Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Staré přísloví říká: „Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni.“ Já si myslím, že před měsíčkem by se patřilo obojí. Měsíček je jedna z kytek s velkým K, kterou moderní lidstvo zatím neumělo docenit. Jeho stimulace místních hojivých procesů a imunity je až neuvěřitelná. A proto se mu zřejmě z konkurenčních příčin nedostává patřičné pozornosti.
Nejúčinnější látky měsíčku jsou oranžovočervená flavonoidní barviva jeho okvětních lístků. To je základ. V první řadě tedy musíme vybírat takovou odrůdu, která má těchto barviv nejvíce. Světlé a žlutavé květy jsou proto téměř bezcenné.
Nejdříve si musíme uvědomit, že měsíček je kulturní rostlina, která se pěstuje a v neudržovaných podmínkách zplaňuje. Zplanělý měsíček dává zprvu květy velké, ale další násada květů bývá slabá, neduživá. Typické je jeho jasně žluté nebo oranžové vybarvení a jen několik málo řad okvětních lístků. Nejlepší měsíčky mají syté červenooranžové vybarvení a záplavu mnoha řad okvětních lístků. Superkvěty si nechávejte na semeno pro jistotu, pro někoho nebo mně do výkupu. Tyto kultivary si doma chraňte jako oko v hlavě, protože nyní se již asi dvacet let množí téměř výhradně oranžovožluté odrůdy, které jsou sice dobře standardizované, esteticky nádherné, ale flavonoidně chudé, léčebně možná naschvál téměř nevyužitelné.
Sbírat doporučuji jen okvětní lístky, ale to je strašná práce a ulepené ruce, takže se sbírají většinou celé květy se zákrovem. Sušit doporučuji ve tmě, protože na světle účinné látky rychle mizí. Měsíček schne díky kožnatému povrchu buněk nerad. Zdá se mi, že účinné látky měsíčku se chovají antioxidačně nejen ve vás, ale i v něm samém a podílejí se na jeho vlastní regeneraci při sušení. Světlo, ultrafialové záření i ostatní typy záření ho dosti rychle znehodnotí na žlutobílé seno. Doporučuji sušit měsíček umělým teplem v tenké vrstvě. Zežloutnutí a tím znehodnocení probíhá i při dobrém uskladnění poměrně brzy. Žlutooranžová nasušená kvítka vydrží s bídou půl roku, sytě oranžová asi 10 měsíců a rok vydrží jen velmi dobře nasušená s absolutním minimem vlhkosti v dobře uzavřených obalech, chladu, tmě a nejlépe i v dusíkové atmosféře. Po této době je měsíček vybledlý a použitelný už nanejvýš tak do koupele. Proto, cokoliv chcete z měsíčku udělat, udělejte to co nejdříve po nasušení, dokud je měsíček ještě sytě oranžový. Kdo vám nabízí měsíček zbavený léčebně účinného barviva, ten z vás dělá blbce. Je-li vymozkomyt, i ze sebe. Faktem je, že vymozkomytů s nabídkami kolem nás chodí čím dál víc s heslem: „Neprodáš, zahyneš!“
Účinek čaje i ostatních produktů ze světlého či žlutavého měsíčku je podle mě dán toliko velikou vírou, protože bez dostatečného množství flavonoidů jen zatěžuje játra. Když si ale uděláte čaj z kvalitního měsíčku, tak okřejete na těle i na duchu, sliznice zběsile regenerují, záněty prchají, celé trávicí potrubí i s přilehlými orgány (játra, slinivka, slezina a v případě Měsíčkového oleje MO i plíce a imunita) si lebedí a pochvaluje. Budete-li provozovati i plný jógový dech, očekávejte ústup únavového syndromu a všech možných chorob.
V prevenci rakoviny čaj nebo olej z měsíčku prokáže výbornou službu, ale sám ji obvykle úplně nevyléčí (až na výjimky… (měl jsem totiž jeden takový případ s prokázanými 12 ks rakovinových polypů ve střevě, které po měsíci užívání MO+ zmizely)). Čaj z měsíčku je výborný také do koupelí, kde zvláčňuje pokožku, zlepšuje její regeneraci, ruší vrásky a dělá ženy krásnějšími. Měsíčkový olej MO doporučuji i jako prevenci strií, omezení tvorby keloidních jizev a ostatních defektů kůže. Využití tohoto oleje je ale na několik stránek hustého textu.
Vynikající je uložení měsíčku v silné kořalce nebo slivovici. Nacpěte silně sušený měsíček do sklenice od kompotu, zalijte kořalkou, dobře uzavřete, odneste do sklepa na temné a tajné místo a na několik měsíců na něj zapomeňte. Až si vzpomenete, tak ho vylisujte a zfiltrujte. Výsledný produkt se po rozředění několika lžiček na hrnek teplé vody nebo jako přídavek do jiného bylinného čaje uplatní při zánětech žaludku, slinivky, žlučníku a střev. Vhodný je také při nejistotě, zda vředy žaludku či dvanáctníku přítomny jsou, byly nebo se teprve chystají. Velice doporučuji i v prevenci rakoviny kdekoliv a v zažívání zvláště. Každopádně je takto zhodnocená kořalka mimořádně léčivá; slivovice podle Moraváků je léčivá vždy s přezdívkou vitamín S.
