Medvědí česnek, víc než jen detoxikační bylinka

cm medvedi cesnek1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O medvědím česneku píši velmi ráda. Ve své podstatě se jedná o jednu z prvních jarních bylinek, která nás díky svým hlubokým léčivým účinkům dokáže postavit na nohy, vlít energii do žil, povznést a uzdravit. Bodejť by ne, vědí to i medvědi, stejně jako divočáci, kteří brzy z jara využívají chutných česnekových cibulek, které vyhrabují z půdy ven.

Když jsem se před mnoha lety s medvědím česnekem setkala poprvé, doslova mne uchvátil. Tehdy mne trápily vleklé záněty střeva, únava a neustálý diskomfort spojený s trávením. A protože byl zrovna počátek března, našla jsem si blízkou lokalitu tohoto ryzího pokladu a vydala se na něj. Na česnek netřeba chodit každý den, zcela postačí, pokud si jej nasbíráte vrchovatou plátěnou tašku. Doma pak česnek jemně provlhčíte a uložíte do lednice, kde vydrží zhruba týden. Následně můžete dle potřeby užívat. Pozor si však dají ti, které trápí žaludek. Bylinka je silná a může dráždit. Při žaludečních či dvanácterníkových vředech tedy spíše opatrně, případně pak vůbec. Denně lze zkonzumovat až 150 g čerstvého česneku, který zařaďme moudře po snídani. Na lačno je přeci jen těžký. Maria Treben dále doporučuje, konzumovat česnek často a v jakékoli podobě, aby měla kúra skutečný terapeutický účinek.

Co vše lze z medvědího česneku uchystat?

V prvé řadě jej konzumujte čerstvý, čímž zachováte jeho celistvou nutriční hodnotu, především pak cenný vitamín C. Na 100 g zelených lístků připadne zhruba 150 mg tohoto vitamínu. A to už je panečku slušná nálož. Vždyť obecné výživové tabulky doporučují příjem 90 mg vitamínu C denně. Kromě medvědího česneku pak zajímavé množství „céčka“ ukrývá také rakytník, šípek, černý rybíz, zelené natě, červená paprika, kiwi, brokolice, růžičková kapusta, doma uchystané kvašené zelí.

Z čerstvého medvědího česneku lze připravit salát, kdy omyté lístky nakrájíme nadrobno, promísíme s červenou paprikou, jedním pomerančem, slunečnicovými semínky a zálivkou, kterou seskládáme z citrónové šťávy, soli a trošky medu. Fantazii však meze neklaďme. Salát lze připravit z jakýchkoli dalších ingrediencí, výborná je také kombinace medvědího česneku, sušených fíků, nastrouhané mrkve, ořechů a zálivky, kterou jsme použili v předešlé receptuře.

Medvědí česnek lze také rozmixovat ve smoothie, například s banánem, kiwi, jablkem. Výsledná chuť vás zajisté překvapí, typická palčivá chuť se rozplyne v příjemném ovocném tónu. Máte-li rádi žitný kváskový chléb, doplňte jej o žervé a bohatě posypte najemno nakrájenými lístky. I zde popusťte uzdu svému kulinářskému umění a česnek přidejte do jakékoli pomazánky. Skvěle doprovodí například pomazánku z vajec.

Dále jej můžete přidávat také během vaření, do slaných nákypů, zeleninových či obilných směsí, uchystat z něj výborný špenát, který chutí předčí ten klasicky vařený. Pečete-li svůj vlastní chléb, přidejte do těsta několik na-jemno pokrájených lístků. Nejen, že bude chléb po upečení vizuálně hezčí, taktéž získá i jemně česnekovou chuť.  Výborným tipem pak bude rovněž i náplň s kozím sýrem, kterou lze použít do pohankových palačinek. Případně, z česneku si vyrobte výtečnou tinkturu. Jak na ni?

Tinktura z medvědího česneku                                                                                                       

  • 500 g čerstvého medvědího česneku
  • 300 ml % vodky

Medvědí česnek omyjeme, vysušíme. Následně jej nakrájíme na-jemno, upěchujeme do skleněné lahve a zalijeme vodkou. Macerujeme zhruba 14 dní, nejlépe na slunci, které z listů vytáhne sílu. Poté přecedíme, uchováváme v lahvi. Výslednou tinkturou lze podpořit paměť, pročistit zanesené cévy, krev, játra a to již 10-15 kapkami denně.  

Další možnosti uchování česneku

Vzpomínáte? Psala jsem již výše, čím častěji medvědí česnek konzumujeme, tím větší službu tělu činíme. Nicméně, to by znamenalo, že z něj budeme profitovat pouze v průběhu jarní sezóny. Co však se zbytkem roku? Česnek lze velmi jednoduše zamrazit, nasušit, využít jej v lahodné pesto. To je velmi oblíbené, navíc, česnek tak zakonzervujeme na celý jeden rok. Výtečně doplní jakýkoli bramborový pokrm, pečené maso, pestem lze také natřít chléb. Samozřejmě, ponechám již na vás, který ze způsobů konzervace zvolíte, za mne však doporučím každičký z nich. U nás doma je po celý rok česneku hojnost, v sezóně za-syrova a po zbytek měsíců ve své sušené, zmražené či pestové podobě.

Pesto z medvědího česneku

  • 300 g medvědího česneku
  • 150 ml olivového oleje
  • himalájská sůl
  • 30 g parmezánu

Medvědí česnek omyjeme, vysušíme. Následně jej umixujeme s olejem, solí a parmezánem na hutný krém. Tím plníme čisté sklenice, které ještě navíc přelijeme troškou olivového oleje. Skladujeme v lednici.

Odvážlivci pak mohou medvědí česnek rovněž i odšťavňovat, výslednou šťávu uchovávat v lednici a v průběhu léta, podzimu a zimy po doušcích užívat. Mám odzkoušeno, šťáva je i po půl roce stále silná.

A na co všechno medvědí česnek pomáhá?

  • při vysokém krevním tlaku,
  • zanesených cévách,
  • akutních a chronických průjmech,
  • zácpě, doprovázené křečemi v podbřišku,
  • chronicky zanesené pleti,
  • poruchách srdečního rytmu,
  • léčbě mykóz a plísní.

Dále zabraňuje rakovinovému bujení, působí močopudně, čímž pročišťuje ledvinový systém těla, ničí parazity a střevní bakterie, konkrétně i vysoce odolného zlatého stafylokoka. Tonizuje oslabený nervový systém a pomáhá při revmatických bolestech. Harmonizuje zažívání, podporuje chuť k jídlu a v neposlední řadě nás svou životodárnou silou staví na nohy.

Na závěr ještě jedna vroucí prosba. Mnohdy až srdce usedá, čeho jsou všeho lidé schopni. Vydáte-li se tedy na medvědí česnek, přistupujte k němu, jako byste stáli na tom nejposvátnějším koberci. Vezměte jen tolik, kolik Vám bude právě třeba, cibulky ponechte v zemi, místo opusťte tak, jak jste jej v poklidu přírody nalezli. Nezanechávejte po sobě spoušť, příroda je sice mocná, některé naše konání však pro ni může být fatální.