Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Na podporu imunity je doporučováno mnoho přírodních látek. K těm známějším patří vitamíny nebo léčivé rostliny. Do povědomí se dostávají ale i minerály, které hrají v podpoře naší imunity důležitou roli, byť je ve složení doplňků stravy často vnímáme jako položku na konci výčtu obsažených složek přípravku. K nejvýznamnějším patří selen a zinek.
Selen
Selen je řazen mezi esenciální stopové prvky, což znamená, že si je tělo neumí vytvořit samo a je nuceno je přijímat v každodenní potravě. K hlavním zdrojům selenu patří maso, vejce, ryby, obiloviny, mléko a ořechy. Odborníci uvádějí, že průměrné příjmy selenu u obyvatel České republiky jsou obvykle 36 μg/den na jednotlivce.
Co když ho máme málo?
Pokud ho máme málo, hrozí nám porucha imunitního systému, kognitivních (tj. poznávacích) funkcí a všeobecně zvyšují riziko úmrtí. Ovšem je také třeba doplnit, že pokud máme selenu nadbytek, způsobuje po česneku zapáchající dech, ztrátu vlasů a nehtů, poruchy nervového systému a kůže a kazivost zubů.
Zjednodušeně řečeno, selen má významnou roli v řadě metabolických funkcí, včetně antioxidačních systémů, hormonů štítné žlázy, metabolismu, imunitní funkce a reprodukce, zmírňuje vliv těžkých kovů rtuti, kadmia, thalia, arsenu a telluru, reguluje účinky tyreoidálních hormonů a v neposlední řadě působí jako antioxidant.
Nás zde zajímá, jakou pozitivní roli hraje selen v našem imunitním systému.
Selen má stimulační účinek na imunitní systém, protože posiluje proliferaci (množení, novotvoření) aktivovaných T lymfocytů. To jsou buňky tzv. bílé krevní řady, které vznikají v brzlíku (neboli thymu), který je umístěn ve střední částí hrudníku, mezi hrudní kostí a páteří (mediastinum). Existuje více typů těchto buněk, ale obecně se dá konstatovat, že přímo zabíjejí cizorodé buňky nebo nádorové buňky (nebo napadené viry) které mají na svém povrchu antigen, který je v důsledku mutace hodnocen jako cizí. Některé z T-lymfocytů také účinně regulují imunitní systém tím, že do krevního oběhu vylučují cytokiny.
Odborníci zjistili, že při denním příjmu 200 µg selenu vykazují T-lymfocyty zvýšenou reakci na antigenní stimulaci a zvyšuje se jejich schopnost vyzrát do cytotoxických lymfocytů, které ničí nádorovou buňku. Zvýšena je také aktivita přirozených zabíječů (NK buňky, z “natural killers”). To jsou součástí imunitního systému. Jsou schopny zničit, „zabíjet“ jiné buňky, ale není zcela známo, jakým způsobem rozpoznávají své cíle. Likvidují např. nádorové buňky. Jsou stimulovány právě některými cytokiny, o kterých už byla zmínka.
Je třeba ovšem upozornit na to, že tato dávka překračuje doporučenou denní dávku a musí ji doporučit pouze lékař! Sami bez vědomí lékaře ji nesmíme užívat.
A jaké je tedy správná dávka selenu za den?
Doporučené dávky selenu pro ženy jsou 55 μg/den a pro muže 70 μg/den. Těhotné a kojící ženy potřebí v průměru 65-75 μg selenu/den. Nedostatek selenu u žen způsobuje problémy s otěhotněním, vývojové vady plodu či poporodní komplikace. Novorozenec přijme mateřským mlékem zhruba 10 μg selenu/den. Doporučené dávky pro děti se pohybují v rozmezí 20-30 μg selenu/den.
Důležitý je také příjem selenu u seniorů, protože jeho nedostatek způsobuje úbytek svalové hmoty a síly.
Zinek
Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než tří stovek enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby inzulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin.
Zinek je stejně jako selen, esenciální prvek, který je nutné přijímat v potravě. Nachází se v malém množství v řadě potravin, hlavně bohatých na bílkoviny, jak jsou například libové maso, játra, mléko, vaječné žloutky a mořské ryby.
Co když ho máme málo?
Jeho nedostatek vede ke snížení chuti k jídlu a poruše vnímání chuti. U dětí může dojít ke zpomalení růstu a v těžkých případech k opoždění pohlavního vývoje a vzniku malého vzrůstu. Těžký a dlouhodobý nedostatek zinku může vyvolat kožní poruchy jako je vypadávání vlasů, vyrážky nebo záněty kůže či ústní dutiny.
Ovšem je důležité, že jeho nedostatek může znamenat oslabení poškození imunity a také mechanismů, jimiž náš organismus reguluje průběh zánětu. Příznivě působí také na stav střevní mikrobioty. To je směs symbiotických a patogenních mikroorganismů (např. viry, bakterie, mikroby, kvasinky, houby) které kolonizovaly naše tělo.
Je důležitá pro imunologickou, hormonální a metabolickou homeostázu (stálost, tedy volně řečeno optimální stav) člověka. V systému vrozené imunity zinek působí pozitivně na tvorbu interferonů, které jsou první obrannou linii proti virovým infekcím. Interferony jsou glykoproteiny (bílkoviny s cukernou složkou) nespecifické imunity, které působí v obraně proti virovým infekcím, proti tvorbě nádorových klonů a podpoře imunitního systému. Interferony se navazují na membrány okolních buněk a zvyšují jejich odolnost proti virové infekci. Zinek rovněž stimuluje cytotoxické aktivity buněk vrozené imunity, “rozených zabíječů”, označovaných jako NK buňky, které byly zmíněny u selenu. Jeho nedostatek také způsobuje špatný vývoj neutrofilů, což jsou buňky imunitního systému se schopností fagocytovat patogenní mikroorganismy a usmrcovat je. Zinek je také důležitý pro správné
působení dalších složek imunitního systému, T–a B-lymfocytů. Ve odborných studiích je uváděno, že krátkodobé zvýšení dávky zinkem až na 75 mg denně po dobu virové infekce vede k tlumení klinických projevů a zkrácení doby nemoci. Ovšem i zde platí, stejně jako u selenu, že tuto dávku nesmíte si “ordinovat” sami, ale musí ji určit lékař. Jinak je třeba dodržovat doporučené denní dávkování zinku. Pokud by byly nadměrně užíván dlouhodobě, může snížit vstřebávání železa a mědi.
A jaká je správná dávka zinku?
Pro děti nejnižší věkové kategorie je doporučována dávka 5 mg denně. Tato dávka se postupně zvyšuje až do časné adolescence (dospívání, mezi 11. a 21. rokem věku), kdy je doporučováno cca 15 až 20 mg denně. Dospělý může užívat 25 mg zinku denně. Ovšem záleží na formě zinku, který je v potravním doplňku.
U seniorů často dochází k nedostatku zinku, stejně, jako selenu. Podávání zinku přispívá u starších zdravých lidí ke zlepšení odolnosti vůči infekci