Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V historii měla Máčka ladní řadu poetických lidových jmen, je možno zmínit například mužská víra, větrník, královské zelí nebo poněkud záhadně znějící toito.
Popis a výskyt Mačky ladní
Máčka ladní (Eryngium campestre) je léčivá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je to až šedesát centimetrů vysoká víceletá rostlina bělavě zelené barvy. Květy jsou uspořádány v hlávkách, které jsou složeny v okolících. Pro své ostnité listy bývá často považována za bodlák. Klíční listy jsou oválné, lysé, sivozelené.
Je široce rozšířena – můžeme se s ní setkat od jižní Anglie přes střední a jižní Evropu, až do Povolží. Dostala se i do Severní Ameriky a jižní Afriky. Roste také v České republice. Je označována jako tzv. stepní běžec, což znamená, že její semena jsou rozšiřována větrem.
Účinky a využití
Jako léčivá rostlina byla oblíbená nejvíce ve středověku. V současnosti je zmiňována hlavně v lidovém léčitelství. Jako rostlinná droga se z ní používá nať a kořen. Je také oblíbenou včelařskou rostlinou (medonosnou pro včelstvo).
V lidovém léčitelství byla její nať užívána k podpoře vykašlávání, proti zánětům močových cest, k čištění krve, k rozpouštění ledvinových kamenů a také jako afrodisiakum. Rovněž se používala při nepravidelné menstruaci, proti křečím, jako diuretikum, při zavodnění nebo při onemocnění pohlavních orgánů. Dnes se s ní ještě můžeme setkat v lidových směsích na podporu potence.
Vzhledově atraktivní rostlina se používá do suchých vazeb. Na začátku bylo zmíněno jedno z jejích jmen – “toito”. Důvodem k takovému pojmenování bylo, že v dávných časech patřila k magickým rostlinám. Patřila dokonce mezi tzv. tabuové rostliny. U těchto rostlin nesmělo být vysloveno její pravé jméno a byla tedy označována opisem – “toito”, doslova “to i to”. Pro turisty ještě upozornění – v Německu a Švýcarsku patří mezi chráněné rostliny.