dostatek tekutin a klid.
  • Zhoršení pleti – je dočasné a objevuje se především zpočátku detoxikace. Kůže je největší lidský orgán a skrz ní odchází obrovské množství toxinů. Buďte trpěliví a naopak se radujte – přechodné zhoršení pleti je známkou, že to funguje!
  • Psychická nepohoda – může souviset jak s výše zmíněnými projevy, tak s detoxikací samotnou. Toxiny se ne-zřídkakdy usazují v mozku, například v amygdale, sídle našich emocí, a ty pak mohou být „rozházené“. I zde je třeba vytrvat a věřit, že vše je na správné cestě. Organismus získává zpět ztracenou rovnováhu. Tak ho nechte hledat… Vždyť přece: kdo hledá, najde!
  • Záněty močových cest, rýma, kašel, nárazově horečka – občas se mohou objevit projevy typické pro virová i bakteriální onemocnění. Většinou trvají pár hodin, maximálně dnů, a opět jsou důkazem toho, že detoxikační kúra je cílena přesně a právě svou silou udeřila do vosího hnízda.

Jak si pomoci?

Nevzdávejte se! Detoxikace je dlouhodobý proces, jehož výsledky vám změní život –jak po stránce fyzické, tak po stránce duševní. Spíše nežli reklamám proto věřte sami sobě a tomu, co vám našeptává vaše vlastní tělo. To je totiž nejdůvěrnější přítel, který vás opravdu dokonale zná…

Jak přežít detoxikační projevy?

  • Relaxujte! Naordinujte si odpočinek a čas pro sebe. Vzdělávejte se, provádějte duševní hygienu, začněte s jógou nebo večerními meditacemi.
  • Hodně pijte. Tekutiny pomáhají odplavit škodliviny z těla a mírní bolest.
  • Vsaďte na bylinky, které vás vrátí do pohody: meduňka, kozlík lékařský, chmel, levandule, citronová tráva, mučenka. A navrch lžičku dobrého medu!

Veďte si detoxikační deník! A zapisujte do něj vše, co se týká vaší proměny. Pocity, projevy, úspěchy i neúspěchy… Zpětně uvidíte, jak jste silní, co všechno jste zvládli a budete mít nejen dobrý pocit, ale také motivaci k tomu pokračovat. Opravdu to funguje!