Mořská řasa Ascophyllum nodosum

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hnědá mořská řasa Ascophyllum Nodosum (někdy v doplňcích stravy označovaná jako Kelpa) se sklízí v moři, zejména u pobřeží Islandu. Obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a stopových prvků.

Vitamíny a minerály

Z vitamínů obsahuje kelp vitamíny skupiny B (biotin, kyselina listová – vitamín B9, vitamín B3, vitamín B1, vitamín B2 a vitamín B12), dále provitamin beta karoten, vitamíny C, D, E a K. Z minerálních prvků obsahuje vápník, síru, hořčík, fosfor, draslík, železo, jód, křemík, zinek, měď a další minerály. Jako stopové prvky můžeme v této mořské řase nalézt mangan, bór, kobalt, selen, titan, vanadium, nikl a molybden. Obsahuje rovněž mimo jiné vlákninu a bílkoviny.

Řasa prospívá

Stejně jako jiné mořské řasy, je často užívána kvůli obsahu jódu. Jód přispívá k udržení normální funkce štítné žlázy a metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy a k udržení normálního stavu pokožky.

Díky některým obsaženým látkám (například antioxidanty a zinek) působí příznivě na stav pokožky a sliznic a může také pomoci se zotavit po velké fyzické námaze či po rekonvalescenci po přestálé nemoci.

Doplňky stravy pro zvířata

Je zajímavé, že mimo doplňků stravy pro lidi, je také často dodávána na trh pro zvířata. Je to proto, že všechny obsažené látky jsou přírodní, což zvířeti usnadňuje jejich trávení a zužitkování. Fakt, že mořská řasa Ascophyllum nodosum je bohatá na přírodní látky, a také hlavně, že zvířata tyto látky dokonale přijmou, dělá z této mořské řasy alternativu k syntetickým vitamínům a granulovaným minerálům, jež jsou pro zvířata hůře stravitelné a často z nich jejich organismus nemůže zužitkovat všechny obsažené látky. Z tohoto důvodu se používá jako doplňkové krmivo pro psy, kočky, koně a další domácí zvířata.

U zvířat působí na dobrou pigmentaci srsti a kůže, pomáhá odstraňovat zubní plak a zubní kámen a také podporuje trávení a lepší využití potravy.