Mařinka vonná (Asperula odorata)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mařinka je voňavá vytrvalá bylinka, která je původní v Evropě a odtud se rozšířila do Ameriky a Asie. Obvykle ji najdeme v okolí dubových, bukových a habrových lesů od nížin až po horská pásma. Ve středověku byla významná léčivka a koření, ale užívá se s oblibou dodnes. Mařinka je otužila vytrvalá bylinka. Je vysoká asi patnáct centimetrů a široká okolo třiceti centimetrů. Drobné bílé hvězdičkové květy rozkvétají od jara do začátku léta. Úzké kopinaté listy vyrůstají po šesti až osmi v přeslenech kolem stonku.

LÉČIVÉ POUŽÍVÁNÍ MAŘINKY:
Na počátku květu, tedy v dubnu či květnu se sbírá nať a suší se ve stínu. Sušená nať obsahuje kumarinový glykosid asperulosid, organické kyseliny, třísloviny, hořčinu, vitamin C, silici a amid kyseliny nikotinové. Vůně se podobá čerstvému senu a chuť je příjemně nahořklá. Látky obsažené v mařince mají protikřečové účinky, pomáhají proti nadýmání a bolestech břicha a působí močopudně. Celkově podporují trávení a uklidňují, takže je vhodná při nespavosti a nervovém vyčerpání. S dávkováním však musíme být opatrní! Vhodná je jedna a půl lžičky sušené nati na osobu. Čerstvé listy se používají k ochucení nealkoholických nápojů. Sušené listy se používají k výrobě osvěžujících kosmetických přípravků.

Mařinkový nápoj:
Jedna a půl lžičky sušené mařinkové natě máčíme jednu hodinu v půl litru jablečného moštu. Nápoj přecedíme a necháme dobře vychladit.

Mařinkové mléko s medem:
Mléko – dvě dl(můžeme použít i zdravější variantu mléko rostlinné – ovesné, rýžové, sójové) ochutíme dle chuti medem a namočíme do něho na jednu až dvě hodiny jednu a půl lžičky mařinky. Vše potom přecedíme, necháme vychladit a podáváme jako večerní nápoj.

Mařinková bowle:
Deset gramů mařinky a pomeranč nakrájený na kousky posypeme hnědým cukrem, přelijeme půl litrem bílého bio vína a necháme odpočívat v přikryté nádobě asi dvanáct hodin. Potom mařinku vyjmeme, přilijeme další půl litr bílého bio vína a tři čtvrtě litru neochucené minerálky. Bowli podáváme vychlazenou.

VYPĚSTUJTE SI SAMI SVOJI BYLINKU:
Mařinka se v přírodě vysévá sama,ale můžeme si ji vypěstovat i ze semen. Jednodušším způsobem je však množení nebo dělení kořenovými řízky. Namnožené rostliny vysadíme na předem připravený záhon ve vzdálenosti asi dvacet pět centimetrů od sebe. Vysazujeme ji do vlhčích, humózních půd v lehkém polostínu. Mařinku můžeme vysazovat i do větších nádob, ale raději má dostatek prostoru, protože v těsných podmínkách jí mohou uhnívat kořeny. V teplých a suchých podmínkách mohou mařince osychat a žloutnout listy. Tehdy je dobré jí sestřihnout a ona rychle obrazí. Listy a květy sklízíme zjara.