Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jde o metodu, jejíž autorkou je dnes už zesnulá paní Ludmila Mojžíšová. Rehabilitační sestra, která kromě toho, že pomohla stovkám lidí od problémů s páteří, dokázala také pomoct stovkám do té doby neplodných žen (a mužů) k vytouženému dítěti. Metoda se skládá z mobilizace páteře a řady cviků, při kterých se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna.
Právě tyto obtíže mají často za příčinu neplodnost, opakované potraty nebo různé gynekologické problémy. Laicky vysvětleno – pokud naše držení těla není optimální, může se stát, že se část páteře zablokuje. Dojde k podráždění nervů, které může mít pak za následek svalové křeče vejcovodů a dělohy. Svalová křeč vejcovodu se může projevit na ultrazvuku jako srůst, a když se o skutečný srůst nejedná, následky jsou stejné – neplodnost. Při svalové křeči dělohy pak vznikají obtíže jako bolestivá menstruace, neschopnost uhnízdění oplodněného vajíčka nebo jeho udržení.
Metoda je tedy určena ženám s funkční sterilitou, tzn. ženy, které nemohou otěhotnět, když po gynekologické stránce jsou v pořádku. Úspěšnost metody u žen je 34%, u mužů dochází ke zlepšení spermiogramu ve 37 procentech. Pokud má žena skutečné srůsty, různé poruchy zrání vajíčka nebo jiný čistě gynekologický problém znemožňující otěhotnění, metoda Mojžíšové jí k přirozenému početí bohužel příliš nepomůže. Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, neboť kromě těhotenství má spoustu dalších blahodárných účinků.
Seznam, kdy je metoda efektivní:
- bolesti zad (úspěšnost 100%)
- vyhřezlé plotýnky, skolióza, Bechtěrev (70 – 80%)
- artróza kyčlí (cvičení pomáhá od bolestí)
- bolesti kostrče, zevních pohlavních orgánů
- bolesti při pohlavním styku, absence orgasmu
- absence menses u mladých dívek (úspěšnost 60%)
- nepravidelná menstruace
- bolestivá menstruace
- neprůchodnost vejcovodů způsobená svalovou křečí
- obrácená děloha
- malá, nevyvinutá děloha (hypoplazie, úspěšnost 100%)
- opakované potraty
- snaha o početí
- zlepšení nálezu patologického spermiogramu
- zácpa
- inkontinence (úspěšnost 100%)
- upravené cvičení v době těhotenství usnadňuje porod a ovlivňuje jeho rychlý a zdárný průběh
Více o této metodě včetně toho, jak vypadají cviky se dozvíte v knize Metoda Ludmily Mojžíšové – praktická cvičení.
Léčebný cyklus trvá 6 až 7 měsíců, během kterých se nedoporučuje otěhotnění. Nemá smysl stát se „samo-cvičitelkou“, jednak proto, ze pokud vám cviky neukáže fyzioterapeut, těžko je budete dělat dobře jenom na základě obrázku. Další podstatná věc – cviky jsou neúčinné bez mobilizace páteře, kterou může udělat zase jenom fyzioterapeut, a to pouze ten, který byl náležitě proškolen v metodě L. Mojžíšové.
Takže v praxi léčba vypadá takto – navštívíte terapeuta, který vám ukáže cviky. Sama pak budete cvičit několik týdnů denně doma, potom vám fyzioterapeut provede mobilizaci páteře, která by dřív neměla smysl, protože svaly, které jsou ochablé, by neudržely „novou“ polohu srovnané páteře. Poté budete znovu několik týdnů cvičit. Podle potřeby se postup opakuje. Váš gynekolog vám může dát kontakt na fyzioterapeuta, který se věnuje této metodě.