Méně známí pomocníci z přírody na povzbuzení imunity

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zimní období představuje zvýšené riziko virových onemocnění – různé výkyvy teplot, přechod z vytápěných místností do chladu, pohyb na místech plných lidí a samozřejmě i zvýšený stres spojených s obdobím svátků a zimních dovolených.

Povzbuzení imunity

Na povzbuzení imunity se dá doporučit velké množství přírodních přípravků. V mém článku zmíním několik z nich, které, ačkoliv jsou známé, možná si je úplně nespojujeme s naším imunitním systémem. Důležité je ovšem zejména jejich preventivní užívání! I když jejich užívání během nemoci a následné rekonvalescence má smysl, nemá to již ten efekt, který se dostaví při preventivním užívání.

Léčivá houba Cordyceps

Cordyceps První z nich je exotická čínská léčivá houba, která se již dostala do povědomí příznivců přírodní medicíny – housenice čínská, latinsky Cordyceps sinensis. Jedná se vlastně o cizopasníka, který v letním období vystřeluje spóry, ty napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Tato houba obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém. Také působí příznivě proti zánětům. Nejznámější ze zmíněných glukanů je beta 1,3 D glukan, který je jedním z nejsilnějších modulátorů imunity (látky, které povzbuzují přirozenou imunitu). Jsou to také silné antioxidanty a je možné je doporučit pro osoby po prodělaném onemocnění či osoby ohrožené virovým (chřipka, rýma) či bakteriálním onemocněním. Rovněž pomáhají zvyšovat odolnost vůči fyzickému i psychickému stresu.

Maca

Dalším přírodním zdrojem je Maca (odborně Lepidium meyeni, česky řeřicha peruánská), léčivá bylina pocházející z jižní Ameriky, kde se dlouhodobě s velkou oblibou využívá v přírodní medicíně původních obyvatel. Jako rostlinná droga se z ní používá kořen, který se usuší a rozemele. I když je Maca známá jako doplněk léčby poruch sexuálních funkcí a přírodní afrodisiakum, posiluje rovněž imunitu. Kromě jiných látek obsahuje také řadu vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E) a minerálů (vápník, železo, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík, jód). Má antioxidační vlastnosti a udržuje celkovou imunitu organismu.

Kuchyňský česnek

Česnek kuchyňský K posílení imunitního systému přispívá i náš starý známý z české kuchyně – česnek kuchyňský (Allium cepa).  Podporuje například tvorbu určitého druhu bílých krvinek, takzvaných T-lymfocytů. T-lymfocyt (též T-buňka) je druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů.  Jsou podstatou specifické (získané) buněčné imunity. Působí proti rakovinným buňkám či buňkám napadenými viry a regulují imunitní systém. Kromě toho česnek podporuje vykašlávání, pocení a působí také antibakteriálně a proti parazitům. Také je, mimo jiné, bohatý i na vitamíny (A, B a C) a minerály (selen, vápník a jód).

Rdesno mnohokvěté

Významnou bylinkou pro posílení organismu je i rdesno mnohokvěté (odborně Polygonum multiflorum). Rdesno mnohokvěté je velmi ceněnou bylinou zejména v tradiční čínské medicíně, kde je známa pod názvem He Shou Wu. kromě toho je i významným antioxidantem a přispívá (mimo jiné) k celkovému posílení a regeneraci organismu.

Graviola

Graviola Na normální fungování našeho imunitního systému působí příznivě i graviola (annona muriatica, česky annona ostnitá). Jedná se o malý stálezelený strom dorůstající výšky až šesti metrů, který roste v tropických oblastech Jižní Ameriky. Má velké žlutozelené plody s bílou mírně nakyslou dužinou, která se využívá především k výrobě džusů a šťáv. Graviola obsahuje také látky annocenové acetogeniny, jejichž účinky vědci zkoumají pro jejich možné využití při léčbě rakoviny. Je ceněná pro svůj vysoký obsah tříslovin. Ve větším množství také obsahuje vitamín A, B1, B2, C a niacin.

Maqui berry

Posledním přírodním zdrojem, o kterém se zmíním je Maqui berry, latinsky Aristotelia chilensis (též Chile Wineberry), tropická palma pěstovaná v některých oblastech Jižní Ameriky. Přírodní látky se získávají z jejích plodů, což jsou malé černofialové bobule. Jsou bohaté na flavonoidy a antokyany, které pomáhají bojovat proti škodlivým volným kyslíkovým radikálům z okolního prostředí, které neutralizují. Plody jsou rovněž velmi dobrým zdrojem aminokyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Kromě posílení obranyschopnosti organismu působí také protizánětlivě a proti plísním.

Přírodních přípravků na podporu imunity je samozřejmě více, jak již bylo řečeno, ale o nich zase až v dalších článcích.