Zevně se tento výluh z měsíčku ředí poněkud méně, tedy několik lžic do hrnku vody na několikahodinové obklady míst, pod nimiž je zánět schovaný uvnitř těla, kromě výše jmenovaných například v kloubech, při zánětech prsu, žil v končetinách, jater, šlach, slepého střeva (hodně studený obklad cestou k lékaři anebo i potom), na bolavá ústa a tak vůbec. Když byste potřebovali obkládek na zánět nervu (trojklaný, sedací) nebo pásový opar, bude výborné vyštrachat ve sklepení tentýž produkt z květu černého bezu (pseudolatinsky: flos Black mínus) a udělat s měsíčkem směs.
Uschovat dobré vlastnosti měsíčku lze i do sádel či olejů. Tradičně se nechává květ měsíčku koupat za horka ve vepřovém sádle, což se využívalo jako výborné mazání na suché nohy, zvláště byl-li přítomen zánět žil. Mazal se i hrudník při kašli a zánětu pohrudnice. Ovšem k tomu se používalo i psí sádlo. Kdo ale potřebuje mazat sádlem dlouhodoběji, přidává k vepřovému i sádlo husí. Každopádně zvířata (vepři, kozy, psi, kočky, kačky, pštrosi i husy) jsou ochotna zkrmovat zbytky měsíčku s tukem po výrobě těchto produktů, čímž se výrazně zlepší jejich zdravotní stav a možná i váš, když je budete jíst (nemyslím zbytky…) (nemyslím kočky…) (a psy taky ne) (ale kdyby bylo nejhůř…?, kdo ví?…) (jen, aby to nebylo už brzy, protože laskavé zvíře, kterému jste dali jméno, vám nebude chutnat).
Budete-li si chtít připravit měsíčkový olej sami doma, kontrolujte si pečlivě teplotu 155 °C, která nesmí nikde překročit 160 °C, a musíte tedy velice intenzivně míchat ve smaltovaném hrnci dřevěnou vařečkou. Nelze ve fritovacím hrnci ani v nerezu. Olej musí být čistý rafinovaný, nearomatizovaný a bez příchutí, nejlépe slunečnicový s podílem asi čtvrtiny olivového, lněného, pupalkového a případně ostropestřecového. V žádném případě nesmí být za studena lisovaný, jinak vám voda v něm s měsíčkem vypění a bude asi u vás neprodleně hodně hořet. Při požáru doporučuji pozůstalým hasit práškovým nebo sněhovým přístrojem. Pokus o hašení vodou je poslední, který kdo udělal, ale ten impozantní relativně pomalý mohutný a velmi hořlavý výbuch je jako z dobrého akčního filmu (doporučuji pro potřebu vyšetřování a smutečního obřadu filmovat z dálky třeba mobilem). Prostě hasiči doporučují nehasit vodou ani pěnovým hasivem, aby nemuseli zbytečně vyjíždět hasit sousední objekty, protože o ten váš už nejde…)
Moje vlastní technologie výroby měsíčkového oleje je výrazně složitější. Asi je to tím, že jsem ji vyvíjel mnoho roků a vyzkoušel při tom dost slepých cest.
Vámi vyrobený měsíčkový olej se na rozdíl od všech mastí lépe vstřebává při mazání a masáži do vaziv, i do lymfy při zevním i vnitřním použití (můj Měsíčkový olej MO se vstřebává velmi dobře, protože je velmi reaktivní, což poněkud vysušuje pokožku a nelze ho vyprat ani běžným práškem…). Lze ho vnitřně využít podpůrně i při těžkých chorobách, jako např. rakovině střev a konečníku, dělohy, prostaty a jiných. Také při vředech žaludku a dvanáctníku, zánětech slinivky, vazivové degeneraci střev, polypech, hemeroidech a vůbec. Je vynikajícím masírovacím prostředkem na revmatické klouby a bolavou páteř i mazáním tam, kde vás to uvnitř z jakéhokoliv zánětlivého důvodu bolí.
Zevně doporučuji měsíčkový olej mazat všude tam, kde je uvnitř skryt zánětlivý proces, kde je zapotřebí zvláčnět vaziva pokožky (vrásky) i pohybového systému, ale i jemně křečové žíly a silněji oteklé končetiny, strie, pooperační jizvy apod., vždy ve směru toku žilní krve k srdci. Prsa žen doporučuji mazat pomalými polokruhovými pohyby ve směru toku lymfy od hrudní kosti do podpaží (lze si často sjednat i někoho dalšího, kdo přiloží ruku k dílu (faktem ale je, že často bude potřebovat i dotyčný ekvivalentní péči…)). Hrudník i záda při kašli mažte podobně. Břicho vleže na zádech s pokrčenýma nohama ve směru hodinových ručiček (kdo má digitální – nad pupkem doleva, nalevo dolů, pod pupkem doprava a vpravo nahoru, jako když šroubujete vývrtku do špuntu – tak jak postupuje potrava střevy).
