Mladý ječmen a léto

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dr. Hagiwara popisuje vlastní zkušenost s léčbou těžkého kožního zánětu, který si způsobil vařící vodou: „Díky neopatrnosti jsem se opařil a způsobil si velice bolestivé zranění. Všichni známe mokvající puchýře a pálivá muka při tomto druhu poranění. Z dřívějších zkušeností jsem věděl, že se mi podobné úrazy těžce hojily a proto jsem si rozsáhlou popáleninu potíral šťávou mladého ječmene. Léčba trvala kratší dobu než obvykle a nebyla provázena dlouhotrvající bolestí. Po této vlastní zkušenosti jsem týmu výzkumníků zadal úkol testovat šťávu z mladého ječmene na různé druhy kožních nemocí, včetně popálenin způsobených letním sluncem.“ Dnes je Mladý ječmen nejrozšířenějším zeleným nápojem na světě a je používán i jako zelené letní tonikum chránící pokožku proti slunci. V Belgii a v severních zemích užívají Mladý ječmen v letních měsících světlovlasí lidé se špatnou pigmentací kvůli lepšímu opalování.

V západních zemích (hlavně v USA) je užívání mladého ječmene ve formě rozpuštěného prášku běžné i ve zdravých jídelnách. Rovněž vám personál jídelen listy mladého ječmene (skladované v mrazácích) nadrtí a vylisuje přímo před očima. Tyto zelené nápoje osvěží, občerství a plní obzvláště v létě ochranou roli proti negativním vlivům slunečního záření. Především ženy ve světě utratí miliardy dolarů za ochranné kosmetické přípravky. I přes investované peníze zjišťují, že díky přemíře slunění pleť stárne a trpí. Je to díky oxidaci a známým volným radikálům vznikajícím při slunění v pokožce. Pokud při vystavování se slunci i jiným zdrojům záření nemáme ve stravě dostatek antioxidačních látek – pleť stárne a trpí i přes sebedražší kosmetickou péči. Klaus Oberbeil říká: „bez antioxidantů pleť při opalování žlukne, stejně jako máslo ponechané na slunku.“ Tomuto jevu se bráníme vnějšími i vnitřními obrannými liniemi. Vnějšími „zákopy“ myslíme pobyt ve stínu, zahalení se oděvem, ochranu opalovacími krémy… Vnitřními „zákopy“ myslíme přirozenou buněčnou a molekulární antioxidační ochranu. Ta je nejdůležitější. Nedovolte imunitnímu systému vyčerpat vojsko složené z molekul antioxidačně působících látek! Zelené nápoje jsou nejpřirozenějším zdrojem „vnitřní ochrany“. Ministerstvo zemědělství v USA v doporučení z r.1995 uvádí: „Antioxidanty v potravinách rostlinného původu snižují riziko onemocnění rakovinou a chronickými chorobami.“

Z hlediska významu ochranného působení nelze nadsadit jednotlivé složky rostlin nad druhé, protože působí vzájemné synergii, ale pro příklad uveďme ochranné působení chlorofylu. Ten se v mladém ječmeni podle Barbary Simonsonové chová jako „kondenzátor sluneční energie a na znovuoživení těla působí jako „elektrický proud“. Dr.Swope píše o chlorofylu, že se „zelená krev rostlin v našem těle mění na červenou“. Je pozoruhodné, že naše krevní barvivo – hemoglobin má stejnou strukturu jako zelené barvivo rostlin – chlorofyl (kromě ústředního prvku – v chlorofylu je magnezium, v hemoglobinu železo). Bez chlorofylu by sluneční svit nebyl darem, ale smrtelnou zbraní vesmíru. Díky chlorofylu zeleň přežívá a „dýchá“. Přísun chlorofylu zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran a popálenin a brání zánětům a infekcím. Zelená šťáva také prokazatelně brání před rentgenovými paprsky i jinými škodlivými druhy záření. Při dostatečném užívání mladého ječmene budeme mít dostatek „vnitřní ochrany“ a při rozumném opalování pro nás Slunce zůstane hřejivým přítelem. Rovněž obsah dalších antioxidantů (např. beta karoten) přispívá k ochraně naší pleti při slunění. Pro světlejší severské typy osobností (především pro nordiky a baltiky) platí následující rady a dávkování ve zvýšené míře.

Konkrétní letní rady:
V létě užívejte mladý ječmen min. 1x denně, nejlépe ráno, nalačno.

Pokud se sluníte, pijte Mladý ječmen min. 3x denně, ráno, v poledne a večer, vždy nalačno.

Pokud jste se hodně opalovali, případně se i spálili – zvyšte pitný režim dvojnásobně (6 x denně). Pokožka k regeneraci potřebuje obrovské množství ochranných a stavebních látek.


Již postižená, spálená místa jemně potírejte a zvlhčujte roztokem mladého ječmene, kolikrát jen budete moci. Roztok mladého ječmene není mastný a umožňuje pokožce na rozdíl od krémů lepší dýchání (!).


Pokožku roztokem z mladého ječmene průběžně osvěžujte – např. na koupališti, při slunění, na výletě, při práci na zahradě … Mladý ječmen rozpusťte a přeceďte do nádobky s rozprašovačem. Roztok ale barví a proto postřikujte, či potírejte opatrně, aby nedošlo k zabarvení oděvu, či k „rozmnožení vodníků v Čechách „.

Upozornění – poškození pokožky jakýmkoliv zářením jsou velice nebezpečná. Projeví se negativně nejen esteticky, ale jsou i příčinou nejnebezpečnějšího druhu rakoviny – melanomu. Péče o pokožku – a to nejlépe preventivní, není pouze kosmetickou, ale především zdravotní záležitostí!