Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Článek poukazuje na souvislosti mezi názory a postoji člověka a způsobem zpracování emočních prožitků na jedné straně a hmotnou projekcí v oblasti orgánů a jejich onemocnění na straně druhé. Neboť orgány i nemoci mají svou filozofii.
Tělo je realizační prostředek člověka na Zemi, ale je to i signalizační zařízení, které např. změnou barvy pokožky, bolestí orgánu nebo třeba chybným metabolickým procesem ukazuje, že někde v myšlení a zpracování emocí děláme chybu. A chyby vršíme dál, jestliže se domníváme, že pouhým mechanickým polykáním tablet odrušíme pravou příčinu, odkud je problém živen. Ale člověk není jen bezduchá hmota.
Ve vesmíru existuje posloupnost: informace – energie – hmota. To neříkám nic převratného, mnoho přístrojů (i lékařských) a počítačů je na této znalosti založeno. I člověk do tohoto schematu zapadá: Má 350 tisíc kanálků nádís v informačním poli, kde probíhá naše informační výměna s okolím, dále má velké množství čaker (energetické kanály, sedm je základního významu, provádějí transformaci vesmírné energie pro podmínky lidského těla) a též tělo z masa a kostí, tak jak ho zná např. chirurg.
Přitom informace má význam prvotní, projevuje se pak v energii (myšlenka už je energie) a ta potom přímo ovlivňuje hmotu. Představme si, že máme dobrou náladu. Svou „kondici“ sáláme do prostoru a přitahujeme tím myšlenkové pole příbuzného charakteru. Jsme vstřícní, aktivní, chválíme okolí, lidi, situace, protože máme vyrovnaný, bez potížný postoj sami k sobě. S úctou a pochopením hodnotíme jevy v celém průběhu dne. A v matricích našich čaker se (podle Lazareva) zapisují plusové informace.
Ale pokud nejsme dostatečně vyrovnaní, můžeme příliš citlivě reagovat na nepříjemné odchylky od očekávaného schematu dne, pak začneme nadávat a odsuzovat. A zapisují se mínusy. Jestliže přerostou mínusy určitou únosnou míru, „spadne“ opatření v hmotné složce – vyvíjí se nemoc. Přerostou-li mínusy únosnou míru překotně, „spadne“ úraz. Není jedno, kde to bolí nebo kde je úraz, všechno má své zdůvodnění. Stačí si přečíst knihu Luisy L. Hay „Miluj svůj život“ a v ní výtah z knihy „Uzdrav si tělo“. Zveřejňuje v ní tabulku své soukromé statistiky. Vidíme tu tři sloupce. V prvním jsou napsány názvy nejznámějších nemocí a seřazeny podle abecedy. V druhém sloupci najdeme jejich pravděpodobné příčiny – myšlenková schémata, např. strach z něčeho. A ve třetím myšlenková náhrada – nový model, který je potřeba si v duchu opakovat, aby došlo ke změně ve vašem životě. Když postupujete takto shora, změnou myšlení a cítění, potom se bude lékaři nebo léčiteli dobře pracovat na našem uzdravení a výsledky budou trvalého rázu.
Někdy mám pocit, že žijeme svůj vnitřní život sami a navenek se stačí nějak zachovat, když to okolnosti vyžadují. To je omyl. Nás nemusí nikdo zkoušet a prověřovat – děláme to sami a často. Sami před sebou a univerzálním kolektivním vědomím totiž nikam neutečeme. A prověrky jsou neustálé. Stačí poslouchat zprávy nebo číst noviny. My na to přece nějak reagujeme. Velmi rychle tak přezkoušíme své parametry vstřícnosti, tolerance a lásky. Cokoliv si pak pomyslíme, je námi odesláno do příbuzného myšlenkového pole někde ve vesmíru, ale v našem biopoli zůstává jakýsi otisk, zápis. A způsoby našeho jednání, pokud jsou odlišné od postoje vyrovnanosti a vstřícnosti, vedou k nemocem a úrazům (Lazarev: Diagnostika karmy).
Jaké jsou postupy odhalování chyb v jednání? Tady pomůže psychoterapie, kde klient hraje aktivní úlohu, speciální druhy meditace, ve spojení např. s REIKI.
Literatura: Luise L. Hay: Miluj svůj život, Miluj své tělo, Uzdrav si tělo, Limitní situace aj.
Josef Staněk – Jana Brzobohatá: Duchovní příčiny nemocí
Miroslav Hrabica: Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí
Dethlefsen: Nemoc jako cesta
Lila Sharamon – Bodo J. Bagin’sky: Základní kniha o čakrách
(podobně Mahéšvaránanda)
Lazarev: Diagnostika karmy (I-IV)