Při angíně a bolestech v krku nalijete na dámskou vložku asi 5-10 ml Měsíčkového oleje MO a na půl dne až celý přiložíte na přední stranu krku pod čelist, zafixujete šátkem. Používejte i v prevenci tvorby jizev před operací (oblast operačního pole) i na jizvy po operacích, aby se rychle zatáhly, změkly a zmizely z dohledu.
Při hemeroidech, zácpách a v prevenci rakoviny střev a konečníku se do něj aplikuje 1-2 ml Měsíčkového oleje MO, ale lze i více (tedy raději v bezvětří, lat. non flatulence). Pánům rozhodně doporučuji v případě, že „více“, si nainstalovat také dámskou vložku (je vhodné si vypůjčit i dámské kalhotky, protože z trenýrek by vám vypadla při prvním zakašlání a po kýchnutí byste se museli i přezout…). Také jim doporučuji Měsíčkovým olejem MO potírat oné… při drobných vyrážkách, které nejčastěji získávají v cizích ložnicích, bazénech, na záchodech ap.
Po případné poradě s lékařem lze Měsíčkový olej MO aplikovat i do poševního prostředí v prevenci i jako řešení mnoha zásadních problémů zde se vyskytujících. Rozhodně i porody jsou výrazně snazší a za desetinu obvyklého času díky zvýšené plasticitě porodních cest, když pravidelně aplikovaný Měsíčkový olej MO dočasně nahradil nedostatek kvalitní kyseliny hyaluronové v tamních svalech a vazivech.
Měsíčkový olej MO se uplatňuje výborně také při masážích bolestivých a zánětlivých kloubů, páteře, svalů s výhodně nespecifickým působením v kategorii Ferdy Mravence: masáže všeho druhu.
Popáleniny, které nerozumně nehodláte ukazovat lékaři, potírejte Měsíčkovým olejem MO co nejdříve po vzniku, dříve než se projeví změny na pokožce (nejdříve silně zchlaďte něčím studeným nebo úplně nejlíp neředěnou Řepíkovou směsí REK). Osobně bych na popáleniny ale použil hlavně MO+ se zvýšeným množstvím flavonoidů, který jinak běžně doporučuji lidem po třicítce, kde se uplatní jejich aktivizace mitochondrií ve starších buňkách. Mladším, mimo popálení, MO+ netřeba, postačí MO (standard) protože nemají ještě tolik zanesené buněčné membrány. Prostě třicítka je jedna z hranic, co nestojí za nic.
Využití při některých ekzémech je podmíněno nalezením nejmenšího, ale ještě dostatečného, množství vetřeného měsíčkového oleje, které nesmí přetížit svým vstřebáváním již tak dost zatížený lymfatický systém pokožky, jinak se to na čas zhorší. Raději jenom trochu a lépe zprvu jen obden. Později lze přidat. Na ekzémy je ale lepší velmi tence Dubová mast RM z Dubových kapek RK a na atopické speciálně Dubová mast jemná RM-BS. Lupenku mažte Měsíčkovým olejem MO obvykle každý všední den, jeho efekt se výrazně akceleruje užíváním ostropestřecové kaše po ?-1 lžíci s jídly či v jídlech.
Před opalováním a ozařováním se měsíčkovým olejem nemažte, protože UV záření, paprsky X i radiace flavonoidy během minuty zničí. Mazat doporučuji nejdříve opalovacím krémem s ochranným faktorem a Měsíčkovým olejem MO+ až po opalování.
Zesvětlání měsíčkového mazání na bázi rostlinného oleje znamená, že nadešel čas ho použít k nátěru dřevěného plotu místo fermeže.
Měsíčkový olej je často porovnáván s olejem třezalkovým, který prudké osvětlení a UV požaduje pro uvolnění červeného účinného barviva. Bohužel třezalka zpomaluje buněčný metabolizmus tak moc, že dochází k povrchové fotosenzitivitě až alergii na sluneční záření (částečně také dlouhodobě zářivky, výbojky a úsporky) i akceleraci melanomatických změn a také ke zpomalení detoxikace játry. Navíc se olejový základ sám působením světla a záření kazí. Tím je tedy podle mě aplikace třezalkového oleje velice limitována ve prospěch oleje měsíčkového.
Měsíček je bylinkový dar od Boha, ale musíme se o něj starat a neustále jej zušlechťovat, jinak jeho příznivý vliv zanikne (a asi ne dlouho před námi…!)