Máte cukrovku 2. typu? Zapojte se jako dobrovolník do klinického výzkumu

celostnimedicina klinicka studie e1582199766336

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cukrovka 2. typu je nepříjemným onemocněním, které může postihnout kohokoliv a kdykoliv. Roli hrají obecné rizikové faktory i dědičnost. Jak cukrovka vzniká a co jsou aktuálně využívané možnosti léčby? Seznamte se také s možností stát se dobrovolníkem v chystané studii „Remise cukrovky 2. typu“ a zlepšete svůj stav.

Aktuální možnosti léčby zákeřné cukrovky 2. typu

V léčbě cukrovky 2. typu figuruje hlavně úprava životního stylu (zařazení vhodné stravy a pohybu). Stále se však v hojné míře předepisují léky ve formě tablet. Pokud tyto dvě varianty selžou, přichází na řadu užívání inzulinu a jeho doplňování do organismu pro udržení hladiny cukru v krvi v přijatelných mezích.

Jak cukrovka vzniká a na co si dát pozor?

Velkou nevýhodou cukrovky 2. typu je fakt, že se může rozvinout v jakémkoliv věku. Po nenápadném začátku se mohou začít objevovat typické potíže

Z určité části je cukrovka 2. typu dědičná. V případě, že máte predispozice pro její rozvoj, je velmi důležité dbát na správnou životosprávu. Rizikovým faktorem je však hlavně nadváha, špatné stravovací návyky, nadmíra stresu a nedostatek pohybu.

Pokud si dáte na tyto věci pozor, můžete výrazně snížit riziko, že cukrovku dostanete. A pokud by se tak přeci jen stalo a cukrovka se u vás projeví, dobrou zprávou je, že je léčitelná. Právě nové možnosti léčby a výrazného zlepšení potíží má za cíl zkoumat nová studie.

Staňte se dobrovolníkem a pomozte sobě i ostatním

Přihlaste se do plánované 3. až 4. měsíční studie „Remise cukrovky 2. typu“ pod vedením MUDr. Hany Krejčí, Ph.D., internistkou a diabetoložkou VFN Praha. Video s paní doktorkou najdete v našem magazínu například zde.

Účastníci studie budou rozdělení do několika skupin. Každá skupina bude mít jiný způsob stravování:

  1. práškové koktejly Cambridge Weight Plan (pro účastníky zdarma),
  2. samostatná příprava jídel na základě podrobného školení (tedy účastníci si nakupují a vaří sami),
  3. nízkosacharidová krabičková dieta(pro účastníky za dotovanou cenu 150 Kč za den při osobním odběru nebo 240 Kč na den při doručování kurýrem po Praze).

Výhodou krabičkové varianty je snadnost přípravy (pouze ohřátí), přesné dodržení kalorického obsahu a poměru makroživin dle zadání nutriční terapeutky a lékařky organizující studii.

Svou účastí ve studii můžete zlepšit svůj zdravotní stav, a navíc poskytnete cenná data pro další výzkumy. V ideálním případě by mělo dojít k vyléčení či výraznému zlepšení stavu, což rozhodně stojí za zkoušku.

Více informací a přihlášku najdete na stránce Nutric Bistra o klinické studii Remise cukrovky 2. typu. Na této stránce najdete také výsledky studie.