Mumio – dar hornin, nebo zetlelé jehličnany?

cm mumio

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mumio je záhadami zastřená černá lepkavá hmota, o které si vlastně ani nejsme jisti jejím původem. Je mumio darem skal a hornin, nebo jde o roky přetvářenou hmotu rostlinného, či živočišného původu?

Mumio je v místech jeho výskytu nazýváno též shilajit, tedy skalní pot. Setkat se můžeme i s překlady horský olej, nebo horská šťáva.

Mumio nacházíme v nadmořských výškách kolem 4.000 metrů. Vědecké autority se nejčastěji přiklánějí k rostlinnému původu, kde vlivem letitého mikrobiálního rozkladu vysokohorských lišejníků, borovic a smrků vznikl ve skalních puklinách neuvěřitelný klenot různorodých prospěšných látek. Hmota je vytlačována geologickými tlaky ze skal v domovině mumia, tedy v Rusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Číně i Indii.

Zase ta moudrost zvířat

Na prospěšnost tohoto černého pokladu upozornili člověka opět zvířata, kdy olizování hmoty na skalách přispívalo k jejich zdraví. Pastevci a lovci divoké zvěře se rázem též dali do jeho konzumace, ale bylo potřeba mnoho dalších let, než se věhlas mumia dostal až k nám.

Co je na tom mumiu tak zázračného?

Mumio je pozoruhodný koncentrát minerálních látek a stopových prvků. Můžeme se ohánět obsahem vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, ale i železa, zinku, síry, selenu, manganu a molybdenu.

Super vstřebatelné minerály

Co však především vědci ve svých pozorování zdůrazňují, je forma navázání minerálních látek v mumio. Spořivého jedince přeci jasně napadne, že má-li nedostatek hořčíku a vápníku, tak přeci stačí semlít horninu na prášek a intenzivně užívat! Bohužel to není vůbec pravda. Semletá sebelepší hornina má podstatně nižší vstřebatelnost minerálních látek do našeho organizmu, nežli minerální látky a stopové prvky vázané v rostlinné, nebo živočišné formě. Tento fakt silně nahrává právě mumiu, které se může obsahem minerálních látek bez problému měřit s horninami, ale disponuje násobně vyšší vstřebatelností.

Mumio

Mumio – na regeneraci všeho druhu

Neopatrnost při práci s kuchyňským nožem je jen špičkou ledovce v potřebách regenerace našeho těla. Denně se obnovují sliznice v naší trávicí soustavě, denně se regeneruje životodárná výstelka našich dýchacích cest. Denně se musejí udržovat jemné cévy a obnovovat naše pokožka. Jak přírodně a bez chemie podporovat tento děj?

Huminové a fulvinové kyseliny

Huminové a fulvinové kyseliny jsou v mumiu dány mikrobiálním rozkladem. Vědci těmto kyselinám přisuzují antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Aminokyseliny

Další významnou skupinou obsahových látek mumia jsou přítomné aminokyseliny. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Z bílkovin vznikají nejen naše svaly, ale stejně tak i enzymy pro naše trávení, hormony pro regulaci těla i nervové přenašeče pro řízení celého těla.

Některé aminokyseliny si naše tělo neumí samo vytvořit, říkáme jim esenciální (tělem nevyrobitelné) a potřebujeme je přijímat stravou. A ano, je pravda, že mumio obsahuje 7 těchto tělem nevyrobitelných aminokyselin, které naše tělo ocení.

Účinky mumia na poli vědy?

Zdůrazňován je prospěšný účinek na hladinu cholesterolu, kdy u zkoumaných skupin uživatelů bylo zaznamenáno snížení hladiny cholesterolu i tuků. Dalším potvrzeným přínosem je působení na regeneraci organizmu při poranění, pro podporu hojení žaludku, střev i pokožky, ale i v případě mírné regenerace u osteoporózy. Výčet korunuje zmíněné antibakteriální působení (kdy obsažené huminové látky podporují prostředí nepříznivé pro bakterie) a široká paleta minerálních látek s bezkonkurenčním vstřebáváním.

Takže mumio na…

Z hlediska širokých antioxidačních, antibakteriálních, protizánětlivých a hojení podporujících účinků, bychom tak o mumiu měli tvrdit, že je na vše a pro všechny. Vhodný je v případech strádání našeho těla nedostatkem minerálních látek. A především v případě podpory hojení organizmu.

Máme se u mumia něčeho obávat

U mumia byly sledovány i případné nežádoucí účinky u dvouměsíčního užívání. Ani vyšší, nežli doporučené denní dávky, neměly žádné vedlejší nežádoucí účinky.

Jak dávkovat?

U dospělých se doporučuje užívat minimálně 250 mg mumia denně. Horní doporučenou hranicí u dospělého je 500 mg 2x denně. V případě dětí, je užívání doporučeno od 10 let výše. Vhodnou dávku vypočteme z doporučení 2 mg mumia na kg tělesné váhy a vypočtenou dávku mohou děti užívat 2x denně. Užíváme mimo jídla (30 min před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle) pro efektivnější využití obsahových látek. Doporučeno je užívat 3-4 týdny a následně na 2-4 týdny, dne našich možností, užívání vysadit. Mumio je dobře rozpustné ve vodě.