Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hvězdný prach mnoha celebrit vypadajících skvěle v upnutých šatech je setřen, jakmile se převléknou do plavek. Stačí k tomu docela málo. Pomerančová kůže na zadečku a na stehnech – celulitida. Nestraší ale jen hvězdy rudých koberců. Celulitida je nepříjemná pro většinu žen. Ženy se mylně domnívají, že problém celulitidy stačí hasit těsně předtím, než vklouznou do plavek. Chyba lávky!
Na odstranění celulitidy je třeba začít pracovat hned po létě a nedat jí vydechnout po celý zbytek roku. Vždyť pomerančová kůže trápí přes devadesát procent žen. Celulitida se objevuje především v těhotenství, ale postihuje i dívky v pubertě a ženy v přechodu. A jak pomeranč poznat a kdy ještě můžeme být relativně k v klidu? Velmi jednoduše. Štípacím testem. „Stačí jen zmáčknout kůži na zadečku nebo na stehnech. Pokud se po zmáčknutí kůže mezi palcem a dvěma prsty objeví důlky, jedná se o celulitidu. Pokud ne, můžeme být zatím v klidu. Ale jen zatím,“ radí, jak poznat celulitidu MUDr. Jiří Leisser z Lázní Teplice nad Bečvou, kde se odstranění tohoto dámského problému úspěšně věnují.
Čím je vlastně tato nemoc kůže způsobována?
„Celulitida je způsobena změnami podkožního tukového vaziva, v němž je zadržována voda. Postihuje především boky, stehna a hýždě,“ vysvětluje doktor Leisser. „Příčinou jejího vzniku je porušený krevní a lymfatický oběh a špatný stravovací režim, hormonální poruchy v podobě hormonální léčby či antikoncepce. Částečně můžeme mluvit i o dědičném vlivu. A pokud se podíváme i na možné následné zdravotní problémy, pak se postupně zvyšuje i riziko srdečně cévních onemocnění.“
Dá se vůbec celulitida léčit, nebo je to nezvratný stav?
„Léčba celulitidy spočívá především v trvalém a radikálním snížení množství zkonzumovaného tuku, ve vyloučení cukru, snížení přísunu a omezení toxinů a v rozproudění lymfy v lymfatických cévách a kožních krevních vlásečnicích,“ napovídá, jak na celulitidu, vyzrát doktor Leisser. „Při pobytu v lázních, kde je léčka nejefektivnější – ale pochopitelně i při pobytu doma – doporučujeme pravidelné cvičení, chůze a jízdu na kole či na rotopedu, které zlepšují krevní cirkulaci. Velmi účinná je i lymfatická drenáž, která může pomoci omezení vzniku celulitidy. Vyhýbejte se stresu, dlouhodobé únavě, nespavosti a sedavému způsobu života. Pak by mělo vyjít,“ říká dále odborník z lázní Teplice nad Bečvou. Právě lázně jsou ideální místo na zahájení a opakování komplexní léčby celulitidy.
A jaká je účinnost všech těchto metod?
„Léčení celulitidy chce pochopitelně svůj čas, ale již po týdnu jsou výsledky znatelné a záleží jen na každém z nás, jak dlouhé léčebné kůře se podrobíme a hlavně jak dlouho jsme schopni vydržet v navozeném režimu,“ říká MUDr. Jiří Leisser. „Takový režim v lázních pomůže udržet omezení celulitidy. Přitom některé „procedury“ si pak mohou ženy provádět i pravidelně doma. Přesto doporučuji minimálně jedenkrát ročně takovou lázeňskou kůru zopakovat.“
A čeho se především vyvarovat, aby nás celulitida nemusela trápit?
Především je třeba radikálně omezit spotřebu cukru a sladkostí, všech živočišných tuků v podobě másla a sádla a orientovat se na střídmou spotřebu rostlinných olejů lisovaných za studena. Snížit spotřebu červeného masa a střídmě jíst bílé maso – tedy ryby a drůbež a to alespoň dvakrát až třikrát týdně. Červené maso přitom můžeme nahradit luštěninami. A další rady? Jíst raději celozrnný chléb, celozrnné pečivo, celozrnné koláče a buchty. Denně konzumovat asi půl kilogramu syrové zeleniny a stejné množství syrového čerstvého ovoce. Denně vypít 2,5 až 3 litry tekutin – slabé minerálky (s minerálkou by se to vůbec nemělo přehánět!), čistou vodu, slabé bylinkové čaje a čerstvě vylisované šťávy z ovoce či zeleniny. Pozor na Coca Colu, Fantu apod., kupované džusy, černý čaj a kávu !!!! Ty se s pomerančem hodně kamarádí!